Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 06:34
Reklama
Reklama
Reklama

Siedziba WOT w wiezieniu? Miasto analizuje ten pomysł ZDJĘCIA

Parlamentarna Komisja Obrony Narodowej wizytowała budynek po więzieniu w Kaliszu przy ul. Łódzkiej i stwierdziła, że można go przekształcić w siedzibę Wojsk Obrony Terytorialnej. Teraz piłeczka leży po stronie miasta, które powinno taką lokalizację oficjalnie zaproponować Siłom Zbrojnym. Miasto jest zainteresowane, ale czy w ten sposób uda się zagospodarować stojący od dawna bezużytecznie zabytek, nie wiadomo. Bo oprócz pomysłu nie ma konkretów, a baza dla WOT to nie tylko mury, ale spora infrastruktura wokół. Patrząc na dawne więzienie trudno sobie wyobrazić, by udało się wygospodarować choćby najmniejszy dodatkowy skrawek ziemi przy tym obiekcie.
Siedziba WOT w wiezieniu? Miasto analizuje ten pomysł ZDJĘCIA

W listopadzie 2015 roku zlikwidowano Zakład Karny w Kaliszu. Od tego momentu obiekt przy ul. Łódzkiej stoi i niszczeje, a kaliszanie czekają na pomysł, co dalej z zabytkowym budynkiem. Remont to kilkanaście milionów złotych, których miasto nie ma a nawet gdyby miało to trudno wymyślić zagospodarowanie dla tak dużej i specyficznej przestrzeni. Pomysł ma poseł PiS Piotr Kaleta. – Chcemy zagospodarowania tego obiektu przez Ministerstwo Obrony Narodowej w celu pozyskania go na bazę, siedzibę Wojsk Obrony Terytorialnej.  

Dlatego do Kalisza zaprosił przewodniczących Sejmowej i Senackiej Komisji Obrony Narodowej. Panowie budynek obejrzeli i ocenili, że idealnie nadaje się do stworzenia w nim siedziby Wojsk Obrony Terytorialnej. Część brygad już istnieje. Kolejne są w planach i one potrzebują lokalizacji wyjaśnia Jarosław Rusiecki, Senacka Komisja Obrony Narodowej. - Teren polski zachodniej, Wielkopolski to ostatni etap tworzenia WOT. I takie wizyty sondażowe już się odbywają w różnych miejscach. Natomiast do konkretnych rozmów będzie czas w najbliższym roku. I wtedy będą decyzje powstawały. Organizacja WOT jest na trzech poziomach – wyjaśnia senator PiS. -W każdym powiecie jest kompania wojsk obrony terytorialnej i jest brygada. Sądzę, że swoją główną siedzibę będzie miała w Poznaniu, natomiast województwo wielkopolskie jest duże, więc tworzenie batalionów, czyli takich struktur, które będą odpowiedzialne za prowadzenie szkoleń poszczególnych kompanii to struktura pośrednia i z pewnością Kalisz swoja wielkością i zakresem oddziaływania, takim centrum batalionowym być może.   – dodaje senator.

Może, ale nie musi. Ostateczną decyzję podejmą wojskowi, którzy musza przeanalizować stan techniczny budynku, możliwości jego zagospodarowania czy lokalizację. A jak dodają oceniający zabytek parlamentarzyści, konkurencja między samorządami jest spora i wiele miast chciałoby mieć u siebie Wojska Obrony Terytorialnej. - Nie ma co czekać na ostatni czas kiedy decyzje będą podejmowane, tylko wcześniej w trakcie sondaży, przymiarek, rozmów z samorządem pokazywać jakie się ma możliwości - dodaje Michał Jach z Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. – WOT to nie tylko same budynki, ale tam jeszcze potrzeba dojazdu do ćwiczeń, skomunikowania z terenem, gdyż tam będą przyjeżdżać kompanie WOT z dużego regionu. To wiąże się z przygotowaniem odpowiednich rozwiązań logistycznych i infrastrukturalnych

Budynek więzienia leży przy drodze krajowej, ale równocześnie w sąsiedztwie budynków mieszkalnych i użytkowych. Trudno wyobrazić sobie manewrujące w tym miejscu pojazdy wojskowe pojazdy. Miasto jednak jest zainteresowane i podejmuje wyzwanie. – Najpierw musimy zrobić analizę by wszystko uzgodnić. Wiemy, że Ministerstwo rozpatruje różne możliwości lokalizacji, my sobie nie wyobrażamy by takiej jednostki nie było w Kaliszu – zapewnia Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. – Z naszej strony musimy zrobić krótkie przeanalizowanie kosztów i dopiero po tym będziemy wiedzieli, jak która strona i co finansuje. I na tej podstawie będziemy mogli się odnieść do całego pomysłu.  – dodaje Kijewski.

Koncepcji reaktywacji kaliskiego więzienia było kilka. Każda kosztowna i bez konkretów. Czy uda się zagospodarować zabytkowy budynek przy Łódzkiej, w którym przez dziesięciolecia mieściła się placówka? Jest pomysł i zadowolenie ze strony Parlamentarnej Komisji Obrony Narodowej. Szczegółów brak. Za to dużo jest niewiadomych.

AW, zdjęcia Łukasz Wolski, biuro PiS


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/