Podobnie jak w innych dużych miastach również wrocławski rynek wtórny jest bardzo dynamiczny. Oferuje mieszkania o zróżnicowanym standardzie i lokalizacji, a przy tym charakteryzuje się większą dostępnością niż rynek pierwotny. W wielu przypadkach nabywcy otrzymują mieszkania gotowe do zamieszkania lub wymagające jedynie odświeżenia.
Mieszkania z rynku wtórnego. Co trzeba wiedzieć?
Rynek wtórny wielu osobom kojarzy się głównie z mieszkaniami w blokach z wielkiej płyty, które powstały w latach 70. i 80. XX wieku. Owszem, takich ofert jest sporo, jednak eksperci Gethome zaobserwowali pewną tendencję. Otóż od 2020 roku w rynku wtórnym zaczął wzrastać udział „młodych” mieszkań (nie starszych niż 4 lata). To zjawisko dotyczy głównie metropolii, w tym Wrocławia. Warto zatem wejść na stronę https://gethome.pl/, by zobaczyć, czy tendencja zdołała się utrzymać.
Trzeba również zaznaczyć, że mieszkania z drugiej ręki poniekąd ratują sytuację. Przez bezpieczny kredyt 2% wzrósł popyt, pokazało to jednak, że brakuje nowych lokali. Potwierdzają to również dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich od stycznia do lipca 2023 roku oddano do użytku 126,4 tys. mieszkań (0,2% mniej niż w analogicznym okresie roku 2022).
Ogólnopolskie tendencje spadkowe potwierdza także Wrocław – według GUS w październiku 2023 roku do użytku oddano 689 mieszkań (również mniej niż przed rokiem).
Dlaczego kupujemy mieszkania z rynku wtórnego?
Zakup mieszkania z rynku wtórnego we Wrocławiu niesie za sobą wiele korzyści. Szybsza możliwość przeprowadzki i uniknięcie oczekiwania na zakończenie budowy to tylko niektóre z nich. Często spotkać można także niższe ceny w porównaniu do ofert deweloperskich. Spójrzmy, jak to wygląda na Gethome. W grudniu 2023 roku średnie kwoty zakupu mieszkania wynosiły 11 694 zł za m2 (rynek wtórny) oraz 13 116 zł za m2 (rynek pierwotny). Różnica jest zatem wyraźna.
Dla kupujących nadal liczy się cena, co potwierdza raport „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy”, który został zrealizowany w czerwcu 2022 roku na zlecenie Echo Investment. Według niego na mieszkanie od dewelopera zdecydowałoby się 22% ankietowanych, natomiast 26% respondentów wybrało rynek wtórny. Głównym powodem była właśnie niższa cena.
Wśród kupujących widać zainteresowanie mniejszymi lokalami mieszkalnymi, takimi jak kawalerki: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/wroclaw/t/kawalerki/. Są popularne zarówno jako pierwsze własne mieszkanie, jak i pod inwestycję.
Gdy zależy nam na lokalizacji… Rynek wtórny!
Kiedy kupujemy mieszkanie, bierzemy pod uwagę wiele różnych czynników. Należy uwzględnić zarówno dostęp do komunikacji miejskiej, jak i bliskość szkół, sklepów czy terenów zielonych. Preferencje te różnią się w zależności od potrzeb kupującego. Jak wspomniano wcześniej, niektórzy szukają lokali typowo inwestycyjnych, na przykład pod wynajem krótko- i długoterminowy.
Rynek wynajmu mieszkań we Wrocławiu ma się naprawdę dobrze, wystarczy spojrzeć na dostępne oferty: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/wroclaw/.
W takiej sytuacji rynek pierwotny nie zawsze będzie spełniał oczekiwania. Inwestorzy szukają atrakcyjnych lokalizacji na Starym Mieście, w Śródmieściu, blisko dworców lub portu lotniczego. Nie ma tam już wiele miejsca na nowe deweloperskie projekty, stąd też wiele osób patrzy łaskawszym okiem na rynek wtórny. Tym bardziej że kupujący może niemal od razu się wprowadzać.
Zakup mieszkania z drugiej ręki. Praktyczne wskazówki
Wybranie oferty to pierwszy krok na drodze ku realizacji marzenia i posiadaniu własnego mieszkania. Istotnym momentem podczas całego procesu są również jego oględziny. Ważne jest, aby zwrócić uwagę nie tylko na oczywiste elementy, jak jakość wykończenia czy układ pomieszczeń, ale również na szereg innych aspektów.
Przede wszystkim, należy dokładnie sprawdzić stan instalacji elektrycznej, grzewczej i sanitarnej. Warto również poszukać śladów wilgoci i pleśni, które mogą wskazywać na problemy z izolacją budynku. Oprócz tego ważne jest, aby ocenić poziom hałasu w okolicy, szczególnie jeśli mieszkanie znajduje się w pobliżu ruchliwych arterii czy miejsc uczęszczanych przez wrocławian i turystów. Dotyczy to zwłaszcza lokali na Starym Mieście lub w Śródmieściu. Za bardzo spokojną okolicę w centrum uchodzi na przykład Biskupin, który zlokalizowany na Wielkiej Wyspie.
Wartość mieszkania może podwyższyć także obecność balkonu, tarasu czy ogródka, które są szczególnie pożądane przez wielu kupujących, a także prywatnego miejsca parkingowego. Nie zapominaj również o sprawdzeniu kondycji drzwi, okien, a także o ocenie ogólnego stanu budynku, w tym klatki schodowej i elewacji. To wszystko pomoże w dokonaniu świadomego wyboru i ocenie tego, czy nieruchomość jest warta swojej ceny.
Czy warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego we Wrocławiu?
Jest to kwestia bardzo indywidualna. Pewne jest natomiast, że rynek wtórny mieszkań we Wrocławiu oferuje wiele możliwości. Rozważając zakup, ważne jest, aby dokładnie przeanalizować dostępne opcje i wybrać tę, która najlepiej odpowiada potrzebom i możliwościom finansowym.
Napisz komentarz
Komentarze