Pierwszy pomnik stojący w tym miejscu został wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym, by uczcić tych, którzy zginęli w walkach o odzyskanie niepodległości. Mieszkańcy wsi, jako ochotnicy, brali udział w walkach obronie Lwowa i Warszawy w latach 1919-1921.
W trakcie II wojny światowej pomnik został częściowo rozebrany przez Niemców. Mieszkańcom udało się ocalić jego elementy. Po wojnie pomnik został zrekonstruowany z wykorzystaniem oryginalnych materiałów. - Jest to najprawdopodobniej jedyna zachowana w południowej Wielkopolsce autentyczna tablica z okresu międzywojennego, upamiętniająca mieszkańców regionu poległych w wojnie z bolszewicką Rosją, w obronie wiary i wolności. Na monumencie znajduje się także płaskorzeźba Jezusa Cierpiącego oraz św. Floriana – patrona strażaków – z widoczną datą 1926-1936 – informuje Aleksander Liebert z Urzędu Miasta i Gminy w Nowych Skalmierzycach.
W czasie prac zostaną uzupełnione m.in. fugi i oczyszczone kamienie. Planowane jest również zagospodarowanie całego skweru. Projekt zakłada także wykonanie tablic informacyjnych o miejscu.
Inwestycja ma zostać ukończona w maju przed gminnymi obchodami Dnia Strażaka. W czasie uroczystości pomnik zostanie poświęcony. Całość prac finansowana jest z budżetu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.
AW, Aleksander Liebert, UMiG w Nowych Skalmierzycach
Napisz komentarz
Komentarze