Mapa Ptolemeusza, a raczej komplet rysunków przedstawiających ówczesny świat, powstała między 160 a 180 rokiem. Jest to jedno z najstarszych dzieł kartograficznych świata. Obok zasad konstruowania map grecki uczony umieścił na rysunkach około 8 tysięcy znanych sobie nazw geograficznych. Częściowo ze współrzędnymi. Wśród nich jest Calisia (oznaczona przez geografa 52°50´), czyli dzisiejszy Kalisz, (którego współrzędne to 51°45´27´). Większość oznaczeń ma niewielkie różnice z obecnymi.
Dlatego Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka będzie chciała kupić wystawiony przez dom aukcyjny egzemplarz z tzw. wydania weneckiego dzieła autorstwa Ptolemeusza. Władze miasta dały zielone światło, by brać udział w licytacji, która zacznie się od 32 tysięcy złotych. - Jeżeli to będą sensowne pieniądze, w miarą podobne do tego startu, to zabezpieczymy bibliotekę, żeby mogła się starać o tego "białego kruka" – zapewnia Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.
Atlas Ptolemeusza z 1562 r.
Egzemplarz wydania weneckiego z 1562 roku zawiera 3 mapy świata, 27 map Europy, 9 map Afryki, 19 map regionalnych Azji oraz 6 map obu Ameryk. I jak informuje dom aukcyjny, to bardzo rzadkie dzieło. A takie od lat wyszukuje kaliska biblioteka, dodaje wiceprezydent Artur Kijewski. - Na bieżąco śledzą oferty antykwaryczne oraz domów aukcyjnych i wynajdując kalisiana czy książki związane z Kaliszem, od razu sygnalizują o nich. Jeżeli tylko mamy możliwość staramy się takowe publikacje pozyskać.
Licytacja ptolemeuszowych map odbędzie się 25 listopada br.
AW, fot. int.
Napisz komentarz
Komentarze