Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

-Ta droga to dla nas śmierć! Gorące konsultacje w sprawie rozbudowy "25-ki"

Rozbudowana droga krajowa nr 25 musi ominąć Kalisz – to stanowisko większości kaliszan, którzy wzięli dziś udział w konsultacjach dotyczących trzech możliwych wariantów przebiegu „25-ki”. Pierwszy i drugi wariant zakłada, że trasa prowadziłaby przez Kalisz, m.in. przez osiedle Dobrzec, a to wiąże się z wykupem wielu nieruchomości, na których dziś stoją domy, firmy czy gospodarstwa. To również bliskie sąsiedztwo czteropasmowej drogi dla wielu rodzin. Dlatego mieszkańcy tych obszarów mówią tym planom kategoryczne: nie. Takiego zdania jest również prezydent Kalisza, Grzegorz Sapiński, który jednoznacznie opowiedział się za poprowadzeniem „25-ki” z pominięciem naszego miasta.
-Ta droga to dla nas śmierć! Gorące konsultacje w sprawie rozbudowy "25-ki"

Trzy warianty rozbudowy drogi krajowej nr 25 na trasie Konin-Kalisz-Ostrów Wielkopolski na mapie zostały oznaczone trzema kolorami.

Wariant pierwszy to kolor fioletowy, drugi niebieski, a trzeci kolor żółty/zielony.

Wszystkie rozpoczynają swój bieg w okolicach Kokanina. Dwa pierwsze warianty wykorzystują w znacznym stopniu istniejącą już drogę 25. Trzeci, to jak określili sami projektanci, najbardziej radykalna wersja.  - Jadąc od strony miejscowości Kokanin, Niedźwiady przebieg wariantu pierwszego i drugiego został zaprojektowany wzdłuż istniejącej drogi krajowej, po jej stronie zachodniej i oba te warianty przebiegają wzdłuż miejscowości Kalisz, również po stronie zachodniej, włączając się w istniejącą obwodnicę miasta Kalisza, węzeł Castorama oraz Nowych Skalmierzyc. W wariancie trzecim, który za miejscowością Kokanin na odcinku gminy Blizanów przebiega poza obszarem miasta Kalisza węzeł przewidujemy na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12 na odcinku przebiegającym przez gminę Gołuchów – wyjaśniał Tymoteusz Płócienniczak, projektant drogowy.

„Ta droga to dla nas śmierć”

Do Ratusza przyszli dziś zagorzali przeciwnicy wariantu pierwszego i drugiego, m.in. mieszkańcy osiedla Dobrzec.  Dla wielu z nich rozbudowa 25-ki to zburzenie dorobku całego życia, tak jak dla Mariana Zdyba, który prowadzi gospodarstwo rolne. – Moje budynki poszłyby do wyburzenia. Z czego ja będę się utrzymywał, jak to jest moje jedyne źródło dochodu? Ludzie kupili działki, bo widzieli, że tam będzie wolny teren, cisza, a dziś im się robi drogę szybkiego ruchu. To jest nie do pojęcia – burzy się kaliszanin. Dom jego sąsiada, gdyby realizowano pierwszy wariant drogi również zostałby wykupiony i zburzony. – Zbudowaliśmy go 15 lat temu i teraz miałby iść do likwidacji – mówi Paweł Łuczak, mieszkaniec osiedla Dobrzec.

Dla Henryki, mieszkanki ulicy Bursztynowej pierwszy wariant trasy oznacza likwidację  dwóch domów. - My się dorabialiśmy 50 lat, pobudowaliśmy tam swoje dzieci, oni pozakładali rodziny i teraz burzyć to wszystko? To sa nowe domy, ładnie wyposażone, to jest dorobek całego naszego życia i nigdy nie pozwolimy, żeby nam to zburzono, będziemy walczyć do końca, bo ta droga to dla nas śmierć – mówi oburzona Henryka Koncman.  – Ja jako mieszkaniec wariantu niebieskiego stwierdzam, że nie ma gorszego miejsca w Dobrzecu do przeprowadzenia tego typu drogi. Na odcinku 300 m drogi jest do wysiedlenia i zburzenia 11 domów i rodzin – przekonywał uczestnik spotkania.

Dokładnych wyliczeń, ile rodzin straciłoby swoje domy i nieruchomości na rzecz rozbudowy „25-ki” projektanci nie podali, ale potwierdzili, że więcej wysiedleń zakładają dwa pierwsze warianty niż trzeci.

Transmisję ze spotkania zobaczysz TUTAJ

Nieruchomości przeznaczone pod budowę drogi stają się własnością Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej tanie się ostateczna. Właścicielom tych nieruchomości przysługuje odszkodowanie ustalane przez wojewodę na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.

Prezydent Sapiński: rozwój Kalisza to „25-ka” poza naszymi granicami

Za tym by droga omijała Kalisz opowiada się również prezydent Kalisza. - Przebieg „25-ki” poza granicami miasta moim zdaniem, ale też wielu ludzi, z którymi to konsultowałem stworzy same korzyści dla miasta i jego mieszkańców, a są to trzy obszary: pierwszy to komunikacja, czyli bezpieczeństwo i komfort poruszania się. Skierowanie pojazdów o charakterze tranzytowym poza miasto, gdy udział tranzytu w ruchu stanowi dziś około 30% wszystkich pojazdów, spowoduje zmniejszenie zatłoczenia o blisko 1/3 całego ruchu komunikacyjnego, szczególnie na ciągu ulic: alei Wojska Polskiego, Podmiejska, Stanczukowskiego, Godebskiego i na odcinku ulicy Stawiszyńskiej – przekazywał prezydent.

Za trzecim wariantem trasy, jak mówił Grzegorz Sapińskiego, przemawiają również względy ekologiczne: zanieczyszczenie powietrza, hałas oraz ekonomiczne: to my jako miasto musielibyśmy tę drogę, na naszym odcinku, utrzymywać. I jak dowodził dalej prezydent – rozbudowana w tej formie „25-ka” nie pełniłaby roli obwodnicy miasta. - Obwodnica to jest po obwodzie albo poza miastem, a nie przez środek, bo przez środek to na matematyce mnie uczono, że to nie jest obwód – dodał Sapiński.

Prezydent uważa, że te tereny lepiej przeznaczyć pod budowę mieszkań, a nie drogi.

Ankiety mieszkańców to ułamek wielkiej analizy

Rozbudowa „25-kI” na trasie Konin-Kalisz-Ostrów to inwestycja w bardzo początkowym stadium. Dokładnie inwestycja jest w pierwszych dwóch z sześciu etapów. Wypełniane dziś przez mieszkańców ankiety to jedna z wielu składowych decyzji, o tym, który wariant będzie tym realizowanym. - My chcemy poznać Państwa głosy, jednakże ostateczne decyzje zostaną podjęte dopiero, gdy po pierwsze opracujemy dokładnie wszystkie trzy warianty. Będą one analizowane w oparciu o koszty budowy. Dla każdego wariantu zrobimy analizę i przyznamy pewną ilość punktów. By te analizę wykonać będzie brali pod uwagę aspekt przyrodniczy, społeczny, ekonomiczny, ruchowy… Każdy z wariantów otrzyma określoną liczbę punktów. Z tego nam coś wyjdzie. Nie wiem co, ale coś nam wyjdzie. I wówczas przeprowadzimy Zespół Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych i tam będziemy prosić wszystkich samorządowców. Będzie to się odbywało w Poznaniu.  Drugi etap do Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, to się odbywa w Warszawie z udziałem przedstawiciela ministerstwa i tam analizujemy znowu bardzo dokładnie powiązanie fragmentu tej drogi 25 z innymi drogami krajowymi, koszty realizacji i tez wiele innych rozwiązań technicznych. I dopiero po tym etapie robimy wniosek o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Podejrzewam, że to będzie nie wcześniej jak za 1,5 roku - wyjaśniała Danuta Hryniewiecka z Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

Wtedy zostanie wskazany preferowany przebieg. Ale nie będzie się to wiązało z ostatecznym wyborem. Dopiero decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zatwierdza wykonanie koncepcji programowej dla jednego już wariantu.

Rozbudowany fragment DK nr 25 liczący około 70 km uzyska klasę drogi głównej przyspieszonego ruchu. Droga będzie miała dwie jezdnie, po dwa pasy dla każdego kierunku.

Inwestycja powinna zostać zrealizowana w latach 2022-2024.

Przebieg przedmiotowego odcinka drogi krajowej DK 25 zlokalizowany jest na terenie województwa wielkopolskiego w powiatach:

konińskim – gminy: Rychwał, Stare Miasto,

kaliskim – gminy: Stawiszyn, Żelazków, Blizanów,

pleszewskim – gmina: Gołuchów,

ostrowskim – gminy: Ostrów Wielkopolski, Nowe Skalmierzyce,

Miasto Kalisz.

Trasy projektowanych wariantów drogi krajowej w większej części przebiegają nowym śladem, przecinając po drodze istniejący układ komunikacyjny:

dróg krajowych nr 12 oraz 25,

dróg wojewódzkich nr 442 oraz 443,

linii kolejowej nr 014 relacji Łódź Kaliska – Tuplice,

dróg powiatowych,

dróg gminnych.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: Idea była słuszna i pare lat z rzędu zdawało się to wszystko fajnie działać, ale najnowsze projekty to jakiś budżetowy żart, kwoty chyba wymyślane bez żadnych poważnych przemyśleń a projekty coraz bardziej naciągane.Data dodania komentarza: 23.09.2024, 22:58Źródło komentarza: Rozpoczęło się głosowanie na projektu z Budżetu Obywatelskiego LISTAAutor komentarza: olaTreść komentarza: należy zawiesić w czynnościach na rok dyrektora , bez niego szpital nie upadnie ale bez podstawowych oddziałów , takData dodania komentarza: 23.09.2024, 20:54Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: pytającyTreść komentarza: Towarzyszu jesteś nikczemnym symetrystą i nagminnym kłamcą a Konstytucja to nie stół szwedzki!Nie powołuj się na europejskie przepisy praw demokratycznych bo razem ze swoimi towarzyszami nagminnie je łamaliście i nic sobie nie robiliście z nakazów ETPCz i TSUE.Teraz mówicie o prawie do wolności wypowiedzi a pamiętam jak dziś wasze policyjne bojówki z pałami na spokojnie krzyczących w obronie właśnie Konstytucji!Sory ale tak mnie wasz Pegasus się spodobał że już podglądanie weszło mnie w nawyk!Lepiej nie pytaj gdzie ma twoje i wasze "wersalskie uprzejmości"!Data dodania komentarza: 23.09.2024, 20:26Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: abcTreść komentarza: wg.najnowszych informacji w USA wybuchł skandal gdyż facetowi lekarz wyciął wątrobę zamiast śledziony i pacjent zmarł-więc nie chwal tak szpitali w Stanach. Koniński szpital-w mojej ocenie-dopuścił się rażących zaniedbań i na medycznym lub prokuratorskim gruncie sprawa powinna się rozstrzygnąć przy założeniu iż chory zdrowy się odnajdzie!Data dodania komentarza: 23.09.2024, 20:10Źródło komentarza: ,,Zaginął mój dziadek!'' Gdzie jest Mieczysław?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama