Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 14:52
Reklama
Reklama
Reklama

Urlop ojcowski we własnej firmie?

Urlop ojcowski przysługuje mężczyznom, którzy są zatrudnieni na etacie, a także tym, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Jak wygląda tego typu urlop, czym się charakteryzuje i ile trwa? Dowiedz się więcej z artykułu.
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Urlop ojcowski we własnej firmie?

Czym jest urlop ojcowski na działalności?

Urlop ojcowski to okres, w którym ojciec opiekuje się nowo narodzonym dzieckiem. Urlop ojcowski na własnej działalności jest uregulowany przepisami prawa i przysługuje każdemu tacie. Urlop ten trwa 14 dni i można go wykorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach (każda trwa 1 tydzień). Ostatni dzień urlopu ojcowskiego nie może wykroczyć poza czas do 12 miesięcy od narodzin dziecka. 

Jak funkcjonuje firma, gdy ojciec jest na urlopie?

Niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się nad tym, czy decydować się na urlop ojcowski, ponieważ może to zaburzyć pracę firmy. Dobrze jednak pamiętać o tym, że taki czas potrzebny jest zarówno tacie, jak i mamie oraz dziecku. Przed urlopem ojcowskim warto dokładnie przemyśleć, które obowiązki można przekazać pracownikom lub współpracownikom. Wybór odpowiednich osób, które będą mogły zarządzać firmą w naszym czasie nieobecności, jest kluczowy. Przed urlopem warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie finansowe firmy, tak aby utrzymać płynność finansową podczas nieobecności.  Jeśli jesteś współwłaścicielem firmy, warto współpracować z partnerem podczas urlopu ojcowskiego. Podział obowiązków i odpowiedzialności może pomóc w utrzymaniu firmy na właściwym kursie.

Urlop ojcowski na działalności - zalety 

Urlop ojcowski ma naprawdę sporo zalet, zwłaszcza dla przedsiębiorców. Najpierw zwróćmy uwagę na sprawy finansowo-podatkowe. Pierwszą z korzyści jest kwestia zasiłku z ZUS, który otrzymuje ojciec za wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Kwota zależy oczywiście od tego, czy przedsiębiorca opłaca „duży ZUS” i jaki jest wymiar opłat w danym roku kalendarzowym. Można jednak uznać, że kwota ta wynosi nawet 1600 złotych w 2023 roku. Drugą kwestią jest obniżenie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, co wiąże się z oszczędnością około 600 złotych w 2023 roku. Można więc skrótowo uznać, że za spędzenie dwóch tygodni z dzieckiem, przedsiębiorca otrzymuje nawet 2300 złotych. Przeczytaj także: https://podatkiprogramisty.pl/2-zalety-urlopu-ojcowskiego-ktore-pozwola-ci-zaoszczedzic-nawet-2300-zl/ 

Warto dodać, że na urlopie ojcowskim można pracować i nie trzeba zawieszać działalności gospodarczej. Oczywiście istnieją także inne korzyści, związane z urlopem ojcowskim. Przede wszystkim ten czas pozwala na budowanie silnych więzi z dzieckiem od samego początku. To bezcenna okazja, która może przynieść wiele satysfakcji i radości. Dla partnerki również jest to ważny czas. Pomoc w opiece nad dzieckiem może znacząco zmniejszyć jej obciążenia i wspierać ją w okresie po porodzie. Urlop ojcowski to także okazja do odpoczynku i nabrania sił.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat spraw podatkowych, sprawdź stronę: https://podatkiprogramisty.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 5 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NieTreść komentarza: NIE POZWÓLMY BY POLSKA RZĄDZILI PRZEDSIĘBIORCY pisali nam prawo rękami polityków. 20 procent wpłat na kampanię Trzaskowskiego to wpłaty od przedsiębiorców. Jak ma być więc w Polsce dobrze ? Myślicie że jak przedsiębiorcy będą mieć większe dochody to automatycznie wy dostaniecie wyższe pensje ? Bzdura. Dostaniecie ale podwyżkę roboty a nie wypłaty . Jak słyszę że przedsiębiorcy wpłacają na kampanię Trzaskowskiego to krew w żyłach się burzy .Data dodania komentarza: 21.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: AaaaTreść komentarza: Na wzgórzach ponoć ma powstać dino. Jak znacie więcej szczegółów to dajcie znać.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 13:40Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: KaliszokTreść komentarza: To kolejne kłamstwo K.Kinastowskiego albo emnezja albo kult swej osoby odcinek wraz z rondem Częstochowska do skrzyżowania z Górnośląską powstał w latach 2010 - 2011 W krótkim czasie dowiemy się że tylko dziadek komuch Henryk i wnuk Krystian to jedyni budowniczowie Kalisza 35 lat przerwy bez Kinastowskich to czas dla miasta stracony egocentryzm sięgnął zenituData dodania komentarza: 21.04.2025, 13:25Źródło komentarza: Wiemy kiedy otwarcie ważnej drogi. A to jeszcze nie koniec inwestycjiAutor komentarza: BoloTreść komentarza: Mosiński jak Mosiński ale pierwszy dupowkret dziedziczak ten dopiero popłynołData dodania komentarza: 21.04.2025, 12:06Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama