Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest od ponad pół wieku 27 marca, natomiast urodziny Bogusławskiego przypadają 9 kwietnia. Kaliska scena jednoczy te dwie okazje, aby zorganizować trzydniowe święto z atrakcjami dla widzów w różnym wieku. Niewątpliwie największym wydarzeniem ma być piątkowa premiera muzycznego spektaklu „Byłaś serca biciem. Piosenki Andrzeja Zauchy i Marka Grechuty”, którego pomysłodawcą był jeden z muzyków. „Są to dwie odrębne osobowości, całkiem inne. Ich utwory są całkowicie różne, aczkolwiek mają wspólny mianownik, bo i Grechuta i Zaucha śpiewali w słynnej formacji Anawa. Tam się spotkali, jeden drugiego wymienił, a potem ich drogi się rozeszły i każdy obrał swój kierunek” – powiedział Tomasz Ratajczak, pianista i pomysłodawca projektu.
Wybrawszy z repertuaru obu wykonawców piosenki poświęcone kobiecie i miłości muzycy nadali im, jak to określili, niekonwencjonalne aranżacje. Przeboje Marka Grechuty zaśpiewa Lech Wierzbowski, a Andrzeja Zauchy – Zbigniew Antoniewicz.
Michał Wierzbicki
„Jestem – można powiedzieć – szczęśliwy, że mam szansę odtworzyć te piękne utwory, które Państwo z pewnością doskonale znacie. Mam nadzieję, że uda mi się chociaż troszeczkę dorównać temu wielkiemu mistrzowi” – powiedział skromnie Lech Wierzbowski. „W szkolnych latach czy podczas studiów te piosenki słyszałem wszędzie, bo były na topie. Krążyły wtedy po głowie i po sercu, a teraz mam zaszczyt się z nimi zmierzyć. Jest to też wielka odpowiedzialność i ogromny stres oraz radość, bo to są przecudowne utwory” - dodał Zbigniew Antoniewicz. „Byłaś serca biciem” – jest czymś więcej niż wieczorem z piosenkami. Scenariusz, którego źródłem jest częściowo zakulisowe i prywatne życie artystów, przygotował Michał Wierzbicki.
Aby zmniejszyć stres związany z wykonywaniem repertuaru wymagającego jednak wokalnego warsztatu, aktorzy otrzymali wsparcie trenerki śpiewu, Marii Szczap, która wraz koleżanką wystąpi w chórkach. „Oczywiście, że panowie umieją śpiewać, ale obaj bardzo się stresowali i zastanawiali, jak do tego podejść, bo jedna i druga postać jest po prostu niedościgniona. Żaden z aktorów nie miał jednak zamiaru silić się na naśladowanie lub poprawianie któregokolwiek z muzyków” - mówiła Maria Szczap, nie kryjąc zadowolenia z efektów swej pracy i postępów swych podpiecznych.
Magda Grudzińska, dyrektor kaliskiego Teatru
Premiera będzie także okazją wręczenia medali Przyjaciołom Teatru. W tym kilkunastoosobowym gronie są z jednej strony sponsorzy, np. Andrzej Rogowski, Prezes Multimedia Polska SA, z drugiej – Ewa i Katarzyna Machlańskie – prowadzące Bufet Teatralny.
W ramach „Urodzin Bogusławskiego” można uczestniczyć bezpłatnie w prezentacjach efektów dwóch konkursowych akcji dla młodych widzów, m.in. słuchowisk powstałych na postawie bajek napisanych przez dzieci. Nadesłano około 60 prac, z których – z wielkim trudem – wybrano 9 najlepszych. „Kiedy Państwo je usłyszą, to zrozumieją. Nie ma wątpliwości, że zostały one napisane właśnie przez dzieci, z pełnymi konsekwencjami tego, ale myślę, że dzięki temu są bardzo interesujące i urocze” - powiedziała Magda Grudzińska, dyrektor kaliskiego Teatru.
Po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Żenujących – to propozycja dwóch kaliskich aktorów, których filmową, absurdalną w swym charakterze, twórczość powstającą pod szyldem Sonderkino, obserwujemy w internecie już od kilku lat. „Postanowiliśmy dojść do ściany i pokazać, że oczywiście możliwości robienia bardzo złych filmów są ogromne, ale przecież istnieje jakaś ściana, za którą jest już chyba tylko bezdenna przepaść, niebyt czy też nicość – żartował Michał Wierzbicki. „Nagle okazuje się, że używając najbardziej prymitywnej, obrzydliwej formy jakaś treść się zawsze przemyca, a chcieliśmy osiągnąć taki skutek, żeby już nie było niczego: ani formy ani treści. I tego nie da się zrobić, ale podejmowane są takie próby, o czym będziemy chcieli porozmawiać”.
Na święto Teatru złożą się również: trzykrotna prezentacja spektaklu „Klęski w dziejach miasta”, dwie taneczne imprezy w Malarni i Bufecie oraz warsztaty zdobienia ciasteczek i kolejna odsłona Kaliskiej Kuchni Społecznej promującej potrawy wegańskie.
R. Kuciński, zdj. autor
Oto szczegółowy program URODZIN BOGUSŁAWSKIEGO:
Piątek 24.03.
11.00 – Klęski w dziejach miasta (Scena Kameralna/ bilety 30-20 zł)
19.00 – premiera Byłaś serca biciem. Piosenki Andrzeja Zauchy i Marka Grechuty (Duża Scena / bilety 40 zł)
20.00 – wręczenie medali dla Przyjaciół Teatru (Duża Scena)
21.00 – Impreza taneczna (Malarnia i Bufet Teatralny / wstęp wolny)
Sobota 25.03.
16.00 – premierowe słuchowisko Czytanki Bogusławskiego (Duża Scena – wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Teatru)*
17.00 – premierowe słuchowisko Czytanki Bogusławskiego (Duża Scena – wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Teatru)*
19.00 – Klęski w dziejach miasta (Scena Kameralna/ bilety 30-20 zł)
20.30 – finał akcji Odręcznie i od serca oraz ogłoszenie zwycięzcy konkursu (foyer Dużej Sceny)
20.45 – I Międzynarodowy Festiwal Filmów Żenujących – prowadzący Michał Wierzbicki i Marcin Trzęsowski (Malarnia / wstęp wolny)
23.00 – Impreza taneczna (Malarnia i Bufet Teatralny / wstęp wolny)
Niedziela 26.03.
13.00 – warsztaty familijne ze zdobienia ciasteczek (Malarnia / wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, czas trwania 90 min.)**
16.00 – Kaliska Kuchnia Społeczna (Malarnia / wstęp wolny)
18.00– Klęski w dziejach miasta (Scena Kameralna/ bilety 30-20 zł)
* bezpłatne wejściówki do odbioru od 17 marca w Kasie Teatru (tel. 62 760 53 14 / [email protected])
** zapisy na warsztaty familijne od 10 marca (tel. 62 760 53 10 / [email protected])
Napisz komentarz
Komentarze