To już szósta edycja Calisia Triathlon. 25 sierpnia, w niedzielę śmiałkowie zmierzą się z pływaniem w rzece Prośnie, z malowniczą trasa kolarska z kilkoma podjazdami oraz z trasą biegową wzdłuż rzeki.
Do wyboru są dwa dystanse bazujące na pełnym IM: 1/4 czyli: 950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze i 10,55 km biegania. Ćwiartkę można również pokonać w sztafecie – jako 3-osobowa drużyna. Łącznie to 56,5 km.
Od pierwszej edycji w sztafecie startowała drużyna prezydencka: wiceprezydent Grzegorz Kulawinek płynie, wiceprezydent Mateusz Podsadny jedzie na rowerze, a prezydent Krystian Kinastowski biegnie.
Rok temu skład ten jednak został zmodyfikowany, bo w sztafecie udział wzięli tylko włodarz miasta i wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. Trzecią osobą natomiast była asp. Edyta Marciniak, policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
A Calisia Triathlon to impreza dla całych rodzin. Kibice mogą obserwować zmagania zawodników, a najmłodsi mogą zmierzyć się w biegu z przeszkodami. Przygotowano dla nich dwa dystanse: krótki na 550 m i długi na 1100 m.
Dodatkowo czekać na nie będzie specjalna zabawowa strefa: animacje, dmuchańce i inne niespodzianki czekają na Wasze pociechy.
Wideo ukazujące trasy w rywalizacji triathlonowej w Kaliszu (trasa pływacka, rowerowa oraz kolarska).
Rejestracja odbywa się TUTAJ:
A dla ciekawskich trochę historii…
Specyficzną odmianą triathlonu są zawody IRONMAN. Są to zawody dla osób, którzy posiadają doskonałą kondycję, ale i ogromną wytrzymałość psychiczną. Pierwsze zawody rangi IRONMAN odbyły się na Oahu, na Hawajach, w 1977 roku. Wzięło w nich udział kilku członków Pływackiego Klubu Waikiki. Dystans, z którym się mierzyli to: 3,8 km pływania na otwartym wodach Oceanu Spokojnego, jazdę na rowerze dookoła wyspy długości 180 km, a także pokonanie dystansu maratonu, tj. 42,195 km. Istotną rolę podczas zawodów odegrało pytanie oficera Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, Johna Collinsa, czy jest możliwość kombinacja trzech dyscyplin sportowych? 28 lutego 1978 roku otrzymał odpowiedź. Na wsypie Kona, na Hawajach zorganizowano zawody, w których uczestniczyło 15 zawodników. Po 12 godzinach, 46 minutach oraz 58 sekundach Gordon Haller (Zwycięzca wyścigu) udowodnił, iż taka kombinacja jest możliwa.
Pierwsze zawody triathlonowe w Polsce odbyły się 14 lipca 1984 roku w Kiekrzu, koło Poznania. Na dystansie 1,5 km pływania, 50 km jazdy rowerem oraz 20 km biegu zdecydowane zwycięstwo odniósł Jan Olesiński, z czasem 3:19,15h.
Pierwszym Polakiem, który pokonał w kraju trasę pełnego IRONMANA BYŁ 52-LETNI Adam Marian Walczak z Kalisza. Na swoim terenie, 3 sierpnia 1985 roku, na kaliskim zalewie Szałe wystartował samotnie o 6.00. Pokonanie etapu pływackiego zajęło kaliskiemu zawodnikowi 1.30,15h, natomiast etap kolarski pokonał w czasie 6.23h. Podczas etapu kolarskiego doszło do nieszczęśliwego wypadku. Pijąc herbatę z bidonu, zawodnik natrafił na nierówność drogi i uległ wypadkowi, przekoziołkując przez kierownicę. Mimo wszystko postanowił kontynuować rywalizację. Czas pokonania ostatniej konkurencji, tj. maratonu wyniósł: 6.19,44 h. Także łączny czas, przy złamanym obojczyku na trasie wyniósł: 14.50,19h
Kolejne, oficjalne zawody triathlonowe na dystansie (pływanie – 3,8 km, rower – 180 km, bieganie – 42,195 km) odbyły się w 1986 r. na Kaliskim zalewie Szałe. Były one zorganizowane przez Zarząd Wojewódzki i Miejski ZSMP w Kaliszu. Przez kolejne lata na Szałe odbywały się zawody z cyklu Pucharu Polski oraz Mistrzostw Polski w triathlonie. Z roku na rok startowało coraz więcej zawodników z całego kraju.
30 lipca 2000 r. Uczniowski Klub Sportowy – Dziewiątka Kalisz przy wsparciu Urzędu Miasta Kalisza, Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Kaliszu oraz Sponsorów zorganizował zawody ogólnopolskie w triathlonie o Puchar Prezydenta Miasta Kalisza na dystansie sprinterskim (600 m pływania, 15 km jazdy na rowerze oraz 3000 m biegu). Na starcie stanęło 22 zawodników.
Zawody wygrał reprezentant kaliskiego klubu – Karol Dopierała z wynikiem 48 minut. Kolejne zawody triathlonowe odbyły się w dniu 22 lipca 2001 r. również nad zalewem Szałe. Odbyły się wówczas zawody zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski. Kalisz gościł 51 czołowych zawodników z kraju, którzy rywalizowali na dystansie sprinterskim. Zawody wygrał Straszewski Jan z Olipmii Poznań z czasem 0.45,22 h.
Po kilkunastu latach nieobecności na mapie zawodów triathlonowych w Polsce, Kalisz powrócił do gry i teraz zaprasza już na 6. edycję imprezy.
Napisz komentarz
Komentarze