Dla Alicji to jeden z najpiękniejszych prezentów. Wreszcie będzie miała własny rower. - To jej pierwszy, wymarzony, wytęskniony, upragniony i wyczekany rower. Bardzo się cieszymy, że Alicja będzie miał swój własny. W szkole nauczyła się na nim jeździć, a teraz będziemy mogły fajnie spędzać czas – mówi Magdalenia Magdańska, mama Alicji.
Rower dla niepełnosprawnego dziecka, które w swoim rozwoju napotyka na wiele barier, staje się narzędziem do walki o samodzielność, daje swobodę ruchu i olbrzymią frajdę. – Długo zmagaliśmy się z tym, by syn nauczył się jeździć na tym rowerku. Teraz bardzo sobie świetnie radzi i jest to dla niego wspaniała forma rehabilitacji – mówi nam Ewelina Mikołajczyk, mama Szymona.
Rower za starą odzież
10 trójkołowych rowerów przekazała Fundacja Eco Textil, która pozyskuje środki z przetworzonej odzieży używanej. Oddaje ją każdy z nas, kto wrzuca niepotrzebne ubrania do specjalnych kontenerów ustawionych w wielu punktach w mieście. Część zysków z przetworzonej odzieży firma przekazuje fundacji, a ta wspiera takie właśnie inicjatywy. - To są zupełnie nowe rowery. Każde dziecko, które otrzymuje od nas rower nie ponosi absolutnie żadnych kosztów z tym związanych. Czasem trzeba na sprzęt poczekać, bo potrzebujących jest bardzo dużo. Mamy nadzieję, że z biegiem czasu uda nam się im wszystkim te rowery przekazać – mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.
Fundacja podkreśla bardzo dobrą współpracę z naszym miastem, które umożliwia rozstawienie specjalnych pojemników na terenie Kalisza. O to, by rehabilitacyjne rowery trafiały do Kalisza zabiega Sylwia Baranowska, nauczycielka w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 przy ul. Budowlanych i Założycielka Grupy Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych "Przystań".
W zeszłym roku taki prezent otrzymało 17 podopiecznych "Przystani". Wartość jednego roweru to około 2,5 tys. zł.
Jedyna taka wypożyczalnia
Od sierpnia w szkole specjalnej otworzono pierwszą w kraju również bezpłatną wypożyczalnię rowerów dla niepełnosprawnych mieszkańców Kalisza i Wielkopolski. - Wypożyczalnia skierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych. Dzieci, które uczęszczają do naszej szkoły, mogą z niej skorzystać bezpośrednio przez kontakt ze mną. Natomiast mieszkańcy Kalisza wystarczy, że skontaktują się ze szkołą i wtedy podczas rozmowy będziemy ustalać szczegóły – informuje Sylwia Baranowska.
Z wypożyczalni trójkołowych rowerów korzysta pan Antoni, który jest po udarze.
Do tej pory skorzystało z niej ponad 20 osób w wieku od 6 do 57 lat. Najstarszym jak dotąd wypożyczającym jest pan Antoni. Na rowerze nie jeździł prawie 20 lat, od momentu, gdy dostał udaru. - Mam w domu rowerek stacjonarny, ale to nie to samo co jazda na powietrzu. Po dwóch tygodniach czuję, że wzmocniła mi się noga, z którą mam problemy. Chodzę na rehabilitację, ale to za mało, a na prywatną mnie nie stać, dlatego taki rower to świetna forma usprawniania – mówi Antoni Wieruszewski.
Trójkołowy rower można wypożyczyć na 2 tygodnie z możliwością przedłużenia. Wypożyczalnia dysponuje rowerami w 3 rozmiarach.
Osoby zainteresowane wypożyczeniem roweru rehabilitacyjnego mogą kontaktować się z sekretariatem Zespołu Szkół Specjalnych, tel. 62 503 25 44.
AG, fot. AG
Napisz komentarz
Komentarze