Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Straż dotarła do nich w środku nocy. Cała rodzina trafiła do szpitala!

Nocna interwencja strażaków w regionie. W Ostrzeszowie czteroosobowa rodzina zatruła się tlenkiem węgla. Urządzenie wskazało obecność czadu w łazience. Najprawdopodobniej przyczyną było uszkodzenie kotła gazowego. Ostatecznie rodzina została przewieziona do szpitala.
Straż dotarła do nich w środku nocy. Cała rodzina trafiła do szpitala!

Autor: fot. KP PSP Ostrzeszów

Do zdarzenia doszło w nocy z środy na czwartek około godziny 1:30. Służby zostały powiadomione, że w budynku wielorodzinnym na Osiedlu Piastów w Ostrzeszowie rodzina najprawdopodobniej podtruła się czadem. 

Na miejsce natychmiast przybyli strażacy, którzy w pierwszej kolejności ewakuowali rodzinę. Następnie zmierzyli poziom tlenku węgla. Urządzenie wskazało obecność tlenku węgla w łazience. Wyłączono kocioł gazowy oraz zakręcono główny kurek instalacji gazowej. Wszystkie pomieszczenia zostały przewietrzone i ponownie sprawdzone czujnikiem gazowym. Zagrożenia już nie stwierdzono.  

Rodziną zajął się Zespół Ratownictwa Medycznego. Cztery osoby, w tym dwójka dzieci zostali przewiezieni do szpitala w Ostrzeszowie. 


Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Kto narażony jest na działanie tlenku węgla?

Na działanie tlenku węgla narażona jest każda osoba przebywająca w środowisku nim skażonym. Efekty działania czadu, przy takim samym stężeniu, mogą się jednak różnić.

Do grupy największego ryzyka należą:

  • noworodki i niemowlęta (obok normalnej hemoglobiny występuje u nich hemoglobina płodowa, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla, niż zwykła hemoglobina),
  • dzieci,
  • kobiety ciężarne,
  • osoby w podeszłym wieku,
  • osoby z wadami serca oraz chorobami oskrzelowo-płucnymi,
  • osoby z wadami serca oraz niewydolnością układu oddechowego.

Cięższym zatruciom ulegają także osoby wykonujące prace związane z dużym wysiłkiem fizycznym, które znacznie szybciej, niż podczas odpoczynku, ze względu na zwiększoną częstość i głębokość oddechu, pochłaniają dawki trujące, a nawet śmiertelne.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

  • lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
  • nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
  • drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie.
  • Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
myśl 30.11.2023 20:48
Warto zainstalować czujnik czadu.

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama