Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 20:09
Reklama
Reklama
Reklama

Są wykonawcy, tam wkrótce powstanie obwodnica. A co z Kaliszem?

Jedna obwodnica wkrótce będzie budowa, sprawa drugiej mozolnie nie może wyjść z procedur wyboru jej ostatecznego przebiegu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybiera właśnie wykonawcę projektu i budowy obwodnicy Kępna, zgłosiły się tam trzy firmy do przetargu, a kaliszanie kolejną dekadę czekają na obwodnicę swojego miasta. W tej sprawie po raz kolejny interweniuje prezydent Kalisza.
Są wykonawcy, tam wkrótce powstanie obwodnica. A co z Kaliszem?

Autor: GDDKiA

Gdy we wrześniu 2020 roku na parkingu w Kokaninie posłowie PiS i wiceminister infrastruktury podpisywali uroczyście umowę na budowę obwodnicy Kalisza wydawało się, że od tej od lat oczekiwanej inwestycji dzieli nas tylko kilka drobnych formalności. Ale formalności te, m.in. wybór konkretnego wariantu, protest władz Nowych Skalmierzyc, niezgoda różnych środowisk, co do jej przebiegu ciągną się w nieskończoność.

- 23 marca 2023 r. GDDKiA złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Kalisza. We wniosku wskazany został wariant 5 inwestycji, jako wariant najkorzystniejszy, zgodnie z protokołem KOPI. Ostateczny przebieg obwodnicy Kalisza określony zostanie w powyższej decyzji wydanej przez RDOŚ.  – informował 18 października Rafał Weber, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktura.

Mija ósmy miesiąc od kiedy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu rozpoznaje tę sprawę i nadal nie ma decyzji. Do RDOŚ pisze kolejny raz prezydent miasta.

Wystąpiłem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu z apelem o jak najszybsze wydanie tzw. decyzji środowiskowej. Dokument ten jest niezbędny do ogłoszenia przetargu, a potem rozpoczęcia budowy tej niezwykle ważnej dla Kalisza i całego regionu drogi.  Do wszystkich polityków apeluję o wspieranie działań zmierzających do powstania obwodnicy! – informuje Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Wkrótce ruszy budowa 4- kilometrowego odcinka obwodnicy Kępna w drodze S11, a zaplanowane są już kolejne odcinki tej trasy. Ta droga ma więcej szczęścia niż DK25 i to ponad politycznymi podziałami. Politycy Platformy Obywatelskiej z Poznania, uważają S11 za „przełom rozwojowy” dla Wielkopolski, za rządów PiS również ta droga miała większy priorytet niż „krajówka nr 25”, co widać po tempie prac w okolicach Kępna.

 Według  kalendarza inwestycyjnego rządowego programu Budowy Stu Obwodnic, który ogłosił premier Mateusz Morawiecki pierwsze łopaty pod obwodnicę Kalisza  miały być wbite w 2024 roku, a 19 kilometrowa obwodnica miasta powinna być przejezdna w 2026 roku.  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jacek 13.02.2024 14:48
Obawiam się, że nowy rząd spacyfikuje także tę inwestycje. Poniżej link do ważnego artykułu dotyczącego tematu. ***s://filarybiznesu.pl/finanse/inwestycje/koniec-programu-inwestycji-strategicznych-co-w-zamian/a23651

herakicek 14.12.2023 21:36
Decyzja środowiskowa? A Pan Prezydent chce budować w Kaliszu dk12 ( taka mała pseudo obwodnica) bez niej?

Rysiek 24.11.2023 09:50
Rzeczywiście że te spacery środkiem ulicy to idiotyczny pomysł. Jeżdżę po Polsce i takiej głupoty jeszcze nie widziałem. Pieszy idąc środkiem ulicy napotyka chamów na drugim pasie którzy zamiast stanąć swoim złomem to przyspieszają zanim ktoś zakończy wędrówkę i tym samym stwarza dla pieszego niebezpieczna sytuację. Nic tylko sfotografować i do Teleexpressu wysłać. Kalisz będzie sławny. Szkoda tylko że z głupoty!!!

Anna 27.11.2023 08:38
Tu trzeba dodać że te głupie pomysły sporo kosztują i tak się lekka ręką wyrzuca społeczne pieniądze A podatki coraz wyższe!!!

Basia. 23.11.2023 21:09
Te wędrówki środkiem ulicy na 3Maja i koło Aldi to wymysł kaliskiego kreatyna bez sensu.

Basia. 23.11.2023 21:06
Panie Kinastowski niech Pan zajmie się komunikacją miejską bo autobusy jeżdżą przepełnione i tabor w większości do wymiany. Czas się obudzić

Majka 23.11.2023 16:15
Przecież Poznaniacy nas nie lubią, więc nie ma się co dziwić, zawsze z nimi były problemy, a przecież ojciec marszałka Wozniaka był wojewodą kaliskim

Henryka 22.11.2023 21:47
Wiadomo, Poznań blokuje

Jacek 22.11.2023 19:23
Panie Kinastowski i Kulawinek zainteresujcie się klimatem Kalisza bo przez tyle lat co wy jesteście gospodarzami Kalisza to miasto może podać sobie rękę z Rudą Śląską. Wymienia się płytki chodnikowe w mieście i kolo ratusza a powietrze w Kaliszu jest jedno z najgorszych w Polsce. Nie wstyd Pana że reklamując Zdrowy Kalisz popiera Pan zasmradzanie dużej części Kalisza. Zastanawiam się czy nie pozwać władze miasta do Sądu za trucie ludzi miasta Kalisza. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy że choroby które mają wynikają z wdychania dymu z palenia byle czym. Rzeczywiście nie nadaje się Pan na Prezydenta miasta Kalisza.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 3 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama