Chorzy na raka z południowej Wielkopolski wreszcie nie będą musieli pokonywać 120 km w jedną stronę, by leczyć się w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Najprawdopodobniej już od końca września fachową pomoc znajdą w nowoczesnym Ośrodku Radioterapii w Kaliszu. Obiekt musi zostać jeszcze wyposażony przede wszystkim w urządzenia diagnostyczne i terapeutyczne. – Jedno urządzenie będzie pochodzić z tego, czym dysponuje Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Pozostałe będą zakupywane z programu walki z chorobami nowotworowymi i będziemy czekali na ogłoszenie konkursu przez ministerstwo, które będzie tymi urządzeniami dysponowało – mówi Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Ośrodek powstał na terenie należącym niegdyś do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ulicy Kaszubskiej w Kaliszu, który został przekazany na rzecz Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Kaliska radioterapia, która będzie oddziałem ośrodka w Poznaniu, obejmie opieką medyczną pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi, leczonych promieniowaniem radioaktywnym oraz chemioterapią. Zapewni również odpowiednią diagnostykę.
W dwukondygnacyjnym budynku znajdują się poradnie, część diagnostyczna z gabinetami badań, część socjalno – administracyjna, hostel dla pacjentów z 10 pokojami oraz dwa bunkry przeznaczone do radioterapii pacjentów z nowotworami. - Bunkry do naświetlań i komory terapeutyczne mają odpowiednią grubość ścian i stropów, zapewniającą pochłanianie promieniowania jonizującego, które jest aplikowane pacjentom. Chodzi o zabezpieczenie osób, które mogą się znaleźć w otoczeniu - wyjaśnia Tadeusz Krzymański z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.
Ściany boczne bunkrów mają około 160 cm grubości, a wykonane są z betonu barytowego, czyli betonu o podwyższonej gęstości.
Kolejnym zadaniem dla ośrodka jest pozyskanie specjalistów. Wiadomo, że część kadry stanowić będą specjaliści z centrum onkologii w Poznaniu. - Jest przewidziana telekonferencja, bezpośrednie połączenie tego ośrodka z ośrodkiem poznańskim. Kadra specjalistyczna, która jest w Poznaniu interdyscyplinarna będzie mieć możliwość bieżącego konsultowania poszczególnych przypadków - mówi Małgorzata Kołodziej-Sarna, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno – eksploatacyjnych Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.
Kalisz dla kadry Ośrodka Radioterapii zarezerwował na razie cztery 3-pokojowe mieszkania w bloku TBS przy ul. Hanki Sawickiej. - Takie rozmowy trwają już z profesorem Malickim. Meliśmy też spotkanie z potencjalnymi kandydatami, którzy mogą przyjść tutaj z Olsztyna, ale to z pewnością jest jeszcze czas, żeby takie decyzje zostały podjęte – mówi Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.
Budowę Ośrodka Radioterapii rozpoczęto w 2012 roku, ale starania o jego powstanie sięgają jeszcze kilku lat wstecz. Jednym z głównych inicjatorów powstania obiektu były kaliskie Amazonki, które do tej pory musiały szukać pomocy onkologicznej poza Kaliszem. - W tym momencie rozpoczęły się moje pytania - nie tylko moje, ale i Amazonek i innych pacjentów - dlaczego nie mogę się leczyć w Kaliszu. Wreszcie przyszedł ten czas w 2007 roku, kiedy zwróciliśmy się z apelem o ten obiekt, o ten jakże ważny obiekt- wspomina Barbara Wrzesińska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Kalisza, prezes kaliskich Amazonek.
Łączna wartość inwestycji to blisko 27 mln złotych. Ponad 80% kosztów pokrył samorząd województwa wielkopolskiego. Wyposażenie obiektu pochłonie jeszcze około 5 mln złotych. Pełna relacja wideo z wizytacji Ośrodka Radioterapii dostępna jest w Magazynie Miejskim z 21.05.2014 r. - TUTAJ
Agnieszka Gierz, foto autor, wideo Magazyn Miejski
Napisz komentarz
Komentarze