Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Setki interwencji. Wiemy, kiedy przyjdą kolejne burze

Kalisz ponownie zalany. Wczoraj wieczorem i w nocy dostaliśmy od naszych czytelników dziesiątki zdjęć i nagrań wideo, dokumentujących skutki ulewnego deszczu w mieście. Co dalej z pogodą? Przed nami kilka dni względnego spokoju.
Setki interwencji. Wiemy, kiedy przyjdą kolejne burze

Według porannych informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obszar między Kaliszem a Łodzią należy do tych nielicznych w kraju, w których nie obowiązują żadne alerty, ale na zachód od nas, np. w rejonie Leszna nadal mogą przechodzić niebezpieczne burze. U nas kolejne takie zdarzenia prognozowane są na wtorek i środę, 16 – 17 lipca. Mamy więc kilka dni spokoju, które wielu mieszkańców poświęci niestety na sprzątanie skutków wczorajszej nawałnicy. A jest co sprzątać.

W mieście zalanych zostało wiele ulic w centrum miasta i na Zawodziu. Woda wdzierała się do budynków i piwnic, zalany został dworzec PKP, wielu kierowców straciło tablice rejestracyjne swoich aut. 

- Do godziny 13:00 w sobotę kaliscy strażacy odnotowali 139 zdarzeń związanych z intensywnymi burzami jakie przeszły nad miastem i powiatem. W chwili obecnej strażacy nadal usuwają skutki nawałnic. Są to głównie wypompowania wody z zalanych piwnic, tuneli foliowych, szklarni oraz posesji - powiedział mł. asp. Jakub Pietrzak, oficer prasowy KM PSP w Kaliszu

Do największej ilości zdarzeń doszło na terenie miasta, m.in. na ulicach Rzymskiej, Romańskiej, Łódzkiej czy Częstochowskiej. 

Wasze ogłoszenia w tej sprawie staramy się na bieżąco publikować na naszym fanpage m.in. w relacjach.

Róg Batorego i Pobożnego, może ktoś będzie poszukiwał zguby – pisze do nas Gabrysia.  
Dobry wieczór, po dzisiejszej ulewie mieszkańcy przy ulicy Złotej 37b muszą sami sobie radzić z powodziami. Pomimo alarmowania MZBM Kalisz, że już zalewało nas wcześniej to nic nie robią do tego czasu, żeby nie zalewało. – informuje nas Kacper z ulicy Złotej w centrum Kalisza. 
Miejscowość Żydów

 

Największe skupisko burz skupiło się na wschód od Kalisza, pomiędzy województwem wielkopolskim, a województwem łódzkim – informuje Mateusz Pietrzak, Kaliski Łowca Burz.

Zniszczenia również w gminie Błaszki w powiecie sieradzkim. Doszło tam do dwóch pożarów wywołanych uderzeniem pioruna.

- W miejscowości Równa palił się budynek gospodarczy . Ogień powstał od uderzenia pioruna. W akcji gaszenia ognia brała udział jednak jednostka Państwowej Straży Pożarnej i trzy OSP. Od uderzenia pioruna zapalił się także budynek gospodarczy w miejscowości Kamienna Wieś. Tu ogień gasiło sześć zastępów PSP i OSP. Straty są szacowane -mówi st. kpt. Marcin Zwierzak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu.

fot. PSP Sieradz

Wiele pracy mieli strażacy z gminy Brzeziny. Wypompowywali tam wodę z wielu zalanych domów do późnej nocy. 

Fot. OSP Brzeziny

Ponownie zalana została Kościelna Wieś. Mieszkańcy drugi raz z rzędu w ostatnich dniach musieli ratować dobytek przed wodą. 

- Zjawisko o podobnej skali jak poprzednio. Najbardziej ucierpiały ulica Polna oraz Strumykowa oraz firma AgroRami.  Na miejscu obecnie pracuje około 20 zastępów z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu pleszewskiego – informuje  Paweł Mimier z PSP w Pleszewie.

Zalany został również Ostrów Wielkopolski, woda zablokowała przejazd m.in. pod wiaduktem w ulicy Brzozowej. Część aut stanęła w głębokiej kałuży, trzeba było ściągać je na lawetach. 

fot. Ostrow24.tv

W związku z przechodzącym frontem atmosferycznym do godz. 23.00 straż pożarna w całym kraju odnotowała   2744 miejscowych zagrożeń. Najwięcej zdarzeń wystąpiło na terenie woj.: śląskiego 456, łódzkiego 399, lubuskiego 358, wielkopolskiego 311, mazowieckiego 297, małopolskiego 261 i dolnośląskiego 184. – informują strażacy.

Potoki deszczu z ulic w końcu spływają do rzek. W kilka godzin lustro  wody w Prośnie mierzone w Kaliszu podniosło się o 10 centymetrów. W Grabowie nad Prosną poziom wody po burzy podniósł się o 20 centymetrów. 

O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka nagłych wyładowań atmosferycznych (piorunów). Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami jak i między chmurą a ziemią. Zwykle burzy towarzyszą intensywne opady deszczu często z gradobiciem oraz porywisty wiatr. Czym jest piorun lub inaczej błyskawica? Mówiąc najprościej to wyładowania elektryczne o bardzo dużym natężeniu. W CZASIE BURZY NAJBEZPIECZNIEJ JEST PRZEBYWAĆ WEWNĄTRZ BUDYNKU, DLATEGO, O ILE TO MOŻLIWE, NIE NALEŻY Z NIEGO WYCHODZIĆ.
 

Poza domem

Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy:

  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
  • unikać przebywania pod drzewami,
  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
  • jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,
  • jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,
  • unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,
  • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
  • natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
  • osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
  • jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

W domu

Jeżeli podczas burzy przebywamy w domu należy:

  • unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
  • odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,
  • przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,
  • jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Porażenie piorunem – co robić

  • należy zbadać stan ogólny poszkodowanego,
  • trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne,
  • jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Nie bywale 13.07.2024 06:33
To nie bywale jak pioruny właśnie wybierają sobie stare budynki, nie zamieszkałe i zawalajace sie, prawda ? A te inne omijają.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/