Potrzeby organizacji pozarządowych zmieniają się z roku na rok. Dlatego program współpracy opracowywany jest na rok kalendarzowy oraz długoterminowo, na kilka lat od razu. Dzięki temu na współpracę samorządu z organizacjami można patrzeć długofalowo. Miasto wie, jakich działań może się spodziewać, a stowarzyszenia czy fundacje - na jaką pomoc może liczyć. W programie długoletnim wprowadzono m.in. wsparcie finansowe. – Mówimy o dwóch sposobach finansowego wsparcia – wyjaśnia Janusz Sibiński, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu. – Pierwszy to pożyczki na realizację zadań dofinansowanych z innych źródeł, a drugi - dofinansowanie wkładu własnego przy ubieganiu się dotacje zewnętrzne.
Z pożyczki skorzystała już Kaliska Inicjatywa Miejska, która na realizację jednego ze swoich pomysłów otrzymała dofinansowanie zewnętrzne. Jednak wsparcie było wypłacane w kilku transzach, a ostatnia dopiero po rozliczeniu zadania. - W tym roku KIM jako pierwsza złożyła wniosek do prezydenta o pożyczkę. Został on pozytywnie rozpatrzony. Pieniądze się znalazły i zostaną przez nas w grudniu oddane bezprocentowo. Był to wkład, który musieliśmy wnieść jako wkład własny stowarzyszenia do realizacji projektu – wyjaśnia Halina Marcinkowska z KIM oraz członek Rady Pożytku Publicznego przy pracy nad programem współpracy Miasta z organizacjami.
W Kaliszu zarejestrowane są 334 organizacje pozarządowe. 24% z nich zajmuje się sportem, turystyką i rekreacją. 16% stawia na ochronę i promocję zdrowia, pomoc niepełnosprawnym i działalność charytatywną. Pozostałe jako obszar swojego działania wskazują kulturę, gospodarkę i edukację. W 2014 roku z samorządem współpracowało około 40% ze wszystkich zarejestrowanych, natomiast 30% można nazwać „martwymi”. Pomoc Miasta w ubiegłym roku wyniosła 13 milionów złotych.
AW, zdjęcie arch.
Napisz komentarz
Komentarze