Reklama
Reklama
Reklama

Polacy nie rozumieją, co czytają. Jesteśmy w ogonie badanych krajów

Badanie kluczowych umiejętności dla funkcjonowania na rynku pracy i w społeczeństwie w 31 krajach dla Polaków wypadło fatalnie. Porażka na całej linii.
Polacy nie rozumieją, co czytają. Jesteśmy w ogonie badanych krajów

Autor: Canva

Poznaliśmy wyniki Międzynarodowego Badania Umiejętności Dorosłych PIAAC. Objęło ono 31 krajów, w tym Polskę.

W badaniu mierzono trzy podstawowe dorosłych (16-65 lat) kompetencje: rozumienie tekstu, rozumowanie matematyczne i rozwiązywanie problemów. Jak poradzili z tym sobie Polacy i jak wydaliśmy na tle innych krajów?

– Badanie PIAAC ujawnia wyzwania związane z umiejętnościami rozumienia tekstu, matematyki i rozwiązywania problemów – skomentował w komunikacie dla mediów Michał Sitek, kierownik polskiej edycji badania, co zacytowano. 

Wyniki dużo gorsze od wcześniejszych

Najlepiej – jak podał na swojej stronie Instytut Badań Edukacyjnych – wypadły kraje skandynawskie i Japonia. 

Polska uplasowała się w grupie krajów o najniższych wynikach – obok Włoch, Portugalii, Litwy i Chile. Zajęliśmy trzecie miejsce od końca.

W porównaniu do wyników z 2012 roku, Polska odnotowała znaczące spadki: aż o 31 punktów w rozumieniu tekstu i o 21 punktów w matematyce. 

Odnotowano też wysokie odsetki osób, które słabo sobie radziły z zadaniami – 39 proc. badanych miało trudności z rozumieniem tekstu, 38 proc. z matematyką, a 48 proc. z rozwiązywaniem problemów. 

To wynik znacznie gorszy niż w innych krajach regionu. 

Potrzebne wsparcie dla osób z niskimi kompetencjami

– Wyniki badania pokazują, że wielu dorosłych Polaków ma trudności z rozumieniem tekstu, matematyką i rozwiązywaniem problemów – podsumował Michał Sitek. 

I dodał: – Potrzebne jest inwestowanie w edukację dorosłych i wsparcie grup z niskimi kompetencjami. 

Dodajmy jeszcze, że w większości krajów europejskich kobiety osiągają lepsze wyniki w rozumieniu tekstu, mężczyźni w matematyce. 

„W Polsce średni poziom umiejętności kobiet i mężczyzn jest podobny we wszystkich dziedzinach” – czytamy. 

Szczegółowe wyniki badania są na stronie IBE. 

Co to znaczy „czytać ze zrozumieniem?

To coś więcej niż tylko umiejętność rozszyfrowywania znaków graficznych, jakimi są litery, układania ich w słowa oraz zdania i ich wymowa – odpowiada portal edukacyjny twinkl.pl. 

I podkreśla: Jest aktywnością intelektualną, polegającą przede wszystkim na wydobywaniu z czytanego tekstu informacji oraz ich zrozumieniem poprzez zestawienie ich z wcześniej posiadaną wiedzą.

Znajomość liter jest tylko pierwszym krokiem na drodze do czytania ze zrozumieniem. 

Dodajmy, że czytanie to bardzo przydatna umiejętność, która jest niezbędna nie tylko w szkole. Również w pracy i w życiu codziennym. A z tym – jak pokazało badanie – mamy poważny problem. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama