Poznawać świat wszelkimi zmysłami – to idea warsztatów sensorycznych. Poprzez wielorakie zabawy animatorzy pozwolili dzieciom na doświadczanie, czucie, dotykanie, działanie, tworzenie. I tak maluszki w wieku od 2 do 3 lat tworzyły z piasku kinetycznego przeróżne formy, szeleściły foliami, przechodziły przez ścieżkę sensoryczną ułożoną z masy solnej, kaszy, poduszki, tektury, bawiły się mąką, tańczyły. Wszystko po to, by za pomocą swoich zmysłów doznać jak najwięcej wrażeń. - Małym dzieciom często nie pozwala się na próbowanie wielu rzeczy. Bo coś sobie zrobią, bo stanie się im krzywda, bo zrobią bałagan. My jesteśmy zdania, że czym więcej bodźców, takich sensorycznych, tym lepiej dla ich rozwoju – wyjaśnia Natalia Zawartka-Ignaszak, prowadząca zajęcia, główna organizatorka Festiwalu Sztukakuka.
Rodzice maluszków byli zachwyceni warsztatami. - Rewelacja. Dla takich maluchów jest to coś wspaniałego. Świetnie zorganizowane zajęcia. Dzieciaki miały olbrzymią frajdę – mówi Kasia. - Nam się bardzo podobało. Dzieciom, jak widać też. Jesteśmy zachwyceni, że takie rzeczy dzieją się w mieście i oby było więcej takich inicjatyw. Takie spotkania pokazują po pierwsze: że dzieci mogą się ze sobą pobawić, a nie tylko w domu przed telewizorem czy przed tabletem. Jestem tu pierwszy raz, ale na pewno tu wrócimy – przyznaje Michał, który na warsztatach był z synkiem Arturem.
Dzieci, które od najmłodszych lat mogą poznawać świat w prosty, nieograniczony, ale zarazem bezpieczny sposób są otwarte, nie boją się nowych rzeczy i lepiej radzą sobie w życiu. - Jeżeli ograniczamy dziecko na każdym kroku, to dziecko jest zamknięte, boi się doświadczać nowych rzeczy, często nie wychyla się, nie zgłasza się później w szkole. Powinniśmy jak najczęściej pobudzać kreatywność naszego malucha – radzi Natalia Zawartka-Ignaszak.
Dlatego zamiast kupować kolejną bardziej lub mniej drogą zabawkę, warto wspólnie z dzieckiem stworzyć własną z elementów życia codziennego. Dzięki temu uwolnimy inwencję malucha, która w przyszłości zaprocentuje.
Sztukakuka to trzydniowy festiwal pełen warsztatów i zajęć dla dzieci w każdym wieku. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny. Tegoroczną edycję Natalia Zawartka Ignaszak tworzy pod szyldem Uciechowa, wraz z współpracującymi animatorkami - Martą Ignaszak i Michaliną Królikowską. Spotkania festiwalowe odbywały się w tym roku w kilku miejscach: w Strefie Artystycznej Uciechowo, w CKiS, w kaliskim teatrze, w Studiu Kreacji Ruchu Arlety Piotrowskiej, w szkole Brait, w cafe Calisia i w auli WPA UAM.
AG, fot. autor, Robert Kuciński, Dziecięcy Festiwal Działań Artystycznych „Sztukakuka” – profil na fb
Napisz komentarz
Komentarze