Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ponad milion złotych trafi do kilkunastu szkół z Kalisza ZDJĘCIA

To pieniądze dla placówek, które biorą udział w Akademii Rozwoju. Głównym celem projektu jest poprawa jakości i efektywności kształcenia przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i języków obcych. Jego realizacja potrwa do końca sierpnia przyszłego roku.
Ponad milion złotych trafi do kilkunastu szkół z Kalisza ZDJĘCIA

Projekt realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przebiega dwutorowo. Z jednej strony wspiera dzieci uzdolnione, z drugiej – te, które wymagają więcej uwagi. Jego beneficjentami zostało nie tylko 537 uczniów, ale także 120 nauczycieli i nauczycielek z dziesięciu szkół podstawowych (1,7, 8, 11, 12, 16, 18, 19, 21 i 23) oraz trzech liceów (IV, V i VII). Pieniądze, a dokładnie 1 114 306,80, przeznaczono na zajęcia pozalekcyjne, warsztaty doskonalenia oraz doposażenie pracowni. „Wszystko dotyczy tych przedmiotów, w ramach których najbardziej potrzebujemy, aby uczniowie podwyższali swe kompetencje” - powiedziała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. „Mówimy więc o dwóch językach obcych, niemieckim i angielskim, mówimy o matematyce, fizyce, chemii, biologii. Jest to z jednej strony praca  z tymi najsłabszymi uczniami, z drugiej – z tymi najzdolniejszymi, aby podnosili swe zaangażowanie i później świetnie funkcjonowali na rynku pracy”.

Realizacja projektu ruszyła  1 maja. Do końca 2017 roku przeprowadzono już 650 godzin zajęć rozwijających w 46 uczniowskich grupach szkoleniowych oraz 740 godzin zajęć wyrównawczych w 45 grupach szkolnych. „Cały czas pilotujemy ten projekt. Jesteśmy na bieżąco, jeśli chodzi o wskaźnik tego projektu. Cały czas monitorujemy ilość uczniów przystępujących do projektu, jak i nauczycieli, którzy są w ramach tego projektu szkoleni” - dodała Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. „Wszystko po to, aby 31 sierpnia 2019 roku, kiedy ten projekt będziemy już finalizowali, wszystkie wskaźniki po stronie kaliskiego ODN były wykonane na jak najwyższym poziomie, byśmy mogli okrzyknąć ten projekt sukcesem Departamentu Edukacji i Nauki, tym samym Urzędu Marszałkowskiego, nie zapominając, oczywiście, o dużym wkładzie pracy Urzędu Miasta Kalisza”.

W ramach zadania związanego z doposażeniem pracowni przedmiotowych Urząd Miejski, korzystając z funduszy zagwarantowanych projektem, zakupił sprzęt i pomoce dydaktyczne do 9 pracowni matematycznych i 9 przyrodniczych działających w szkołach podstawowych oraz do 9 pracowni przedmiotowych w trzech kaliskich liceach. „Osobiście nadzorowałem sprawy zakupu sprzętu, bo taka też jest procedura” - mówił Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Oświaty UM w Kaliszu. „To Miasto Kalisz a nie szkoły kupuje, więc wiem, że sprzęt jest już w placówkach. Sprzęt nowoczesny, który na pewno będzie służył podwyższeniu jakości edukacji i kształcenia”.

Wśród kilkunastu kaliskich placówek jest także szkoła specjalna, która potrzebowała wielu nowoczesnych pomocy dydaktycznych. „Zyskaliśmy dodatkową salę integracji sensorycznej, pomoce matematyczne, których nam brakowało” – powiedziała nam Dagmara Kołacińska, wicedyrektor SP 19 w Kaliszu. „Są to nowoczesne pomoce, ułatwiające naszym dzieciom poznanie matematyki, z którą mają olbrzymie problemy”.

Niewątpliwą atrakcją dla 180 uczniów objętych projektem będzie cykl planowanych jesienią tego roku wyjazdów do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz udział w projektach edukacyjnych, których efekt zostanie zaprezentowany podczas Festiwalu Uczniowskich Projektów w maju lub czerwcu roku 2019.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama