Od grudnia 1998 r. w zabytkowym budynku Rogatki Wrocławskiej urzędowała firma państwa Sośnickich, znanych w Kaliszu cukierników. Na powierzchni około 60 metrów kwadratowych mieściła się cukiernia połączona z niewielką kawiarnią. W maju br. najemca poinformował MZBM, że chce zrezygnować z działalności w tym miejscu. – Wystąpił z wnioskiem o rozwiązanie umowy najmy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Swojej decyzji nie uzasadnił, ale też nie musiał tego robić – mówi Marzena Wojterska, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu.
31 sierpnia lokal został zdany i od tej pory stoi pusty. – Pod koniec września lub na początku października ogłosimy przetarg nieograniczony – zapowiada Marzena Wojterska.
Rogatka Wrocławska, zlokalizowana między ulicami: Śródmiejską, Górnośląską i Nowy Świat, to dawny posterunek celny, wzniesiony pierwotnie w 1822 r. Rozebrano go cztery lata później w związku z otwarciem w Szczypiornie przejścia granicznego z Prusami i potrzebą przebudowy dzisiejszej ulicy Śródmiejskiej.
Latem 1827 rozpoczęto budowę ówczesnego budynku Rogatki Wrocławskiej przy wykorzystaniu materiałów ze zdemontowanego punktu celnego, co pozwoliło ukończyć budowę w czerwcu 1828. Do końca XIX w. rogatka pełniła swą funkcje zgodnie z przeznaczeniem, pobierając opłaty za wjazd do miasta bitym traktem od strony Szczypiorna.
Z początkiem XX w. przy Rogatce Wrocławskiej zamontowano wagę miejską, która służyła handlarzom odwiedzającym Kalisz. Po II wojnie światowej budynek był siedzibą kaliskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych, a od 1975 oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
MIK, fot. wikipedia.pl
Napisz komentarz
Komentarze