Działanie recepty online w pigułce
Recepta online to stosunkowo nowa forma dokumentacji medycznej, umożliwiająca elektroniczne przepisywanie leków. Po konsultacji lekarskiej, lekarz może wystawić e-receptę, która trafia do systemu. Pacjent wybiera aptekę, gdzie udaje się w celu wykupienia leków. Po potwierdzeniu tożsamości w aptece, czyli podaniu kodu SMS oraz numeru PESEL, farmaceuta uzyskuje dostęp do recepty online i wydaje przepisane preparaty.
Kto wypisuje recepty online?
Recepty online mogą być wypisywane przez wszystkich lekarzy posiadających czynne uprawnienia do wykonywania zawodu. Mogą to być zarówno tak zwani lekarze pierwszego kontaktu, jak i specjaliści. Mogą pracować w różnych miejscach: prywatnej lub publicznej klinice, szpitalu, czy też przychodni online. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń, ponieważ kilka lat temu polskie prawo wprowadziło obowiązek korzystania z elektronicznych wersji recept.
Czy receptę online zrealizujesz w każdej aptece?
Tak, zasada ogólna zakłada, że receptę online można zrealizować w każdej aptece w Polsce. Jest to bowiem jedyna obecnie dopuszczona prawem forma takiego dokumentu. Przed wyborem apteki można jednak skorzystać z jednej ze stron umożliwiającej sprawdzenie dostępności danego leku w konkretnych placówkach. Brak danego leku w magazynie to jedyna sytuacja, w której nie uda się zrealizować recepty, w każdym innym przypadku, wykupienie leków bez posiadania wydruku jest możliwe.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Warto zdawać sobie sprawę, że recepta online wprowadza szereg zmian, takich jak eliminacja potrzeby przechowywania dokumentów papierowych, czy zwiększenie precyzji przekazywanych informacji (lekarz wypisuje dokument na komputerze, a nie odręcznie). By skorzystać z tego systemu, lekarz musi posiadać dostęp do internetu, natomiast pacjent może otrzymać w gabinecie wydruk informacyjny. Kluczowym elementem jest zawsze przestrzeganie zasad bezpieczeństwa danych pacjenta.
Napisz komentarz
Komentarze