Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trzydniowe święto teatru

Od piątku do niedzieli kaliski Teatr skupiony będzie na obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru i organizowanych po raz trzeci Urodzinach Bogusławskiego. Przed nami trzydniowy program imprez, na który składają się: premiera spektaklu muzycznego, podsumowania konkursów i akcji dziecięcych i młodzieżowych oraz warsztaty kulinarne i imprezy taneczne.
Trzydniowe święto teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest od ponad pół wieku 27 marca, natomiast urodziny Bogusławskiego przypadają 9 kwietnia. Kaliska scena jednoczy te dwie okazje, aby zorganizować trzydniowe święto z atrakcjami dla widzów w różnym wieku. Niewątpliwie największym wydarzeniem ma być piątkowa premiera muzycznego spektaklu „Byłaś serca biciem. Piosenki Andrzeja Zauchy i Marka Grechuty”, którego pomysłodawcą był jeden z muzyków. „Są to dwie odrębne osobowości, całkiem inne. Ich utwory są całkowicie różne, aczkolwiek mają wspólny mianownik, bo i Grechuta i Zaucha śpiewali w słynnej formacji Anawa. Tam się spotkali, jeden drugiego wymienił, a potem ich drogi się rozeszły i każdy obrał swój kierunek” – powiedział Tomasz Ratajczak, pianista i pomysłodawca projektu.

Wybrawszy z repertuaru obu wykonawców piosenki poświęcone kobiecie i miłości muzycy nadali im, jak to określili, niekonwencjonalne aranżacje. Przeboje Marka Grechuty zaśpiewa Lech Wierzbowski, a Andrzeja Zauchy – Zbigniew Antoniewicz.

Michał Wierzbicki

„Jestem – można powiedzieć – szczęśliwy, że mam szansę odtworzyć te piękne utwory, które Państwo z pewnością doskonale znacie. Mam nadzieję, że uda mi się chociaż troszeczkę dorównać temu wielkiemu mistrzowi” – powiedział skromnie Lech Wierzbowski. „W szkolnych latach czy podczas studiów te piosenki słyszałem wszędzie, bo były na topie. Krążyły wtedy po głowie i po sercu, a teraz mam zaszczyt się z nimi zmierzyć. Jest to też wielka odpowiedzialność i ogromny stres oraz radość, bo  to są przecudowne utwory” - dodał Zbigniew Antoniewicz. „Byłaś serca biciem” – jest czymś więcej niż wieczorem z piosenkami. Scenariusz, którego źródłem jest częściowo zakulisowe i prywatne życie artystów, przygotował Michał Wierzbicki.

Aby zmniejszyć stres związany z wykonywaniem repertuaru wymagającego jednak wokalnego warsztatu, aktorzy otrzymali wsparcie trenerki śpiewu, Marii Szczap, która wraz koleżanką wystąpi w chórkach. „Oczywiście, że panowie umieją śpiewać, ale obaj bardzo się stresowali i zastanawiali, jak do tego podejść, bo jedna i druga postać jest po prostu niedościgniona. Żaden z aktorów nie miał jednak zamiaru silić się na naśladowanie lub poprawianie któregokolwiek z muzyków” - mówiła Maria Szczap, nie kryjąc zadowolenia z efektów swej pracy i postępów swych podpiecznych.

Magda Grudzińska, dyrektor kaliskiego Teatru

Premiera będzie także okazją wręczenia medali Przyjaciołom Teatru. W tym kilkunastoosobowym gronie są z jednej strony sponsorzy, np. Andrzej Rogowski, Prezes Multimedia Polska SA, z drugiej – Ewa i Katarzyna Machlańskie – prowadzące Bufet Teatralny.

W ramach „Urodzin Bogusławskiego” można uczestniczyć bezpłatnie w prezentacjach efektów dwóch konkursowych akcji dla młodych widzów, m.in. słuchowisk powstałych na postawie bajek napisanych przez dzieci. Nadesłano około 60 prac, z których – z wielkim trudem – wybrano 9 najlepszych. „Kiedy Państwo je usłyszą, to zrozumieją. Nie ma wątpliwości, że zostały one napisane właśnie przez dzieci, z pełnymi konsekwencjami tego, ale myślę, że dzięki temu są bardzo interesujące i urocze” - powiedziała Magda Grudzińska, dyrektor kaliskiego Teatru.

Po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Żenujących – to propozycja dwóch kaliskich aktorów, których filmową, absurdalną w swym charakterze, twórczość powstającą pod szyldem Sonderkino, obserwujemy w internecie już od kilku lat. „Postanowiliśmy dojść do ściany i pokazać, że oczywiście możliwości robienia bardzo złych filmów są ogromne, ale przecież istnieje jakaś ściana, za którą jest już chyba tylko bezdenna przepaść, niebyt czy też nicość – żartował Michał Wierzbicki. „Nagle okazuje się, że używając najbardziej prymitywnej, obrzydliwej formy jakaś treść się zawsze przemyca, a chcieliśmy osiągnąć taki skutek, żeby już nie było niczego: ani formy ani treści. I tego nie da się zrobić, ale podejmowane są takie próby, o czym będziemy chcieli porozmawiać”.

Na święto Teatru złożą się również: trzykrotna prezentacja spektaklu „Klęski w dziejach miasta”, dwie taneczne imprezy w Malarni i Bufecie oraz warsztaty zdobienia ciasteczek i kolejna odsłona Kaliskiej Kuchni Społecznej promującej potrawy wegańskie.

R. Kuciński, zdj. autor

Oto szczegółowy program URODZIN BOGUSŁAWSKIEGO:

Piątek 24.03.

11.00 – Klęski w dziejach miasta (Scena Kameralna/ bilety 30-20 zł)

19.00 – premiera Byłaś serca biciem. Piosenki Andrzeja Zauchy i Marka Grechuty (Duża Scena / bilety 40 zł)

20.00 – wręczenie medali dla Przyjaciół Teatru (Duża Scena)

21.00 – Impreza taneczna (Malarnia i Bufet Teatralny / wstęp wolny)

Sobota 25.03.

16.00 – premierowe słuchowisko Czytanki Bogusławskiego (Duża Scena – wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Teatru)*

17.00 – premierowe słuchowisko Czytanki Bogusławskiego (Duża Scena – wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Teatru)*

19.00 – Klęski w dziejach miasta (Scena Kameralna/ bilety 30-20 zł)

20.30 – finał akcji Odręcznie i od serca oraz ogłoszenie zwycięzcy konkursu (foyer Dużej Sceny)

20.45 – I Międzynarodowy Festiwal Filmów Żenujących – prowadzący Michał Wierzbicki i Marcin Trzęsowski (Malarnia / wstęp wolny)

23.00 – Impreza taneczna (Malarnia i Bufet Teatralny / wstęp wolny)

Niedziela 26.03.

13.00 – warsztaty familijne ze zdobienia ciasteczek (Malarnia / wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, czas trwania 90 min.)**

16.00 – Kaliska Kuchnia Społeczna (Malarnia / wstęp wolny)

18.00– Klęski w dziejach miasta (Scena Kameralna/ bilety 30-20 zł)

* bezpłatne wejściówki do odbioru od 17 marca w Kasie Teatru (tel. 62 760 53 14 / [email protected])

** zapisy na warsztaty familijne od 10 marca (tel. 62 760 53 10 / [email protected])


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/