Tegoroczna edycja zaczęła się w Lesie Winiarskim. Najpierw maluchy z Niepublicznego Przedszkola „Zielone Łąki” uczyły się rozpoznawania gatunków ptaków, dowiadywały się, w jakich warunkach mogą się one rozmnażać i przede wszystkim, jakie jest ich znaczenie w przyrodzie. – Ptaki mieszkają w dziuplach – mówi Wiktor Ratajczyk, a jego kolega Miłosz Nawrocki dodaje, że nie wszystkie mają gdzie mieszkać. – Dlatego my im dziś wieszamy budki, bo ptaki leczą las, zjadają robaki i są potrzebne.
Zdecydowanie ptaki to niezbędny element ekosystemu. Jednak coraz częściej potrzebują wsparcia, by móc wykonać swoją pracę. Ich zadaniem jest leczenie zwierząt czy roznoszenie nasion, do tego żywią się owadami, które przeszkadzają nam – ludziom. – Właśnie dlatego dbamy o dziuplaki - wyjaśnia Mirosław Niczyporuk z Nadleśnictwa Kalisz. - To są nasi sprzymierzeńcy. Naturalny pokarm wszystkich ptaków, także dziuplastych, to są owady. Często owady szkodliwe, a z tym mamy często problemy.
Dlatego trzy lata temu narodził się pomysł akcji „Tajemnice przyrody Wielkopolski”. Jednym z jej elementów są lekcje przyrody, w trakcie których leśnicy przekazują dzieciom informacje o ochronie ptaków, uczą, jak montować budki lęgowe, gdzie najlepiej je wieszać i jakim gatunkom one służą. - Budki rozwieszamy do połowy listopada, tak żeby wiosną i latem ptaki mogły się w nich zagnieżdżać - mówi Wioletta Przybylska, prezes Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej.
Pierwsze budki, w ramach akcji Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, pojawiły się w wielkopolskich lasach w 2015 roku. I leśnicy potwierdzają, że zdają one egzamin, chociaż służą nie tylko ptakom, zdradza Mirosław Niczyporuk. - Ptaki korzystają z nich różne. Te budki, które mają za małe otwory rozkuwają do większych, ale spotykamy w nich także myszy i inne zwierzęta. Wracając do ptaków, to te, które przylatują do nas na okres letni. Przylatują wiosną, zakładają gniazda, wyprowadzaja lęgi w tych budkach. Są one substytutem naturalnej dziupli dla ptaków, które lęgną się typowo w dziuplach.
W ramach akcji rozwieszonych zostanie 150 budek lęgowych. W 2015 na terenie Wielkopolski pojawiło się 150 budek lęgowych, w 2016 roku kolejnych 100.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze