Mini zoo utworzono tuż przed otwarciem sezonu. Złożyły się na nie kozy należące do mieszkańca Starego Miasta, kury oraz owce i barany, w tym młode. – Owce sprowadziliśmy z Gniezna. To wrzosówki – rasa hodowana również w średniowieczu, odporna na trudne warunki atmosferyczne i niedostateczną ilość pożywienia – mówi Marcin Magdziński, kierownik Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu. - W ubiegłym roku specjalnie z myślą o nich zbudowana została owczarnia, w której jeszcze do niedawna przebywały. Niestety z powodu lisa musieliśmy je zamknąć w chacie. Choć teraz jest jak w prawdziwym średniowieczu, kiedy to zwierzęta często mieszkały wspólnie z ludźmi.
W nocy ze środy na czwartek zagryziony został młody baranek. Pozostałe przy życiu zwierzęta: 2 dorosłe owce, barana i młodą owieczkę ewakuowano, podobnie jak resztę przetrzebionego już wcześniej inwentarza; kilka dni temu uśmierconych zostało bowiem aż 10 kur. – Wszystko wskazuje na lisa. Jesteśmy tym wszystkim trochę przerażeni, bo lisy są teraz w okresie rozrodczym i mogą mieć nawet do 12 młodych, które potrzebują pożywienia – mówi Marcin Magdziński. – Podobno lis, gdy już wywęszy, że ma w jednym miejscu duże ilości mięsa wraca i zabija zwierzęta mimo że ich nie zjada. A problem polega na tym, że nie wiemy, jak go odłowić. Zwracaliśmy się z prośbą o pomoc do Polskiego Związku Łowieckiego, ale na terenie jest on bezsilny. A z kolei my nie jesteśmy w stanie pilnować naszych zwierząt przez cała dobę.
Dopóki więc problem lisa nie zostanie rozwiązany, z podziwianiem mini zoo raczej będzie kłopot. Na gości, którzy zdecydują się jednak odwiedzić Kaliski Gród Piastów czekają inne atrakcje, których nie było w ubiegłym roku. – Przy wsparciu Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej, Stowarzyszenia Kolovrat i Kaliskich Wojów Grodziska Zawodzie udało się nam zbudować, oprócz wspomnianej wcześniej owczarni, także zagrodę dla kóz. Poza tym na terenie rezerwatu pojawiła się kuźnia z całym wyposażeniem, piec chlebowy oraz wędzarnia – zachęca do odwiedzenia grodu jego kierownik Marcin Magdziński.
Rezerwat można odwiedzać przez 6 dni w tygodniu (poza poniedziałkiem): we wtorki, środy i piątki w godz. 10.00-15.00, a w czwartki, soboty i niedziele od 10.00 do 18.00. Najbliższa duża impreza czeka nas 21 czerwca. Na ten dzień zaplanowano doskonale znany kaliszanom Jarmark Archeologiczny.
MIK, fot. Marcin Magdziński
Napisz komentarz
Komentarze