Reklama
poniedziałek, 13 stycznia 2025 15:32
Reklama
Reklama
Reklama

Żywe pomniki historii - drzewa w jarocińskim parku uczą przeszłości miasta

15 drzew w Parku Radolińskich w Jarocinie uzyskało status pomników przyrody. Okazy otrzymały także imiona i w ten sposób stworzyły zaczątek ścieżki edukacyjnej pokazującej historię Jarocina. W odnalezieniu drzew pomogą nie tylko tabliczki, którymi zostały oznaczone, ale też specjalnie przygotowany przewodnik. Można go bezpłatnie otrzymać w recepcji Pałacu Radolińskich.

Buk pospolity, dąb szypułkowy, jesion wyniosły, kasztanowiec pospolity, lipa drobnolistna, dąb czerwony, klon polny, platan klonolistny – między innymi te gatunki otrzymały miano pomników przyrody. Liczba gatunków pokazuje wielorakość drzewostanu jarocińskiego parku, który oprócz tego, że cieszy oko uczy także historii i przypomina o wyjątkowych osobach związanych z miastem i zespołem pałacowo – parkowym. Dlatego każde drzewo otrzymało swojego patrona. Są wśród nich: Andrzej, Władysław, Joanna, Józefina, Cecylia, Piotr Józef i Friedrich August – to tylko niektóre z imion nadanych tym okazom. - Historia rozpoczyna się przy kasztanowcu Andrzej rosnącym przy Skarbczyku – naprzeciwko kościoła św. Marcina. To Andrzej Radoliński kupił w 1660 r. miasto Jarocin. Obok jest dąb Jan, upamiętniający Jana Radolińskiego, który zarządzał miastem w trudnym okresie, bo wielkiego pożaru w roku 1773. Wspierał cechy rzemieślnicze i parafię św. Marcina. Pochowany jest w krypcie grobowej Radolińskich w kościele św. Marcina. I tak po kolei możemy poznawać historię Jarocina i nierozerwalnie związaną z nią historię Radolińskich  - wyjaśnia Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina,

Są też drzewa nazwane imionami znakomitego projektanta parków, który z pewnością był przynajmniej konsultantem jarocińskiego założenia – Piotra Józefa Lenne, a także autora monografii Radolińskich Stanisława Karwowskiego.  - Docelowo nazwanych ma zostać 80 drzew, kwalifikujących się do uznania za pomnik przyrody – mówi Robert Kaźmierczak i podkreśla, że dzięki wyznaczeniu szlaków pomników przyrody możliwe będzie realizowanie terenowych lekcji o historii Jarocina, ale też przyrody, a być może i innych przedmiotów.  

W zwiedzaniu parku szklakiem cenny drzew pomóc może przewodnik „Parkowy odkrywca”, który można otrzymać nieodpłatnie w recepcji Pałacu Radolińskich. Wydawnictwo powstało dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Zawiera opisy wszystkich drzew, biogramy ich patronów, a także mapę parku z naniesionymi lokalizacjami.

AW, UGiM w Jarocinie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1041 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama