Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Marsz Niepełnosprawnych w Kaliszu

Podopieczni kaliskich placówek szkolno - wychowawczych, ośrodków specjalnych i Warsztatów Terapii Zajęciowej wzięli w środę udział w wielkim marszu ulicami Kalisza. Doroczny pochód, który ruszył z Rynku Głównego do Centrum Księdza Orione ma przede wszystkim przełamywać bariery społeczne.
Marsz Niepełnosprawnych w Kaliszu

Na co dzień osoby niepełnosprawne borykają się z wieloma problemami bywa, że zostają odtrąceni przez drugiego człowieka, ale coraz częściej i głośniej mówi się o różnych dysfunkcjach, przewlekłych chorobach, zaburzeniach, a to przekłada się na lepsze traktowanie osób niepełnosprawnych. - Trzeba powiedzieć, że zjawisko integracji bardzo rozwinęło się w ostatnich latach, nie ma już tego podziału, nie ma izolacji – przyznaje Mariusz Patysiak, terapeuta.

Właśnie takie inicjatywy jak dzisiejszy marsz mają przełamywać bariery i niechęci społeczne. - Chcemy, żeby mieszkańcy Kalisza zauważyli ten problem, i to, że on faktycznie jest między nami . I żeby to podejście do osób niepełnosprawnych w jak najszybszy i w jak najlepszym stopniu się zmieniło – mówi Krzysztof Gięda, przewodniczący zarządu Koła Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Kaliszu.

Aktualnie głównym problemem osób niepełnosprawnych są kwestie finansowe. Turnusy rehabilitacyjne, leki dostosowanie mieszkań do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami - to wszystko kosztuje. - Dla mnie i mojego dziecka największym problemem jest to, że wszędzie jest mało parkingów, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych – mówi Beata Piaskowska.  - Jeśli chodzi o mnie to cały czas mamy pod górkę. Dosłownie i w przenośni, bo największym problemem są schody. Mieszkam na pierwszym piętrze, więc za każdym razem muszę ten wózek stopień po stopniu  nosić. Poza tym u mnie w mieszkaniu nie ma łazienki, więc to dodatkowy problem – dodaje Beata Biernat.


O nowe, dostosowane do potrzeb córki mieszkanie Beata Biernat stara się przy pomocy Miasta, ale z indywidualnymi problemami opiekunowie osób niepełnosprawnych do Urzędu Miejskiego przychodzą rzadko. Częściej o wsparcie Miasta ubiegają się placówki szkolno-wychowawcze i ośrodki specjalne. – Tam, gdzie chodzi o te bardziej techniczne kwestie próbujemy budować czy podjazdy czy różnego rodzaju udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście w miarę możliwości finansowych i przy projektowaniu różnych obiektów wprowadzać – mówi Jacek Konopka, wiceprezydent Kalisza.

Problemy osób niepełnosprawnych są także w kręgu zainteresowań siedmioosobowej delegacji z Hamm, która od wtorku przebywa w Kaliszu. W środę Niemcy wzięli udział w korowodzie ulicami Kalisza, a w najbliższych dniach odwiedzą kilka kaliskich fundacji i ośrodków szkolno-wychowawczych.

Relację z uroczystości oglądajcie w Magazynie Miejskim  07.05.2014 r.

Ewelina Samulak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama