Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 02:59
Reklama
Reklama
Reklama

Pisemna matura 2018 z języka polskiego – to trzeba wiedzieć!

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów przystępujących do matury. Egzamin ten składa się z dwóch części – ustnej oraz pisemnej. W części ustnej można zdobyć maksymalnie 40 punktów, z kolei w części pisemnej aż 70. Aby zdać maturę z języka polskiego trzeba uzyskać co najmniej 30% punktów w każdej z części, czyli tylko 12 punktów w przypadku egzaminu ustnego i 21 na egzaminie pisemnym.
Pisemna matura 2018 z języka polskiego – to trzeba wiedzieć!

Jak wygląda pisemna matura z języka polskiego?

Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut i podzielony jest na dwie części. Pierwszą z nich jest tak zwane czytanie ze zrozumieniem, które ma za zadanie sprawdzenie zdolności rozumienia tekstu czytanego. W części tej znajdują się dwa zestawy obejmujące 1 lub 2 teksty o łącznej długości nie większej niż 500 słów oraz pulę od 5 do 7 pytań. Zatem w arkuszu egzaminacyjnym w części pierwszej należy odpowiedzieć na 10 do 13 poleceń dotyczących zamieszczonych tekstów.

Charakterystyka pytań w części testowej matury z języka polskiego

Pytania w części testowej matury pisemnej z języka polskiego mogą mieć zarówno charakter zamknięty, wówczas przyjmują formę testu, gdzie należy wybrać poprawną odpowiedź z spośród dostępnych opcji  lub otwarty, wymagający pisemnej odpowiedzi. Zadania egzaminacyjne w tej części egzaminu z języka polskiego nie tylko sprawdzają umiejętności wyszukiwania informacji w tekście, ale również dostrzegania powiązań między nimi, związków przyczyno-skutkowych, a także zdolność wyciągania wniosków, rozumienia roli środków językowych czy umiejętność przekształcania teksu lub jego streszczenia.

Co ważniejsze zadania te mogą także dotyczyć wiedzy z zakresu znajomości utworów literackich objętych podstawowym programem nauczania, które w wymaganiach maturalnych, ustalonych przez Centralna Komisję Egzaminacyjną, oznaczone są gwiazdką. Dlatego też tuż przed maturą z języka polskiego należy odświeżyć sobie informacje na temat obowiązkowych lektur szkolnych, do tego celu najwygodniej posłużyć się powszechnie dostępnymi streszczeniami, takimi jak np. http://pan-tadeusz.klp.pl/a-7821.html.

Wypracowanie na maturze z języka polskiego

Ta część matury z języka polskiego ma na celu weryfikację umiejętności tworzenia przez ucznia pisemnej wypowiedzi argumentacyjnej, która może mieć formę rozprawki lub interpretacji tekstu poetyckiego. Wybierając formę rozprawki maturzysta musi nie tylko zrozumieć lecz przede wszystkim dokonać analizy załączonego tekstu literackiego, następnie zidentyfikować jego problematykę, odnaleźć właściwe motywy i porównać je z innymi tekstami kultury.  Kluczowe jest sformułowanie odpowiedniej tezy oraz wyciągnięcie wniosków. Z kolei podejmując się napisania interpretacji tekstu poetyckiego uczeń musi zaprezentować własne wyjaśnienie sensu utworu w oparciu o poznane w trakcie nauki konteksty kultury (motywy, dzieła literackie i ikoniczne). Ocenie podlega zarówno rzeczowość wypowiedzi, jak i jej poprawność językowa, stylistyczna i kompozycyjna. Maksymalna punktacja jaką można uzyskać za napisanie wypracowania to 50 punktów, pozostałe punkty zdobywa się w części testowej.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/