Pobyt na Oddziale Rehabilitacyjnym trwa trzy tygodnie. Zaczyna się od oceny zdrowia. Wykonywana jest gazometria, spirometria i test wydolnościowy. Na ich podstawie opracowywana jest terapia dobrana do indywidualnych potrzeb chorego, która pozwala na zwiększenie wydolności osób z problemami układu oddechowego.
Tradycyjne zajęcia rehabilitacyjne dla pacjentów szpitala w Wolicy
- Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem to wiele elementów: masaż, fizykoterapia, inhalacje, które powodują, że pacjent po pobycie u nas funkcjonuje lepiej. Ma lepszą wydolność, ma lepsze wykorzystanie swoich możliwości oddechowych, ma lepszy komfort oddychania i lepszy komfort życia – wyjaśnia Krzysztof Szubert, ordynator Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej szpitala w Wolicy. – Po trzech tygodniach robimy kolejną ocenę zdrowia i parametry zawsze się poprawiają.
Każdy pacjent musi przejść badania spirometryczne
Od kilku miesięcy do dyspozycji pacjentów jest też ścieżka zdrowia. To kilkanaście różnego rodzaju przyrządów, które stanęły w sosnowym lesie okalającym szpital. Zajęcia odbywają się gdz tylko pozwala na to pogoda i zdrowie pacjentów.
- Uważam, że to jest bardzo dobra forma rehabilitacji. Zajęcia odbywają się w lesie sosnowym, na świeżym powietrzu, a to dodatkowy plus - mówi Teresa Fiechowska, pacjentka szpitala w Wolicy, która z powodu astmy znalazła się na Oddziale Rehabilitacyjnym.
Według Teresy Fiechowskiej, ścieżka zdrowia to doskonałe połączenie zajęć rehabilitacyjnych z ruchem na świeżym powietrzu
Mikroklimat w Wolicy jest taki sam jak np. w Rabce, która jest ośrodkiem sanatoryjnym. Dlatego zajęcia na świeżym powietrzu, na specjalnie do tego dostosowanych przyrządach, dodatkowo przyczyniają się do poprawy zdrowia chorych – dodaje Sławomir Wysocki, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.
- Ścieżka zdrowia było potrzebne jako uzupełnienie leczenia. Dodatkowym plusem jest to, że pacjenci mogą również sami ćwiczyć na wolnym powietrzu. Każde stanowisko jest opisane. Wyjaśnione jest, jak należy wykonywać ćwiczenia. I pacjenci to robią. To także pewnego rodzaju atrakcja, bo obok pacjentów z Oddziału Rehabilitacyjnego, ćwiczą chorzy z innych oddziałów oraz osoby niebędące pacjentami.
Plan stworzenia ścieżki zdrowia pojawił się kilka lat temu. Projekt udało się zrealizować dopiero niedawno. Każdy z przyrządów do ćwiczeń został opracowany przez ordynatora Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej i rehabilitanta. Całość kosztowała 35 tysięcy złotych. Środki pochodziły z pieniędzy placówki.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze