Rewitalizacja Parku Miejskiego w Pleszewie ma sprawić, że mieszkańcy otrzymają atrakcyjne miejsca wypoczynku, rekreacji oraz edukacji przyrodniczej. - Zostanie nieco pomniejszony z uwagi na planowane rondo u zbiegu ulic Słowackiego, Targowej i Bogusza – tłumaczy burmistrz Marian Adamek. Przy wejściu do parku od strony ul. Bogusza planowane są dodatkowe miejsca parkingowe. – To z kolei ułatwi rodzicom podjazd do szkoły, a dzieci będą mogły bezpiecznie przez park pokonać kilka kroków do budynku – dodaje włodarz.
Jakich rewolucji doczeka się Park Miejski? Projekt nie uwzględnia dosadzania drzew. Kładzie nacisk na wprowadzanie dużych ilości cieniolubnych roślin okrywowych i kwitnących krzewów np. hortensji bukietowych. Ławki w parku zyskają nową oprawę – obsadzone żywopłotem z bukszpanu, w narożnikach podkreślonym kulami, mają być przyjemnym miejscem wypoczynkowym. Duże zmiany czeka także staw. Zostanie on otoczony trawami ozdobnymi, przełamanymi bukszpanem w formie kul oraz żywopłotów. Ma być miejscem atrakcyjnym o każdej porze roku. Na wyspie w specjalnym domku zamieszkają ptaki.
W parku wydzielona zostanie „Strefa dzieci”, z placem zabaw, labiryntem z bukszpanu oraz ścieżką edukacyjną z kilkunastoma planszami przyrodniczymi informującymi najmłodszych o ciekawostkach, np. dlaczego muchomor ma kropki. Samorząd już złożył wniosek na jej dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w kwocie niemal 100 tys. zł.
Przede wszystkim jednak uregulowane zostaną parkowe alejki. Zmodernizowany będzie także betonowy krąg, na którym odbywają się miejskie festyny. Władze planują, by park objęty był monitoringiem.
Park Miejski sąsiaduje z Zespołem Szkół Publicznych nr 2 w Pleszewie, na terenie którego znajduje się boisko wielofunkcyjne oraz plac zabaw. Dodatkowo w pobliżu od niedawna można poćwiczyć na zewnętrznej siłowni. Sam park ma charakter zabytkowy. Został ukształtowany według projektu Ignacego Piątkowskiego w latach 1934 – 1935 w miejscu ogrodu użytkowego zwanego „zamkowym” lub „miejskim”. Na początku lat 70. XX w. został powiększony w części zachodniej o teren dawnego targowiska. Park obecnie zajmuje powierzchnię 2,36 ha (w tym 0,14 ha wód). Zapewne tu stał średniowieczny, drewniany dwór dziedziców Pleszewa, a do XVIII w. ich murowany zamek. Ogród użytkowy w XX w. był wydzierżawiany, a w jego części centralnej stał XIX-wieczny murowany dom dzierżawcy ogrodu (rozebrany ok. 1970 r.), obok 2 oranżerie i stajnia. W 1911 r. istniał już staw południowo-wschodni (zasypany ok. 1960 r.), a przy obrzeżu wschodnim i południowym ogrodu – szpaler drzew liściastych. Zapewne między 1911 a 1920 r. wykopano staw z wysepką. W 1938 r. odbywała się tu Wystawa Przemysłowo-Rolnicza, a przed wybuchem II wojny planowano budowę kościoła. Na terenie parku w 1987 r. rosły 52 gatunki drzew i krzewów, a 5 klonów srebrzystych posiadało walory drzew pomnikowych. W 2007 r. staraniem władz miasta ustawiono 3 drewniane rzeźby.
Zanim jednak ruszą jakiekolwiek prace, władze samorządowe chcą projekt skonsultować z mieszkańcami. Konsultacje społeczne odbędą się 5 kwietnia o godz. 17.00 w sali posiedzeń pleszewskiego ratusza.
AW, Anna Bogacz, UMiG w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze