Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Stop aborcji”? Założenia projektu ustawy. Opinie kaliszan WIDEO

Kaliszanki dołączają do ogólnopolskiego strajku kobiet. W najbliższy poniedziałek będą głośno sprzeciwiać się zaostrzeniu przepisom dotyczącym aborcji. Temat jest kontrowersyjny i niejednoznaczny. Co o nim myślą nasi mieszkańcy i jakie są założenia procedowanego w Sejmie projektu ustawy „Stop aborcji”?
„Stop aborcji”? Założenia projektu ustawy. Opinie kaliszan WIDEO

5 lipca 2016 roku do Sejmu trafił społeczny projekt ustawy, która ma na celu całkowite zakazanie aborcji. Podpisało się pod nim ponad 450 tysięcy osób. 267 posłów opowiedziało się przeciwko odrzuceniu projektu zaostrzającego prawo aborcyjne, a 154 było za. W większości za jego odrzuceniem głosowali w piątek posłowie PO i w całości Nowoczesnej. Przeciwko byli wszyscy obecni na sali reprezentanci PiS oraz większość klubu Kukiz’15 (z wyjątkiem m.in. lidera ugrupowania). Projekt skierowany został do dalszego procedowania. Posłowie odrzucili za to inny, również społeczny projekt ustawy (podpisało się pod nim ponad 215 tysięcy osób), który zakładał znaczną liberalizację przepisów aborcyjnych - przerwanie ciąży bez dodatkowych warunków do 12. tygodnia.

Fakty i mity

Wokół budzącego tyle emocji projektu narosło wiele nieprawdziwych informacji.

1. KŁAMSTWO: Życie matki nie będzie ratowane.

PRAWDA: Dla lekarzy priorytetem ma być życie matki i jeżeli będzie ono zagrożone, wówczas muszą podjąć działania lecznicze konieczne dla ratowania jej życia, licząc się ze skutkiem śmiertelnym tych działań dla dziecka.

2. KŁAMSTWO: Kobieta, która poroniła, będzie karana.

PRAWDA: Kobieta nigdy nie ponosi odpowiedzialności za nieumyślne doprowadzenie do śmierci dziecka. Oznacza to, że projekt nic nie zmienia w sytuacji matek, które poroniły.

3. KŁAMSTWO: Projekt ustawy odmawia rodzicom prawa do wykonania badań prenatalnych

PRAWDA: Dostęp do badań prenatalnych gwarantowany jest ustawodawstwem regulującym dostęp do świadczeń medycznych.

Najważniejsze założenie projektu mówi, że każdy człowiek ma przyrodzone prawo do życia od chwili poczęcia, to jest połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej. Każdy, kto powoduje śmierć dziecka poczętego, powinien podlegać karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jednak nawet gdy matka umyślnie pozbawi swe poczęte dziecko życia, z uwagi na wieloaspektowość tych sytuacji, projekt dopuszcza odstąpienie od wymierzenia kary.

Projekt ustawy „Stop aborcji” zakłada zakaz przerwania ciąży, do której doszło w wyniku czynu zabronionego (gwałt, seks z osobą nieletnią, kazirodztwo), gdy zagrożone będzie zdrowie kobiety, np. będzie grozić jej utrata wzroku, czy w przypadku, gdy dziecko będzie mieć poważne wady czy uszkodzenia.

„Czarny poniedziałek”. Kobiety nie pójdą do pracy?

W myśl obowiązującej ustawy z 1993 r. aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. I swoją niezgodę na to, by te przepisy zostały zastąpione rygorystycznymi, manifestować będą podczas akcji czarny poniedziałek – 3 października kaliszanki. Tego dnia kobiety chcące przyłączyć się do strajku, powinny wziąć urlop na żądanie, nie iść na uczelnię czy skorzystać  z jakiejkolwiek innej legalnej możliwości opuszczenia swoich codziennych obowiązków. Chodzi o to, by brak kobiet w codziennym życiu społecznym był widoczny i dotkliwy.

O godzinie 15:00 rozpocznie się demonstracja. Uczestniczki, a także uczestnicy (zapraszani są również panowie) będą rozdawać czarną kawę, zbierać podpisy pod dofinansowaniem in vitro przez kaliski samorząd,  tańczyć, śpiewać, rozmawiać, krzyczeć, machać transparentami. Zaplanowano również warsztaty  m.in. z wyplatania makram i zajęcia z pilatesu .

Akcja odbędzie się przy pomniku Marii Konopnickiej. Demonstracja zakończy się o 18:00. Prawdopodobnie obok strajku czarnego poniedziałku odbędzie się  manifestacja obrońców życia poczętego.

AG, fot. internet


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/