W listopadzie 2015 roku zlikwidowano Zakład Karny w Kaliszu. Od tego momentu obiekt przy ul. Łódzkiej stoi i niszczeje, a kaliszanie czekają na pomysł, co dalej z zabytkowym budynkiem. Remont to kilkanaście milionów złotych, których miasto nie ma a nawet gdyby miało to trudno wymyślić zagospodarowanie dla tak dużej i specyficznej przestrzeni. Pomysł ma poseł PiS Piotr Kaleta. – Chcemy zagospodarowania tego obiektu przez Ministerstwo Obrony Narodowej w celu pozyskania go na bazę, siedzibę Wojsk Obrony Terytorialnej.
Dlatego do Kalisza zaprosił przewodniczących Sejmowej i Senackiej Komisji Obrony Narodowej. Panowie budynek obejrzeli i ocenili, że idealnie nadaje się do stworzenia w nim siedziby Wojsk Obrony Terytorialnej. Część brygad już istnieje. Kolejne są w planach i one potrzebują lokalizacji wyjaśnia Jarosław Rusiecki, Senacka Komisja Obrony Narodowej. - Teren polski zachodniej, Wielkopolski to ostatni etap tworzenia WOT. I takie wizyty sondażowe już się odbywają w różnych miejscach. Natomiast do konkretnych rozmów będzie czas w najbliższym roku. I wtedy będą decyzje powstawały. Organizacja WOT jest na trzech poziomach – wyjaśnia senator PiS. -W każdym powiecie jest kompania wojsk obrony terytorialnej i jest brygada. Sądzę, że swoją główną siedzibę będzie miała w Poznaniu, natomiast województwo wielkopolskie jest duże, więc tworzenie batalionów, czyli takich struktur, które będą odpowiedzialne za prowadzenie szkoleń poszczególnych kompanii to struktura pośrednia i z pewnością Kalisz swoja wielkością i zakresem oddziaływania, takim centrum batalionowym być może. – dodaje senator.
Może, ale nie musi. Ostateczną decyzję podejmą wojskowi, którzy musza przeanalizować stan techniczny budynku, możliwości jego zagospodarowania czy lokalizację. A jak dodają oceniający zabytek parlamentarzyści, konkurencja między samorządami jest spora i wiele miast chciałoby mieć u siebie Wojska Obrony Terytorialnej. - Nie ma co czekać na ostatni czas kiedy decyzje będą podejmowane, tylko wcześniej w trakcie sondaży, przymiarek, rozmów z samorządem pokazywać jakie się ma możliwości - dodaje Michał Jach z Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. – WOT to nie tylko same budynki, ale tam jeszcze potrzeba dojazdu do ćwiczeń, skomunikowania z terenem, gdyż tam będą przyjeżdżać kompanie WOT z dużego regionu. To wiąże się z przygotowaniem odpowiednich rozwiązań logistycznych i infrastrukturalnych
Budynek więzienia leży przy drodze krajowej, ale równocześnie w sąsiedztwie budynków mieszkalnych i użytkowych. Trudno wyobrazić sobie manewrujące w tym miejscu pojazdy wojskowe pojazdy. Miasto jednak jest zainteresowane i podejmuje wyzwanie. – Najpierw musimy zrobić analizę by wszystko uzgodnić. Wiemy, że Ministerstwo rozpatruje różne możliwości lokalizacji, my sobie nie wyobrażamy by takiej jednostki nie było w Kaliszu – zapewnia Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. – Z naszej strony musimy zrobić krótkie przeanalizowanie kosztów i dopiero po tym będziemy wiedzieli, jak która strona i co finansuje. I na tej podstawie będziemy mogli się odnieść do całego pomysłu. – dodaje Kijewski.
Koncepcji reaktywacji kaliskiego więzienia było kilka. Każda kosztowna i bez konkretów. Czy uda się zagospodarować zabytkowy budynek przy Łódzkiej, w którym przez dziesięciolecia mieściła się placówka? Jest pomysł i zadowolenie ze strony Parlamentarnej Komisji Obrony Narodowej. Szczegółów brak. Za to dużo jest niewiadomych.
AW, zdjęcia Łukasz Wolski, biuro PiS
Napisz komentarz
Komentarze