Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kto wymyślił kontrapas na Śródmiejskiej? Głos w tej sprawie zabierają rowerzyści

Zwężenie ulicy Śródmiejskiej i organizacja tam ścieżki rowerowej wzbudza wiele kontrowersji i jest to odważny eksperyment na żywej tkance miasta. Urzędnicy od tej decyzji umywają ręce, bo jest to inwestycja realizowana w ramach Funduszu Obywatelskiego jeszcze z 2014 roku. Kto ją zgłosił? Nie wiadomo. Dane wnioskodawcy są tajne. I nie jest to osoba ze stowarzyszenia Rowerem do Nowoczesności, które lobbuje na rzecz budowy infrastruktury rowerowej, a w sprawie Śródmiejskiej poszłoby o krok dalej.
Kto wymyślił kontrapas na Śródmiejskiej? Głos w tej sprawie zabierają rowerzyści

Ścieżka rowerowa na ul. Śródmiejskiej powstaje dzięki samym kaliszanom, a konkretnie 2,5 tysiąca kaliszan, którzy w 2014 roku zagłosowali na projekt Funduszu Obywatelskiego „Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Śródmiejskiej”. Nie wiadomo kto zgłosił to zadanie, bo dane inicjatora zna tylko Urząd Miejski i ich nie ujawni.  - Nie zgłosił tego zadania żaden członek Rowerem do Nowoczesności. Ale cieszymy się, że tak się stało. – mówi Arkadiusz Pacholski, aktywista miejski, rowerzysta znany z działania na rzecz rozwoju infrastruktury rowerowej.

Pacholski przypomina, że w 2013 roku kierownictwo ówczesnego Zarządu Dróg Miejskich obiecało, że rowerowy kontrapas w Śródmiejskiej powstanie, a głosowanie FO tylko wzmocniło tę inicjatywę. Projekt do głosowania napisała osoba prywatna, która do tej pory nie ujawniła się publicznie.

Arkadiusz Pacholski chwali inicjatywę i zaznacza, że „Projekt jest zgodny ze "Standardami budowania dróg rowerowych" przyjętymi przez prezydenta Sapińskiego w 2015 roku”, ale sam poszedłby krok dalej.   - . Zawsze można zastosować rozwiązanie, które myśmy proponowali, to znaczy pas ruchu ogólnego w stronę Mostu Kamiennego pozostawić tylko samochodom, a dla rowerzystów wyznaczyć pas rowerowy. Wtedy trzeba by jednak parkowanie poprzeczne po stronie po stronie przychodni zamienić na równoległe. Prezydenci się na to nie odważyli, a szkoda, bo to byłoby najlepsze dla wszystkich.- mówi Pacholski.

Szefa stowarzyszenia Rowerem do Nowoczesności komentuje u nas również falę krytyki m.in. kierowców na temat kontrapasa.  Arkadiusz Pacholski twierdzi, że nie tylko interes i wygoda zmotoryzowanych kierowców jest tutaj ważna. -  Kalisz dusi się od prywatnych aut osobowych. Trzeba dawać altarnatywę tym, którzy chcą poruszać się po mieście małym, ekologicznym, lekkim i bezpiecznym - bo nie mogącym nikogo zabić - pojazdem. Każdy taki obywatel jest na wagę złota. Szacujemy, że kaliszanie posiadają około 40 tysięcy rowerów. Ich użytkownicy nie są w niczym gorsi od użytkowników aut, miasto i jego ulice należą również do nich. Mają oni prawo jeździć komfortowo i bezpieczne. Pamiętajmy, że znaczna ich liczba to dzieci i młodzież. Sieć tras rowerowych należy do podstawowej infrastruktury nowoczesnego miasta, jak uliczne latarnie, sieć cieplna czy wodociągi. Miasto, które jej nie ma, to cywilizacyjny skansen. – mówi Pacholski i dodaje, że jego organizacja będzie działać na rzecz kolejnych zmian w organizacji ruchu w mieście. - My chcemy przede wszystkim dostosowania wszystkich ulic do potrzeb ruchu rowerowego poprzez wyposażenie ich albo w drogi rowerowe, albo w pasy rowerowe, albo też poprzez uspokojenie ruchu. To, czy na danej ulicy jest to możliwe bez jakichś ograniczeń ruchu samochodowego, czy też pewnych ograniczeń wymaga, jest nam obojętne.   – dodaje Pacholski.

Jak na razie na ul. Śródmiejskiej w starciu rowerzyści kontra kierowcy jest 1:0 dla rowerzystów. Kontrapas powstanie tam do końca stycznia. I nie ma od tego odwrotu. Nie będzie można złożyć projektu obywatelskiego w BO, by tę zmianę odwrócić. Bo zgodnie z regulaminem nie przejdzie żadne zadanie, które miałoby negować czy odwoływać poprzednie inicjatywy.

Można się też spierać czy w Kaliszu jest 40 tys. rowerzystów, więcej czy może mniej? Sztywna linia podziału tu nie zadziała, bo nikt nie rodzi się rowerzystą, kierowcą czy pieszym. Każdy z nas jest czasami każdym z nich. A jak realnie kontrapas na ul. Śródmiejskiej zmieni nasze życie, to poznamy dopiero po jego oficjalnym otwarciu.

MS, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 8°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 21 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Zastanawiam się, kto wpadł na taki genialny pomysł? Na odnowionym targowisku przy 3-go Maja parking dla klientów na 20 aut. Ma Majkowskiej parkingna 200 aut i dużo więcej miejsca dla sprzedających! Ratuszowi geniusze...Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:00Źródło komentarza: Koniec z handlem przy Majkowskiej! Kupcy wracają na zmodernizowane targowiskoAutor komentarza: JanTreść komentarza: Przepisy tak zmieniają że w przyszłym roku polak raczej już nie wybuduje się ale za to u krainiec już tak.przepisy zmieniają pod deweloperskie u kraińska.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 21:30Źródło komentarza: Będzie bat na cwanych deweloperów. Właśnie uchwalono ZMIANYAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: Prawdziwy kaliszanin wie , że Murowaniec jest rozwidleniu dróg na końcu ulicy Rzymskiej . Tam przez długie lata stała karczma o nazwie Murowaniec i na dziewiętnastowiecznych mapach ta mapa egzystuje. Dziś karczmy nie ma , ale nazwa pozostała.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 19:48Źródło komentarza: Komunikacja miejska z objazdami. Prace drogowe sparaliżują tę część miastaAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Żadnych pośredników którzy nie znają się na niczym szczególnym . Całość zabezpiecza tylko akt notarialny. Żadnych amatorów pośredników .Data dodania komentarza: 25.04.2025, 19:45Źródło komentarza: Będzie bat na cwanych deweloperów. Właśnie uchwalono ZMIANY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama