Przeważnie są to młodzi ludzie i nowe zespoły, które w muzyce i tańcu stawiają pierwsze kroki, a na warsztat wzięły sobie właśnie muzykę dawną. - Chciałem pójść innym szlakiem niż wszyscy moi koledzy. Oni nie lubią takiej muzyki, a ja chciałem sprawdzić, jak to jest i na razie bardzo mi się podoba, bo dużo muzykujemy i koncertujemy. Na przykład w czwartek był koncert w Katedrze Kaliskiej – opowiada Michał Klatkowski, uczestnik warsztatów. - Nikt nie zna takiej muzyki, ale kiedy powiem, że gram muzykę dawną, to wzbudza to w innych podziw i szacunek, bo to jest muzyka, której na co dzień nikt nie słucha i niektórzy nie wiedzą, że taka muzyka ciągle istnieje – dodaje Julia Piszczorowicz. - Mnie się to bardzo podoba, bo mogę zobaczyć, jak to było kiedyś, a nie jak jest teraz – kwituje Olga Rygowska.
Ogólnopolskie Letnie Warsztaty Muzyki Dawnej rozpoczęły się w poniedziałek. Przez tydzień 60 osób bierze udział w zajęciach wokalnych, instrumentalnych, plastycznych i tanecznych. - Jest to dla nas o tyle cenne, że później te zespoły wracają do nas na festiwal Schola Cantorum. Cały czas jest zapotrzebowanie na muzykę dawną wśród małych zespołów młodzieżowych i dziecięcych – mówi Grażyna Dziedziak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu.
I tak od 37 lat w najstarszym mieście w Polsce co roku na festiwalu Schola Cantorum wybrzmiewa muzyka dawna, a jej interpretacji i charakteru młodzież, dzieci i ich nauczyciele uczą się podczas letnich zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury.
Muzyki dawnej będzie można posłuchać 11 lipca (sobota) o godz. 18:00 Koncert w Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie.
ES, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze