Reklama
poniedziałek, 13 stycznia 2025 19:25
Reklama
Reklama
Reklama

"Stare Kino" w Jarocinie. Tak będą świętować 100-lecie odzyskania niepodległości

Retro perełki dużego ekranu będzie można zobaczyć w Kawiarni Filmowej w Jarocinie. Raz w miesiącu wyświetlane będą tam obrazy z XX-lecia międzywojennego. - To będzie nasza cegiełka do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości – informuje Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak ze Stowarzyszenia Jarocin XXI. Pierwsza podróż w czasie za sprawą kina już 5 lutego.

Gdy w 1918 Polska, a w 1919 również Wielkopolska, odzyskała niepodległość nasi przodkowie bawili się na całego. W Jarocinie działało wówczas 20 kawiarni i restauracji, działały teatry: kinematograficzny i gier świetlnych, a w 1929 roku powstało kino. - Jarocinianie chodzili na spektakle teatralne, które gościły w naszym mieście, śpiewali w chórach i grali w orkiestrach, chodzili na bale i potańcówki organizowane przez kawiarnie i restauracje oraz liczne stowarzyszenia i bractwa. Kino przed wojną było szalenie popularne, jego sala mieściła ponad 400 widzów, a do kina chodzili wszyscy: burmistrz, urzędnicy, subiekci i panny służące – przypomina Małgorzta Niestrawska-Kaźmierczak.

Dlatego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Jarocin postanowił przypomnieć tamten czas. Raz w miesiącu Kawiarnia Filmowa zamieni się w przedwojenne kino, w którym będą prezentowane  przedwojenne perełki, zdigitalizowane dzięki projektowi „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.

Pierwsza projekcja już  5 lutego. O godz. 18:30 „Dziewczyna szuka miłości”. Z kolei w marcu będzie prezentowany film „Księżna Łowicka”, a w kolejnych miesiącach: „ABC Miłości”,” Ada, to nie wypada!” „Jadzia”, „Dwie Joasie”, „Przez łzy do szczęścia” czy przedwojenny film grozy „U kresu drogi”.

Projekt  Filmoteki Narodowej współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

„Dziewczyna szuka miłości”, reż. R. Gandtkowski

Bohaterem filmu jest konstruktor lotniczy, pasjonat, który pracuje nad nowym modelem samolotu. Pochodzący z biednej rodziny młody mężczyzna znajduje sprzymierzeńca i sponsora - polskiego milionera z Brazylii. W roli konstruktora - wynalazcy - Mieczysław Cybulski, jeden z najbardziej oryginalnych przedwojennych amantów. W roli jego ukochanej - piękna i utalentowana Tamara Wiszniewska. W jednej z głównych ról - Stanisława Wysocka, najwybitniejsza polska aktorka pierwszej połowy XX wieku, nazywana „nową Modrzejewską”.

Znany film Romualda Gantkowskiego, w którym znalazło się wiele oryginalnych sekwencji lotniczych, nakręconych przez trzech znakomitych operatorów. Możemy podziwiać w nim samolot  RWD-10 według projektu Jerzego Drzewieckiego, który uważany był za najbardziej rasowy polski samolot akrobacyjny.

W latach 20. i 30. Polacy odnosili wielkie sukcesy na międzynarodowych zawodach lotniczych. Przemysł lotniczy, choć po odzyskaniu niepodległości zaczynał od zera, stał się jedną z wizytówek możliwości młodego państwa. Powstawały nowatorskie konstrukcje samolotów, na których polscy lotnicy zdobywali nagrody. Poza małymi samolotami w Polsce produkowano, o czym mało kto dziś pamięta, także samoloty pasażerskie, które obsługiwały regularne linie lotnicze.

AW, UMiG w Jarocinie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1041 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: pipiTreść komentarza: Widziałem jak stał na na słupie i odłączał przewody do tych nieruchomości.Data dodania komentarza: 13.01.2025, 17:07Źródło komentarza: Planowe wyłączenie prądu w Kaliszu i powiecie LISTAAutor komentarza: KaliszTreść komentarza: Niech przełożeni sobie wezmą do serca by młodzi nie byli pozostawieni sami sobie fizycznie i moralnie, praca nie łatwa szczególnie w dzisiejszych czasach rozbujanego społeczeństwa nie czującego dyscypliny. Poprostu przełożeni dołużcie wszystkich starań by jak najwięcej przekazać wiedzy i nie puszczajcie kobiet razem ze świeżym funkcjuszem bo to sie nigdy dobrze nie kończy rozumiem 2 starych i 1 młody . Przełożeni niezależnie od stanowiska pamietajcie gracie w jednej drużynie. tak Was kiedyś uczono. Ulica to ulica tam nigdy nie ma łatwych spraw.Data dodania komentarza: 13.01.2025, 16:34Źródło komentarza: To oni zadbają o bezpieczeństwo. „Jeden z najlepszych garnizonów”Autor komentarza: AldonaTreść komentarza: Kaliskie PO to sami dyrektorzy. PIS wiadomo jaki był, ale kaliskie PO dla miasta jest najgorsze co może nas spotkać. Oni nawet nie chcą przystanku szybkiej kolei w Kaliszu. Chcieli nam jakiegoś dziadka z UAMu wrzucić na prezydenta. To wstyd i hańba!Data dodania komentarza: 13.01.2025, 16:05Źródło komentarza: To już koniec. Zamykają oddział w okrąglakuAutor komentarza: Anty poTreść komentarza: Gdzie Pawliczak i Pęcherz? Przed wyborami cukierki dawali. Z Dziadkiem z dziekanatu pod rękę chodzili. A teraz gdzie są? Gdzie ich lobby za przystankiem kolei w Kaliszu? Oni powinni być wywiezieni na taczkach do swoich wioch!!Data dodania komentarza: 13.01.2025, 16:02Źródło komentarza: To już koniec. Zamykają oddział w okrąglaku
Reklama