Dla imprezowiczów rodzajów grilla gazowego jest cała gama. Od malutkich i poręcznych, które sprawdzą się na samotnych wyprawach bushcraftowych, po duże profesjonalne maszyny grillujące, których wydajność zaspokoi apetyty wielu gości w naszym ogrodzie.
Grill gazowy to wygoda, porządek i niezawodność. Chyba każdy z nas pamięta tę jedną nieudaną imprezę, kiedy to gospodarzowi tak fatalnie szło rozpalanie grilla, że trzeba było ratować się fastfoodem. Grill gazowy nie zawodzi. Odpalasz i grillujesz. Przy tym nie dymi, łatwo zapanować nad temperaturą. A zaoszczędzony w ten sposób czas można poświęcić swoim gościom.
Jaki grill gazowy wybrać?
Typowe modele mają od 2 do 4 palników, będzie to rozwiązanie optymalne. Jeśli mamy większy ogród, więcej gości lub większy apetyt warto kupić większy sprzęt 6- palnikowy, z niezależną regulacją mocy każdego z nich. Tego typu grille są prawdziwą kuchnią polową na kółkach. Mają wbudowane półki i szafki na smażone przysmaki i sprzęt grillujący. Po całej imprezie sprzęt czyścisz, składasz, chowasz w garażu i do następnego!
A może jednak palenisko?
Są i tacy, którzy majówki nie wyobrażają sobie bez skwierczącego ognia, zapachu spalanego drewna i ciepłej poświaty rzucanej z ogniska. Dla takich tradycjonalistów idealne będzie palenisko ogrodowe. Taka „misa na ogień” jest wielofunkcyjna i praktyczna. Ogień rozpalony w żeliwnej czy stalowej, bezpiecznej czasze łatwiej kontrolować, można na nim w sposób zjawiskowy przyrządzać grillowe potrawy, można się przy nim ogrzać, a taki element wystroju naszego ogrodu jest niezapomnianą atrakcją. Dostępne jest mnóstwo modeli takich palenisk. Różnią się zastosowanym materiałem i wielkością, od mniejszych o przekątnej od 40 centymetrów, po prawdziwe paleniskowe giganty- metr przekątnej! Jeśli planujemy często rozpalać na nim ogień warto zainwestować w palenisko z żeliwa, jest bardziej wytrzymałe na spalanie i dłużej utrzymuje w sobie ciepło.
Potrzebny jeszcze ruszt
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na grillowanie na gazie, węglu drzewnym czy zwykłym drewnie w palenisku potrzebne nam będą dodatkowe akcesoria. A niezbędnym jest ruszt do grilla.
Po pierwsze rozróżniamy dwa rodzaje rusztów: stalowy i żeliwny. Żeliwny szybko się nagrzewa, dłużej utrzymuje ciepło, ale jest cięższy. Uważajmy zatem na jakim grillu go stawiamy. Żeliwny ruszt gwarantuje, że temperatura grillowania jest podobna na całej powierzchni rusztu.
Można też się wyposażyć w ruszt stalowy – bardzo często pokryty chromem. Jest lekki, co ułatwia jego przenoszenie. Charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia i korozję. Ten rodzaj rusztu łatwo utrzymać w dobrym stanie nawet przez dłuższy czas. Stal chromowana równomiernie rozprowadza ciepło i stosunkowo długo je utrzymuje.
Napisz komentarz
Komentarze