Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Eksmisja i co dalej?

84 rodziny wyeksmitowano w tym roku w Kaliszu. Tylko połowa z nich otrzymała prawo do lokalu socjalnego, a i na ten musi poczekać nawet kilka lat. Choć w świetle prawa eksmisja na bruk nie jest w Polsce możliwa, w praktyce z powodu niejasnych przepisów ludzie trafiają na ulice. Wielu z nich tam zostaje.  
Eksmisja i co dalej?

Eksmisja oznacza usunięcie kogoś z zajmowanego lokalu, z reguły na podstawie wyroku sądowego. W Polsce podstawą żądania eksmisji jest stan, w którym osoba zajmująca lub władająca lokalem nie ma do niego tytułu prawnego. Wiązać się to może z samowolnym zajęciem lokalu  lub zakończeniem trwania stosunku prawnego np. wypowiedzenie umowy najmu. Najczęściej jest to wynik niespłacania zaciągniętych zobowiązań finansowych. - Wiele z tych rodzin nie płaciło przez wiele lat. Oczywiście jest to proces skomplikowany, sytuacje są przeróżne, indywidualnie rozstrzygane, bo przecież nie zawsze ci, którzy nie płacą nie robią tego ze złej woli. Są sytuacje, w których ludzie popadają w spiralę długów – mówi Tomasz Rogoziński (na zdj.), naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

W ciągu mijającego roku w Kaliszu wydano 84 nakazy eksmisyjne. W co drugim przypadku wydano wyrok, na podstawie którego Miasto było zobowiązane do zabezpieczenia lokalu socjalnego. - Osoby, które uzyskały uprawnienia do lokalu socjalnego trafiają do Urzędu Miejskiego, do naszego Wydziału. Wyroki są u nas rejestrowane i w kolejności, w miarę posiadanych możliwości, realizujemy te uprawnienia do przydziału lokalu socjalnego – dodaje Rogoziński.

Lokal socjalny ma zapewnić schronienie do czasu (nie dłużej jednak niż na 3 lata), w którym osoba eksmitowana stanie na nogi i będzie w stanie samodzielnie zapewnić sobie mieszkanie. Niestety osób potrzebujących z roku na rok przybywa, a zasoby mieszkaniowe Miasta są ograniczone. W efekcie na lokal socjalny czeka się latami. – Aktualnie mamy zarejestrowanych ponad 400 wyroków. Realizujemy jeszcze zaległe wyroki – przyznaje Tomasz Rogoziński. - Należy pamiętać, że poza osobami, które czekają na uprawnienia do lokalu na mocy wyroku, na lokale socjalne oczekują również inni mieszkańcy naszego miasta, którzy nie posiadają dochodów uprawniających ich do otrzymania lokali komunalnych.

Eksmitowani, którzy czekają na lokal socjalny albo lokal ten im nie przysługuje, skazani są na szukanie pomocy w schroniskach dla bezdomnych, centrach interwencji kryzysowej, pomocy społecznej lub u bliskich. Choć eksmisja na bruk jest zabroniona, to w rzeczywistości wiele osób z dnia na dzień ląduje na ulicy.

Właścicielom mieszkań, które zajmują osoby eksmitowane, a którym Miasto nie jest w stanie, póki co, zapewnić innego lokum, samorząd musi płacić odszkodowanie. W tym roku było to prawie 7 tysięcy złotych. W ubiegłym - 133 tysiące.

Katarzyna Krzywda, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/