Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jubileusz Teatru ZDJĘCIA

Teatralna tradycja w Kaliszu ma ponad 200 lat, bowiem liczy się ją od przyjazdu do Kalisza trupy teatralnej Wojciecha Bogusławskiego. W tym roku jednak mija 80. rocznica otwarcia obecnego budynku, który jest siedzibą Melpomeny oraz nadania mu imienia Wojciecha Bogusławskiego. Z tej okazji Teatr organizuje cykl imprez upamiętniających to wydarzenie.
Jubileusz Teatru ZDJĘCIA

Do powstania Teatru przyczynili się mieszkańcy miasta, którzy w dużej mierze sfinansowali jego budowę. Swój udział w niej mieli wybitni architekci międzywojnia: Czesław Przybylski (zaprojektował bryłę zewnętrzną budynku), Juliusz Żórawski (projektował wnętrza) i Karol Frycz (wyposażył scenę). Pierwszym dyrektorem odbudowanego kaliskiego teatru był słynny Iwo Gall, reżyser teatralny, dyrektor teatrów, scenograf i pedagog.

W ramach trzydniowych obchodów – między 12 a 14 listopada – kaliszanie i ich goście mogą podziwiać od zmierzchu do późnej nocy projekcje multimedialne Dariusza Błaszczyka, eksponowane na fasadzie głównego gmachu. W niedzielę zaś w samo południe odbędzie się godzinny Spacer teatralny „Z architekturą w tle”, podczas którego Anna Tabaka, kaliski historyk sztuki, opowie o architekturze gmachu. Od 14 listopada do końca roku widzowie będą mogli także obejrzeć wystawę „Pamięć Teatru. Wystawa ciekawostek z teatralnego archiwum”, prezentowaną w Sali Bogusławskiego, która zostanie otwarta w poniedziałkowy wieczór, 14 listopada.

Zwieńczeniem uroczystości stanie się wieczorna Gala  (o godzinie 19.00) pt. „Raz-budowa”, czyli 80 lat z teatrem”, w której wystąpią: Zbigniew Antoniewicz, Agnieszka Dulęba-Kasza, Agnieszka Dzięcielska, Michał Grzybowski, Krystyna Horodyńska, Jacek, Jackowicz, Łukasz Kaczmarek, Małgorzata Kałędkiewicz-Horodyńska, Ewa Kibler, Bożena Remelska, Dariusz Sosiński, Marcin Trzęsowski, Izabela Wierzbicka, Michał Wierzbicki i Lech Wierzbowski. Autorem scenariusza i reżyserem widowiska jest Jerzy Jan Połoński.

Wcześniej (o 18.30) na placu przed Teatrem odsłonięta zostanie dotykowa makieta gmachu teatralnego autorstwa Karola Badyny, przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Będzie ona zawierała podstawowe informacje na temat budynku, zapisane w alfabecie Braille'a i łacińskim po polsku i angielsku. Makieta usytuowana przy Placu Bogusławskiego stanie się kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie Kalisza.

Z okazji 80-lecia wydany będzie także polsko-angielski album „Architektura Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu” prezentujący niepublikowane dotąd materiały archiwalne, fotografie Bartka Warzechy oraz tekst Dariusza Błaszczyka poświęcony budynkowi teatru i jego twórcom.

Po 80 latach Teatr nadal jest chlubą miasta i jednym z najpiękniejszych miejsc w Kaliszu. Kaliski teatr w momencie ukończenia (1936 r.) był jednym z ciekawszych i piękniejszych budynków teatralnych w Polsce. Do dzisiaj budzi dumę mieszkańców i zachwyt przyjezdnych. Przyjeżdżający na Kaliskie Spotkania Teatralne aktorzy bardzo często przypominają sobie w późniejszych wywiadach „piękny teatr stojący na wodzie”, odwołując się z pewnością nie tylko do wspomnień, ale także do najbardziej popularnego widoku Kalisza uwiecznionego na tysiącach widokówek.

RK, fot. arch., autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama