Podczas 37 edycji Festiwalu wystąpiły setki zespołów, a przez Kalisz przewinęło się prawie 11,5 tysiąca młodych artystów. Naturalnie wraz z ich dorastaniem zmieniała się młodzież, ale także instruktorzy. Ale wśród nich są tacy, którzy niemal od początku towarzyszyli Festiwalowi. Przyjeżdżali tu 30 lat temu, przyjeżdżają i dziś. Przekazali swoim dzieciom zamiłowanie do muzyki dawnej, pasję twórczych poszukiwań i emocje związane z odkrywaniem nieznanych partytur. Fascynacja dawną muzyką spowodowała, że ukończyli szkoły muzyczne, a później akademie lub konserwatoria. To dowodzi, że muzyka dawna nie jest tylko „przygodą” dzieciństwa, ale całym życiem.
Specjalny koncert będzie poświęcony 50-leciu pracy pedagogicznej Ryszarda Skotnickiego z Elbląga. - To koncert pokazujący, że kaliski Festiwal tworzą już pokolenia - mówi Grażyna Dziedziak, dyrektor kaliskiego Festiwalu. - Syn Ryszarda Skotnickiego, Marcin też jest instruktorem muzyki dawnej i teraz to on przyjeżdża z zespołem do Kalisza.
Ryszard Skotnicki zaprosił na koncert jubileuszowy zespoły, którym jak mówi bardzo dużo zawdzięcza. Szczegółowy program jest niespodzianką. - Jestem wierny Scholi od III edycji. Dla mnie Kalisz to przede wszystkim spotkania z ludźmi. Niezapomniane rozmowy z kantorem Marcinem, Dyrektorem Tadeuszem. Nocne spotkania z Dominikiem, Walentym i Krzysztofem. Kalisz – to spotkanie z wiewiórką w parku, góralski zaśpiew Szczepana z koleżanką, to Gaude Mater w Teatrze - czytamy w nocie koncertowej. W koncercie weźmie udział także syn Ryszarda Skotnickiego, który przejął od ojca ten „rodzinny interes” i każdego roku rywalizuje z zespołem o najwyższe festiwalowe trofea.
Takie scholowe rodziny to jedna z największych wartości Festiwalu. Trudno zliczyć wychowanków zespołów muzyki dawnej, którzy wybrali dalszą artystyczną drogę. Na Scholi wychowała się Justyna Steczkowska. O swoich związkach z kaliskim Festiwalem wspomina też m.in. Andrzej Piaseczny.
Po raz pierwszy podczas imprezz zostanie przyznana nagroda OPUS BONUM - statuetka Stowarzyszenia „Schola Cantorum” i Rady Artystycznej Festiwalu, nawiązująca do Harfy Eola. To nagroda dla instruktorów, którzy wspierają amatorski ruch muzyki dawnej. Dzięki ich działalności, Kalisz i Festiwal „Schola Cantorum” stał się rozpoznawalnym znakiem wśród muzykującej młodzieży. Pierwszą statuetkę otrzyma Ryszard Skotnicki.
38. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” rozpocznie się 26 stycznia. Do Kalisza przyjedzie 25 zespołów z całego kraju wykonujących dzieła Średniowiecza Renesansu i Baroku.
RED. MIK, fot. arch. źródło: Biuro Organizacyjne Festiwalu „ Schola Cantorum”
Napisz komentarz
Komentarze