Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Bogusławski” w trasie

Sezon ogórkowy za pasem, ale wcześniej jeszcze jedna premiera w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego oraz… podsumowanie sezonu, który – zdaniem kierujących kaliską sceną - należał do bardzo udanych, zwłaszcza ze względu na udział w festiwalach.
„Bogusławski” w trasie

Spektakl „Najgorszy człowiek na świecie” w reżyserii laureatki Paszportu Polityki Anny Smolar dostał się do drugiego etapu programu Teatr Polska. To kolejny ogólnopolski sukces listopadowej premiery na podstawie bestsellera autorstwa Małgorzaty Halber. W niedawno opublikowanym werdykcie Komisja Artystyczna programu Teatr Polska zarekomendowała „Najgorszego człowieka na świecie” do drugiego, formalnego etapu kwalifikacji. Aby wybrać finałową osienastkę, członkowie jury obejrzeli aż 127 spektakli z całej Polski. Teatr Polska, program organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu szerokiej publiczności do oferty polskich teatrów. W ramach programu teatry i stowarzyszenia pokazują swoje spektakle w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. W poprzedniej edycji w ramach programu łącznie zorganizowano 154 pokazów w 63 miejscowościach. W drugim etapie Teatr Polska zespół Bogusławskiego zaproponuje plan jesiennej trasy zgłoszonego spektaklu. O przyjęciu „Najgorszego człowieka na świecie” do programu komisja zdecyduje na początku lipca.

W kwietniu – przypomnijmy - Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu został po raz pierwszy w swojej historii zaproszony na prestiżowe Warszawskie Spotkania Teatralne. Przy pełnej widowni –  - jak donosi Teatr - spektakl został zaprezentowany na 37. edycji tego festiwalu aż trzy razy. Przedstawienie zostało zaproszone także na ogólnopolskie X Spotkania Teatralne „Bliscy Nieznajomi” w Teatrze Polskim w Poznaniu, które zakończyły się w ubiegłą niedzielę.

Jednak „Najgorszy człowiek na świecie” nie jest jedynym przestawieniem kaliskiego Teatru, które zaczęło swe festiwalowe życie. „Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro” w reżyserii dyrektora artystycznego Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Seba Majewskiego, zakwalifikowały się do Klasyki Żywej – Konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej. Związana z Kaliszem historia Barbary i Bogumiła Niechciców cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów – bilety na wszystkie pokazy w bieżącym sezonie były wyprzedane.

Kolejnym docenionym spektaklem jest „K. albo wspomnienie z miasta” w reżyserii kierowniczki artystycznej Teatru, Weroniki Szczawińskiej. Komisja Artystyczna 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej spośród 142 wystawień polskiego dramatu współczesnego, dopuszczonych do I etapu Konkursu, zakwalifikowała do finału 13 spektakli – w tym produkcję kaliskiego Teatru. To już drugi rok z rzędu kaliski Teatr znalazł się w finale tego ważnego konkursu, w sezonie poprzednim były to „Klęski w dziejach miasta”, też w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Oprócz nagród w Konkursie można także zdobyć częściowy zwrot kosztów przygotowania premiery – poprzednio udało się w przypadku wszystkich trzech zgłoszonych spektakli (oprócz „Klęsk w dziejach miasta” były to „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” oraz „Miasto Pustych Pianin”). Spektakl „K. albo wspomnienie z miasta” kaliska publiczność będzie mogła obejrzeć po raz ostatni w tym sezonie we wtorek, 20 czerwca. Spektakl ten został także zaproszony na 22. Konfrontacje Teatralne, które odbędą się w Lublinie w październiku.

W kończącym się sezonie artystycznym również dwa inne kaliskie spektakle wzięły udział w ogólnopolskich przeglądach teatralnych. Spektakl „Klęski w dziejach miasta” w październiku 2016 r. zaprezentowany został na Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. Natomiast niedawno, 23 maja, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu miał okazję pokazać spektakl „Tragedia Coriolanusa” w reżyserii Marty Streker na 4. Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt w Toruniu. Spektakl ten, otrzymał również zaproszenie na 8. Koszalińskie Konfrontacje Młodych m – teatr, które odbędą się w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym we wrześniu.

„Bardzo cieszy mnie to, że nasze przedstawienia są doceniane i zapraszane na ogólnopolskie festiwale teatralne. To nie tylko okazja do tego, by publiczność z innych miast mogła zobaczyć kaliskie spektakle. To niezwykle ważne, dzięki temu budujemy naszą markę i zdobywamy nowych widzów, ale dla nas jest to także możliwość inspirowania się, wymiany doświadczeń i spotkań z zespołami z innych teatrów. Wierzę, że te sukcesy są źródłem radości nie tylko dla całego zespołu Teatru, ale także dla naszej kaliskiej publiczności” - podsumowuje Magda Grudzińska, dyrektorka naczelna i artystyczna Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

W bieżącym sezonie artystycznym zrealizowanych zostało sześć premier. Przed widzami jeszcze ostatnia, siódma - „Kokaina i sprawiedliwość dla wszystkich” w reżyserii Szymona Kaczmarka. Przedstawienie w Kaliszu będzie można obejrzeć w tym sezonie tylko dwa razy - 10 i 11 czerwca na Scenie Kameralnej Teatru. Spektakl powstaje w koprodukcji z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, gdzie spektakl będzie pokazywany w dniach 16-18 czerwca.
RK, fot. Teatr


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/