Jak wygląda pisemna matura z języka polskiego?
Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut i podzielony jest na dwie części. Pierwszą z nich jest tak zwane czytanie ze zrozumieniem, które ma za zadanie sprawdzenie zdolności rozumienia tekstu czytanego. W części tej znajdują się dwa zestawy obejmujące 1 lub 2 teksty o łącznej długości nie większej niż 500 słów oraz pulę od 5 do 7 pytań. Zatem w arkuszu egzaminacyjnym w części pierwszej należy odpowiedzieć na 10 do 13 poleceń dotyczących zamieszczonych tekstów.
Charakterystyka pytań w części testowej matury z języka polskiego
Pytania w części testowej matury pisemnej z języka polskiego mogą mieć zarówno charakter zamknięty, wówczas przyjmują formę testu, gdzie należy wybrać poprawną odpowiedź z spośród dostępnych opcji lub otwarty, wymagający pisemnej odpowiedzi. Zadania egzaminacyjne w tej części egzaminu z języka polskiego nie tylko sprawdzają umiejętności wyszukiwania informacji w tekście, ale również dostrzegania powiązań między nimi, związków przyczyno-skutkowych, a także zdolność wyciągania wniosków, rozumienia roli środków językowych czy umiejętność przekształcania teksu lub jego streszczenia.
Co ważniejsze zadania te mogą także dotyczyć wiedzy z zakresu znajomości utworów literackich objętych podstawowym programem nauczania, które w wymaganiach maturalnych, ustalonych przez Centralna Komisję Egzaminacyjną, oznaczone są gwiazdką. Dlatego też tuż przed maturą z języka polskiego należy odświeżyć sobie informacje na temat obowiązkowych lektur szkolnych, do tego celu najwygodniej posłużyć się powszechnie dostępnymi streszczeniami, takimi jak np. http://pan-tadeusz.klp.pl/a-7821.html.
Wypracowanie na maturze z języka polskiego
Ta część matury z języka polskiego ma na celu weryfikację umiejętności tworzenia przez ucznia pisemnej wypowiedzi argumentacyjnej, która może mieć formę rozprawki lub interpretacji tekstu poetyckiego. Wybierając formę rozprawki maturzysta musi nie tylko zrozumieć lecz przede wszystkim dokonać analizy załączonego tekstu literackiego, następnie zidentyfikować jego problematykę, odnaleźć właściwe motywy i porównać je z innymi tekstami kultury. Kluczowe jest sformułowanie odpowiedniej tezy oraz wyciągnięcie wniosków. Z kolei podejmując się napisania interpretacji tekstu poetyckiego uczeń musi zaprezentować własne wyjaśnienie sensu utworu w oparciu o poznane w trakcie nauki konteksty kultury (motywy, dzieła literackie i ikoniczne). Ocenie podlega zarówno rzeczowość wypowiedzi, jak i jej poprawność językowa, stylistyczna i kompozycyjna. Maksymalna punktacja jaką można uzyskać za napisanie wypracowania to 50 punktów, pozostałe punkty zdobywa się w części testowej.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze