Wielkanocne Spotkanie Pleszewian w Poznaniu odbyło się w wielką środę w Sali Lubrańskiego Colegium Minus przy ul. Wieniawskiego, czyli w głównym budynku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdzie na co dzień pracuje rektor. To właśnie dzięki gościnności prof. dr. hab. Bronisława Marciniaka Pleszew mógł się zaprezentować pozostałym pleszewianom od lat mieszkającym w Poznaniu; wśród gości była prof. Hanna Suchocka – premier RP oraz prof. Andrzej Gulczyński – prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i wykładowca akademicki. – Po raz pierwszy gościliśmy w grudniu 2009 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM, promując album „Wędrówki po dawnym Pleszewie”. Rok później w Bibliotece Raczyńskich chwaliliśmy się kolejnym albumem z serii czyli „Wędrówkami po Ziemi Pleszewskiej”. W ubiegłym roku natomiast prezentowaliśmy Pleszew w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, dzięki gościnności jego prezesa prof. Andrzeja Gulczyńskiego” – wyliczał Arkadiusz Ptak, zastępca burmistrza.
Za sprawą filmu podsumowującego wydarzenia kulturalne, sportowe, społeczne i inwestycyjne ubiegłego roku uczestnicy spotkania przez chwilę mogli poczuć się, jakby znów byli w Pleszewie. Profesor Krzysztof Podemski zaprezentował wyniki badań miasta i jego mieszkańców zawarte w najnowszej publikacji „Społeczność Pleszewa. Kapitał społeczny, pamięć zbiorowa i komunikowanie publiczne”. – Pleszew jest jednym z najbardziej dogłębnie zbadanych miast w Wielkopolsce – potwierdził prof. Podemski, który wspólnie ze studentami zajmuje się tą tematyką od dawna. O Pleszewie pisze się więc dużo, ale i samo miasto publikuje. Najnowsze wydawnictwa, czyli „Rocznik Pleszewski 2015” oraz materiały pokonferencyjne z okazji 25-lecia odrodzonego samorządu i pierwszych wolnych wyborów zaprezentował Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.
Pleszew zaprezentował także swoje dobra artystyczne. W muzycznym resume wystąpiły dwie utalentowane pleszewianki: Maria Rutkowska, pianistka, która wykonała Nocturn cis-moll Chopina i dwa preludia Gershwina oraz Katarzyna Zawada, sopranistka zaprezentowała utwory z repertuaru Anny German. Obie pleszewianki na koniec wykonały utwór F. Loewe „Przetańczyć cała noc”.
Spotkanie zakończyło się w gabinecie rektora. Profesor Bronisław Marciniak opowiedział o swoich poprzednikach, których portrety zdobią ściany gabinetu. Wspomniał, że niebawem dołączy do tego grona. Swoją rektorską kadencję kończy w sierpniu. Przytoczył też kilka ciekawostek związanych z historią UAM i swojego gabinetu, który zdobi 90-letni dywan ufundowany przez jednego z rektorów czy witraże w oknach symbolizujące pierwsze wydziały uczelni. Goście mogli zobaczyć także niezwykła księgę pamiątkową doktorów honorowych Honoris Causa, w której znajdują się nie tylko wpisy sławnych naukowców, polityków czy noblistów z dziedziny literatury, ale także oryginalny autograf św. Jana Pawła II. Jeden z najstarszych wpisów to własnoręczny autograf Ferdynanda Focha - marszałka Francji i Polski z 1923 r. czy Ignacego Jana Paderewskiego z 1924 r. Jest także prezydent Ignacy Mościcki czy Józef Piłsudski, a nawet Albert Arnold Gore - były wiceprezydent USA, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
AW, UMiG w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze