W niedzielę, 27 października w godzinach popołudniowych, policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie, wracał z terenu Niemiec, gdzie brał udział w półmaratonie. Podczas przerwy w podróży, na stacji paliw w Jędrzychowicach, zwrócił uwagę na młodego mężczyznę, który zakładał tablicę rejestracyjną do pojazdu. Jego zachowanie wzbudziło podejrzenie nadkom. Bartosza Nowickiego.
Gdy policjant szedł w kierunku opla, mężczyzna wsiadł za kierownicę i gwałtownie ruszył. Policjant podbiegł do pojazdu, otworzył drzwi od strony kierowcy i uniemożliwił mu dalszą jazdę. Od mężczyzny wyczuwalna była wyraźna woń alkoholu. O zdarzeniu powiadomił dyżurnego miejscowej jednostki policji.
Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze wylegitymowali kierowcę, którym okazał się 18-letni mieszkaniec Zgorzelca.
Został on poddany badaniu na urządzeniu pomiarowym, które wykazało 1,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Po sprawdzeniu w systemie policyjnym, okazało się, że młody kierowca posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do lutego 2025 roku. - informuje pleszewska policja
Teraz 18-latek za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Policja apeluje, aby każdy reagował na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo. Każdy, nawet anonimowo może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o niepokojącym zdarzeniu, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 3 lat więzienia, minimum 5 000 złotych grzywny do nawet 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Dodatkowo, nietrzeźwy kierowca otrzyma 15 punktów karnych.
PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:
zmniejsza szybkość reakcji
ogranicza pole widzenia
powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.
Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze