Jubileuszowy wieczór był przede wszystkim uroczystą w swym charakterze okazją do spotkania nie tylko Pracowników, ale także udziałowców Spółki. Wśród gości oficjalnych znaleźli się zaś m.in. : Andrzej Dera – Minister w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej, Marlena Maląg – Wicewojewoda Wielkopolski i Edward Janiak – Biskup Kaliski. Najlepsze życzenia złożyli także samorządowcy, w tym Grzegorz Sapiński, Prezydent Miasta Kalisza i Bożena Budzik, Burmistrz Nowych Skalmierzyc. Historię Spółki zaprezentowano w postaci kilkunastominutowego filmu, a o jej dniu dzisiejszym i najbliższej przyszłości mówił Prezes Zarządu – Maciej Witczak. Podczas wieczoru wręczono wyróżnienia i upominki Pracownikom o 20-letnim stażu pracy: Waldemarowi Frankowskiemu, Janowi Hojce, Małgorzacie John, Iwonie Kmiecik, Dorocie Machelak-Sarzyńskiej, Damianowi Strzelczakowi i Mariuszowi Wasilewskiemu. Uroczystość uświetnił koncert kwintetu „Belle Tone” złożonego z muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej, który wykonał utwory Griega, Mozarta i Piazzolli. Po uroczystości prezes Maciej Witczak wzniósł toast za pomyślność Spółki, a gości poczęstowano urodzinowym tortem.
Spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe to dziecko restrukturyzacji Energetyki Kaliskiej. Decyzję o powołaniu do życia firmy, której podstawowym celem miała być szeroko pojęta usługa oświetleniowa, podjęto w roku 1996. Spółka miała nie tylko zapewniać dopływ energii, ale także utrzymywać w należytym stanie technicznym całą oświetleniową infrastrukturę. Było to rozwiązanie całkowicie nowatorskie, nigdy wcześniej w praktyce niestosowane. Oficjalna działalność Spółki rozpoczęła się w styczniu roku 1997 i objęła swym działaniem obszar dwóch byłych województw: kaliskiego i konińskiego.
Wśród budowniczych spółki znalazł się Jerzy Gruszka, pierwszy prezes Energetyki Kaliskiej. Pierwsze rozmowy o swym rewolucyjnym pomyśle podjął z ówczesnym prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego – Mirosławem Kruszyńskim, i to z nim podpisał list intencyjny. „Naszym podstawowym core business i naszym obowiązkiem było przesyłanie i sprzedaż energii, a oświetlenie uliczne to było zadanie własne gminy. Gminy przekazywały majątek za darmo – nie wiem w imię czego, mimo że było to wtedy zgodne z prawem” – powiedział Jerzy Gruszka. „Stwierdziliśmy razem z prezydentem, że lepiej będzie, jeżeli gminy będą przekazywały ten majątek, ale w zamian za udziały we wspólnym podmiocie. I w ten sposób powstała idea spółki Oświetlenie Uliczne”. Prezes Jerzy Gruszka nie sądził, że Oświetlenie Uliczne i Drogowe w tak szybkim tempie stanie się spółką naprawdę komunalną. Rzeczywiście tempo było duże, ale i trudności sporo, o czym najlepiej wie pierwszy prezes Zarządu – Kryspin Kościelniak. Jak sam mówi początki były tyleż trudne, co ciekawe i pionierskie: „Działania odbywały się na żywym organizmie. Jak wszyscy pamiętają z tamtych czasów, światło działało bez przerwy, nie było różnic, nie było zauważalnych zmian w sensie codziennego funkcjonowania oświetlenia. Po prostu codziennie się zapalało, codziennie rano gasło, ale gmina właściwie nie miała wpływu na to. Dopiero wprowadzenie nowej techniki, zegarów astronomicznych, sterowania oświetleniem, podpisywanie umów z gminami pozwoliło na programowanie tego oświetlenia, tak jak pozwalały na to finanse gminy. Dla gmin to było szokiem, dlatego że do tej pory płaciły ryczałtową stawkę za konserwację, była to pochodna od wartości od sprzedanej gminom energii elektrycznej. A myśmy doliczali wartość amortyzacji, koszty obsługi sieci oświetleniowej i z tego została stworzona usługa”.
Spółka wystartowała z 30 gminami, które zdecydowały się na podpisanie umowy o świadczenie usługi oświetleniowej. W tej chwili współpracuje ze 109 jednostkami samorządu terytorialnego, zlokalizowanymi na terenie 3 województw: wielkopolskiego, łódzkiego i dolnośląskiego.
Jednym z pierwszych udziałowców był Koźmin. Obecny burmistrz w roku 1997 pełnił rolę zastępcy włodarza miasta i gminy, więc obserwuje współpracę ze spółką „Oświetlenie Uliczne i Drogowe” od samego początku. „Jak to w każdej współpracy, były momenty lepsze, gorsze, ale generalnie oceniam ją bardzo dobrze. Dzięki wspólnym działaniom udało się zmodernizować wiele punktów świetlnych, które naprawdę wymagały modernizacji, bo pochodziły jeszcze z lat 70. i bardziej grzały powietrze niż oświetlały teren” – powiedział Maciej Bratborski. „Mam nadzieję, że i w przyszłości ta współpraca będzie się układać równie dobrze, a nawet lepiej. Taki symptomem, że w ostatnim czasie dużo lepiej się nam ze spółką pracowało, jest pojawienie się rzeczywistych planów spółki na modernizację oświetlenia i te działania są rzeczywiście widoczne”.
W 2008 roku jednostki samorządu terytorialnego zyskały w spółce Oświetlenie Uliczne i Drogowe decyzyjną większość, stały się jej rzeczywistymi właścicielami – podkreśla burmistrz Kępna. To był nowy rozdział w działalności spółki. „Zarząd spółki lepiej rozumie problemy samorządów, rozumie, że oświetlenie uliczne to inwestycje w poprawę jakości życia oraz w bezpieczeństwo mieszkańców i te cele chce z nami wspólnie realizować” –powiedział Piotr Psikus. „Ja jestem zadowolony ze współpracy, a efekty, które już teraz są na terenie miasta i gminy, czy te, które w najbliższym czasie powstaną w formie konkretnych rozwiązań, nowoczesnych rozwiązań w oświetleniu ulicznym, LED-owych, energooszczędnych, są zauważalne dla mieszkańców i są przez nich doceniane. Sądzę również, że jeśli w tym tempie współpraca będzie się rozwijała, nie tylko samorządu kępińskiego, ale wszystkich udziałowców, z Zarządem Spółki, to wszyscy będziemy zadowoleni. Bo przecież spółka to nasz organizm. My tworząc dodatkowy majątek, wnosząc go w formie aportu, zwiększamy swoje aktywa, zwiększamy swoją wartość”.
„To był dobry krok” – tak o wejściu do spółki mówi burmistrz miasta i gminy Rychwał, który udziałowcem stał się kilkanaście lat temu. Jego zdaniem powiększany wspólnie majątek przynosi wiele dodatkowych korzyści. „Dzisiaj na przykład jesteśmy zadowoleni z tego, że spółka zdecydowała się, że zakupuje energię nie tylko na oświetlenie, ale również możemy korzystać z tej energii właśnie dla siebie jako samorządowcy” - powiedział Stefan Dziamara. „Druga sprawa jest taka, że spółka w ostatnim okresie zdynamizowała wymianę opraw oświetleniowych. A już najistotniejsze dla nas jest to, że przewiduje się, że będziemy mogli skorzystać z pełnej wymiany wszystkich opraw starych, tych rtęciowych, w pozostałych miejscowościach. To jest dla gminy bardzo korzystne, ponieważ zdecydowanie zmniejszymy zużycie prądu. I dzisiaj możemy powiedzieć tak, że spółka myśli nie tylko o swoich dużych partnerach, typu Ostrów, Kalisz, ale również o takich małych, jakim jest właśnie Rychwał, czy inne gminy, które mają niewiele udziału, ale jesteśmy podobnym partnerem. I z tego jesteśmy zadowoleni”
To, że spółka stara się na równi traktować wszystkich udziałowców chętnie potwierdza także wójt gminy Słupca. Przewodząc gminie od 2002 roku i wspominając współpracę z Oświetleniem Ulicznym i Drogowym odnotowuje co najmniej kilka sukcesów. „Mieliśmy tylko 375 punktów świetlnych. Dziś jest ich ponad 650. Ta dobra współpraca – jak się okazuje – może przynieść sukces. Mogę się pochwalić, że w roku 2013 – dzięki konkursowi Spółki i firmy Philips Polska, w którym zajęliśmy 2. miejsce – w nagrodę otrzymaliśmy 25 lamp ledowych. To też dla mnie jest sukces” – powiedziała Grażyna Kazuś. „A najbardziej to, co mnie uradowało, to to, że nasi mieszkańcy w gminie Słupca czują się bezpieczni, chodząc, jeżdżąc po drogach, które są oświetlone”.
Miasto Koło jest partnerem spółki od chwili jej zawiązania. Jego obecny burmistrz, skupiając się jedynie na własnych doświadczeniach, ocenić może współpracę jedynie w ostatnim czasie, a dokładnie od grudnia roku 2014. „Współpraca układa nam się naprawdę w sposób wspaniały, o czym świadczyć może fakt, że miasto Koło wspólnie ze Spółką, z panem prezesem Maciejem Witczakiem, realizuje wspólny program wymiany źródeł zasilania oświetlenia ulicznego w Kole” - powiedział Stanisław Maciaszek. „Polegać to będzie na wymianie około 1800 lamp oświetleniowych oraz budowie dwóch ulic, czyli Staffa i Grodzkiej. Oceniam to w sposób profesjonalny. Jest to spółka, która naprawdę zasługuje na miano spółki XXI wieku, jeśli chodzi o ten segment usługowy”.
Moment tworzenia spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe doskonale pamięta wójt Grzegorzewa, bowiem piastuje swój urząd od prawie dwóch dekad. Grzegorzew – za zgodą Rady Gminy – stał się udziałowcem w roku 1999. „Na przestrzeni tych lat wizerunek Spółki zdecydowanie się zmienił. Na pewno majątek gminy, który wtedy wnosiliśmy aportem, dzisiaj wygląda zupełnie inaczej. Zdecydowanie poprawiło się bezpieczeństwo, zdecydowanie poprawił się aspekt ekonomiczny” – mówiła Bożena Dominiak. „I dzisiaj mając okazję chciałabym wszystkim serdecznie podziękować, ówczesnym zarządom, obecnemu zarządowi i wszystkim członkom spółki za bardzo dobrą współpracę z gminą Grzegorzew. Chciałam też życzyć wszystkiego najlepszego wszystkim pracownikom spółki, panu prezesowi i wszystkim organom spółki oraz samorządom, które są współudziałowcami”.
Oświetlenie Uliczne i Drogowe z Kalisza wyróżnia się w swej branży specyfiką, innowacyjnością i nowatorstwem, zarówno w sposobie zarządzania, jak i jakością oferowanych usług, realizowanych w oparciu o najnowsze zdobycze z zakresu techniki świetlnej. Spółkę tworzy doświadczona kadra menedżerska i zespół pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych. „Nie mamy kompleksów by poszukiwać nowych rozwiązań i kierunków rozwoju, nie boimy się wyzwań i bycia konkurencyjnymi. Przez ostatnie 20 lat pracowaliśmy na swoją pozycję i sukces, zdobywając wiedzę, doświadczenie i potencjał niezbędny do pewnego funkcjonowania przez kolejne lata” – mówił Maciej Witczak, Prezes Zarządu spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe sp. z o.o. „Dlatego też dzisiaj z całą świadomością sięgamy po środki w ramach: Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w oparciu o alokację Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, realizujemy wspólne duże zadania w ramach projektów w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, aplikujemy po środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a także realizujemy zaawansowane postępowania w trybie Zamówień Publicznych związane z Grupowymi Zakupami Energii. Oprócz wyzwań związanych z pozyskiwaniem środków zewnętrznych realizujemy także innowacyjne i technologicznie zaawansowane rozwiązania inwestycyjne polegające ma modernizacji infrastruktury w oparciu o inteligentne systemy zarządzania”.
Spółka – warto również podkreślić - korzysta z urządzeń produkowanych przez producentów polskich lub światowych, mających swoje zakłady na terenie Polski. Są to nowoczesne produkty wysokiej klasy, spełniające najwyższe standardy. Wszystkie instalowane urządzenia, osprzęt i konstrukcje posiadają odpowiednie atesty i świadectwa dopuszczające do obrotu. Dobrą wizytówką dla samej Spółki jako organizacji są wielokrotnie otrzymywane wyróżnienia w rankingu "Gazele Biznesu", czyli zaliczenie do grona najbardziej dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce.
RK, zdj. Jakub Walczak
Napisz komentarz
Komentarze