W Kaliszu, w 3 rewirach, pracuje 24 dzielnicowych. Zgodnie założeniami programu, ich liczba w całej Polsce ma się zwiększyć. Podobnie będzie z kompetencjami funkcjonariuszy. Przede wszystkim jednak policja stawia na bliższy kontakt z mieszkańcami. - Poprzez wdrożenie zaproponowanych rozwiązań przewiduje się, że dzielnicowy docelowo będzie co najmniej 75% czasu służby spędzał w obchodzie, a tym samym zapewniona zostanie jego stała i przewidywalna obecność w przydzielonym rejonie, co z pewnością wpłynie na usprawnienie kontaktów ze społeczeństwem – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji. - Policjanci pierwszego kontaktu jak nazywa się dzielnicowych, zostaną odciążeni od innych zadań, otrzymają także lepsze narzędzia, które wpłyną na poprawę jakości ich pracy oraz usprawnią kontakt z obywatelami. Zmieni się również system ich oceniania, nadzoru, a także schemat oceny kompetencji dzielnicowych.
Program przewiduje ponadto nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych. Kładą one nacisk na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt ze społeczeństwem: komunikatywność, nawiązywanie relacji, czy cierpliwość i odporność na stres.
Jest to trzeci program MSWiA z pakietu zmian wprowadzanych w policji. Pozostałe dwa dotyczą przywracania zlikwidowanych posterunków oraz stworzenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze