Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Siarkowodór na ul. Szerokiej. Trwa kontrola WIOŚ-u

Dopiero interwencja straży pożarnej i specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego sprawiła, że służby ochrony środowiska na poważnie zajęły się tematem powracającego fetoru na ulicy Szerokiej w Kaliszu. We wtorek wieczorem pomiary strażaków wykazały, że z kanalizacji sanitarnej w ulicy wydobywa się siarkowodór. Dziś kaliska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska podjęła kontrolę oczyszczalni ścieków pobliskiego zakładu produkującego lody.
Siarkowodór na ul. Szerokiej. Trwa kontrola WIOŚ-u

Nieprzyjemny zapach rodziny mieszkające przy ul. Szerokiej wyczuli już nie pierwszy raz. Mimo zgłoszenia sprawy kaliskim wodociągom i ochronie środowiska sytuacja wciąż się powtarzała. We wtorek wieczorem mieszkańcy postanowili wezwać straż. – Śmierdzi tak, że nie idzie wytrzymać. W mieszkaniach też to czuć i to zdarza się już któryś raz. Przyjeżdżały tu wodociągi, przyjeżdżała ochrona środowiska, nikt się za to nie bierze. Każdy tylko zgania jeden na drugiego – mówi nam Iwona Banaszkiewicz, mieszkanka osiedla Chmielnik.

Przybyli wczoraj na miejsce strażacy najpierw dokonywali pomiarów w budynkach. – Tam na szczęście te pomiary nie wykazały występowania siarkowodoru  - mówi kpt. Grzegorz Kuświk, oficer prasowy PSP w Kaliszu.

Fetor zaprowadził strażaków do studzienek sanitarnych w ciągu ul. Szerokiej. – W kanalizacji stężenie występowało od 30 do 120 ppm-ów. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zamknięciu na czas działań całej tej ulicy z ruchu – przekazuje kpt. Kuświk.

Mieszkańcom zakazano na czas trwania akcji wychodzenia z domu. Na miejsce wezwano specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego  z Ostrowa. – Badano obecność i stężenie siarkowodoru i na drodze i w zakładzie Kilargo, który znajduje się na tej ulicy. Tam nie stwierdzono stężeń, które mogłyby wskazywać na występowanie siarkowodoru. Przy badaniach braliśmy pod uwagę otoczenie studzienek. Tu jest jak najbardziej bezpiecznie. Na tę chwilę nasze urządzenia nie wykazują stężenia wokoło studzienek. To stężenie występuje jedynie ciągach, w rurach – wyjaśnia oficer prasowy kaliskiej straży pożarnej.

Sprawą zajmują się teraz kaliskie wodociągi i delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Dziś w siedzibie PWiK  odbyło się spotkanie mające na celu wyjaśnienie przyczyn awaryjnej sytuacji wykrycia przez specjalistyczne jednostki chemiczne straży pożarnej siarkowodoru w studniach kanalizacyjnych w ul. Szerokiej. W spotkaniu wzięli  udział przedstawicie dyrekcji zakładu „Kilargo” oraz inspektorzy WIOŚ w Poznaniu delegatury w Kaliszu. Po złożeniu wstępnych wyjaśnień dotyczących możliwych przyczyn zaistniałych nieprawidłowości inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska przy współudziale pracowników PWIK Sp. z o.o. rozpoczęli kontrolę w zakładzie produkcyjnym należącym do „Kilargo” - informuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu. Kontrola może potrwać maksymalnie 3 tygodnie.

Siarkowodór w normalnych warunkach to bezbarwny, palny gaz, którego silny, charakterystyczny zapach zgniłych jaj jest wyczuwalny już w bardzo niewielkich stężeniach.

Siarkowodór jest silnie trujący. Jako stężenie niebezpieczne dla zdrowia przyjmuje się 6 mg/m³. Stężenie 100 mg/m³ powoduje uszkodzenie wzroku, natomiast przy stężeniu powyżej 1 g/m³ śmierć może nastąpić już w wyniku zaczerpnięcia jednego oddechu. Lżejsze zatrucia objawiają się drapaniem w gardle, kaszlem, podrażnieniem spojówek, mdłościami i wymiotami.

Lżejsze zatrucia objawiają się drapaniem w gardle, kaszlem, podrażnieniem spojówek, mdłościami i wymiotami. Skutkami długotrwałego narażenia na małe ilości siarkowodoru mogą być: bóle i zawroty głowy, łatwe męczenie się, nudności. Często występują zmiany zapalne układu oddechowego.

AG, fot. MS, informacja o siarkowodorze - pl.wikipedia.org

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama