Do powstania Teatru przyczynili się mieszkańcy miasta, którzy w dużej mierze sfinansowali jego budowę. Swój udział w niej mieli wybitni architekci międzywojnia: Czesław Przybylski (zaprojektował bryłę zewnętrzną budynku), Juliusz Żórawski (projektował wnętrza) i Karol Frycz (wyposażył scenę). Pierwszym dyrektorem odbudowanego kaliskiego teatru był słynny Iwo Gall, reżyser teatralny, dyrektor teatrów, scenograf i pedagog.
W ramach trzydniowych obchodów – między 12 a 14 listopada – kaliszanie i ich goście mogą podziwiać od zmierzchu do późnej nocy projekcje multimedialne Dariusza Błaszczyka, eksponowane na fasadzie głównego gmachu. W niedzielę zaś w samo południe odbędzie się godzinny Spacer teatralny „Z architekturą w tle”, podczas którego Anna Tabaka, kaliski historyk sztuki, opowie o architekturze gmachu. Od 14 listopada do końca roku widzowie będą mogli także obejrzeć wystawę „Pamięć Teatru. Wystawa ciekawostek z teatralnego archiwum”, prezentowaną w Sali Bogusławskiego, która zostanie otwarta w poniedziałkowy wieczór, 14 listopada.
Zwieńczeniem uroczystości stanie się wieczorna Gala (o godzinie 19.00) pt. „Raz-budowa”, czyli 80 lat z teatrem”, w której wystąpią: Zbigniew Antoniewicz, Agnieszka Dulęba-Kasza, Agnieszka Dzięcielska, Michał Grzybowski, Krystyna Horodyńska, Jacek, Jackowicz, Łukasz Kaczmarek, Małgorzata Kałędkiewicz-Horodyńska, Ewa Kibler, Bożena Remelska, Dariusz Sosiński, Marcin Trzęsowski, Izabela Wierzbicka, Michał Wierzbicki i Lech Wierzbowski. Autorem scenariusza i reżyserem widowiska jest Jerzy Jan Połoński.
Wcześniej (o 18.30) na placu przed Teatrem odsłonięta zostanie dotykowa makieta gmachu teatralnego autorstwa Karola Badyny, przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Będzie ona zawierała podstawowe informacje na temat budynku, zapisane w alfabecie Braille'a i łacińskim po polsku i angielsku. Makieta usytuowana przy Placu Bogusławskiego stanie się kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie Kalisza.
Z okazji 80-lecia wydany będzie także polsko-angielski album „Architektura Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu” prezentujący niepublikowane dotąd materiały archiwalne, fotografie Bartka Warzechy oraz tekst Dariusza Błaszczyka poświęcony budynkowi teatru i jego twórcom.
Po 80 latach Teatr nadal jest chlubą miasta i jednym z najpiękniejszych miejsc w Kaliszu. Kaliski teatr w momencie ukończenia (1936 r.) był jednym z ciekawszych i piękniejszych budynków teatralnych w Polsce. Do dzisiaj budzi dumę mieszkańców i zachwyt przyjezdnych. Przyjeżdżający na Kaliskie Spotkania Teatralne aktorzy bardzo często przypominają sobie w późniejszych wywiadach „piękny teatr stojący na wodzie”, odwołując się z pewnością nie tylko do wspomnień, ale także do najbardziej popularnego widoku Kalisza uwiecznionego na tysiącach widokówek.
RK, fot. arch., autor
Napisz komentarz
Komentarze