Miasto w tegorocznym budżecie zarezerwowało pół miliona złotych na dofinansowanie wymiany pieców z węglowych na ekologiczne. Dopłata indywidualna zwiększyła się z 2,5 tysięcy do 5 tysięcy złotych, przypomina Anna Albin z Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej UM w Kaliszu. - Wzrosło zainteresowanie akcją wśród mieszkańców. Do Wydziału wpłynęło już ponad 80 wniosków w tej sprawie. Dla porównania w całym 2016 były 74 wnioski.
O zwrot kosztów mogą ubiegać się osoby indywidualne, przedsiębiorcy i wspólnoty mieszkaniowe. - Najczęściej wnioski składają osoby fizyczne – zdradza Anna Albin. - W ubiegłym roku jeden wniosek złożyła wspólnota mieszkaniowa. Wówczas dokonano zmiany ogrzewania w 23 lokalach, w każdym z lokali zamontowany został odrębny piec gazowy. Były odrębne umowy, a kwota dotacji w sumie wyniosła ponad 50 tysięcy złotych.
Wszystko dlatego, że zwrot kosztów dotyczy nie likwidacji paleniska węglowego, a utworzenie nowego – ekologicznego. Dlatego w przypadku wspólnot bardziej opłaca się wstawienie nowych pieców w każdym z mieszkań lokatorów ją tworzących, niż likwidacja starych i zrobienie instalacji podłączonej pod jedną kotłownię. - Ta uchwała ma jedną wadę – stwierdza Eskan Darwich, radny PO. - Pokazuje, że wspólnoty mieszkaniowe nie mogą w pełni skorzystać z tej konkretnej dotacji.
Stąd pomysł Platformy Obywatelskiej, by wprowadzić zmiany w uchwale. - Taniej niż 20 osobnych instalacji, osobnych pieców jest zrobić jeden porządny centralny na całą kamienicę – przekonuje do pomysłu swojego klubu Dariusz Grodziński.
Projekt uchwały ze zmianami umożliwiającymi zwrot kosztów inwestycji związanych z wymianą węglowych pieców na ekologiczne, trafił już do Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej UM w Kaliszu. Teraz zajmą się nim radcy prawni, którzy sprawdzą, czy zaproponowane zmiany są zgodne z dotychczasową wersją uchwały.
AW, zdjęcia autor arch.
Napisz komentarz
Komentarze