Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ćwierćwiecze SDMO ZDJĘCIA

Studium Doskonalenia Menedżerów Oświaty w Kaliszu świętuje 25-lecie istnienia. Powstało jako pierwsza w Polsce niepubliczna placówka kształcenia nauczycieli. Wśród absolwentów ma ministrów edukacji i senatorów, a przede wszystkim wielu dyrektorów szkół w naszym regionie.
Ćwierćwiecze SDMO  ZDJĘCIA

Ojcem Studium jest prof. Lechosław Gawrecki. To on wraz z żoną – odpowiadając na nowe wyzwania wobec kadry kierowniczej w oświacie - zarejestrował placówkę w Ministerstwie Edukacji, uzyskawszy certyfikat z pierwszym numerem. „Na początku lat 90. Dyrektor szkoły uzyskał ogromną swobodę działania, ale też wielką odpowiedzialność. Nikt ich tego nie uczył i stąd powstał pomysł, żeby utworzyć tutaj w Kaliszu taką placówkę, do której przyjeżdżaliby dyrektorzy na studia podyplomowe, kursy różnego rodzaju i te menedżerskie umiejętności nabywali” – powiedziałł nam prof. nzw. dr Lechosław Gawrecki.

Studium skupione na kształceniu menedżerów oświaty po 25 latach ma 18 kierunków studiów podyplomowych. Kształci nie tylko nauczycieli, ale także logopedów czy neurologopedów. Po 25 latach szkoła może pochwalić się 11-tysięcznym absolwentem, który dostał swój dyplom właśnie podczas sobotniego absolutorium. „Staramy się bardzo dbać o jakość edukacji, czyli nasze Studium „nie sprzedaje” świadectw ukończenia studiów podyplomowych. Dbamy o to, żeby każdy nauczyciel, który wychodzi od nas z kwalifikacjami, posiadał wiedzę i umiejętności. To jest najważniejsze” – mówiła Magdalena Pęchorzewska, dyrektor SDMO w Kaliszu.

Piotr Czarczyński jest jednym z tegorocznych absolwentów studiów podyplomowych. Choć od lat uczy m.in. „Wiedzy o społeczeństwie” w kaliskich liceach, postanowił poszerzyć swe kompetencje o „Edukację dla bezpieczeństwa”. „Na pewno pokazują te studia inne preferencje udzielania pierwszej pomocy, inne spojrzenie na zagrożenia, np. jak postępować w przypadku ataku terrorystycznego, a poza tym jak postępować w sytuacjach kryzysowych. Coraz częściej zdarzają się powodzie czy tornada, dlatego ten przedmiot jest potrzebny w szkole, by przygotować młodzież do tego, co  może ich spotkać w przyszłości” – tłumaczył nam pan Piotr.

Absolwentów SDMO spotkać można w samorządzie, w ministerstwie, ale także w senackiej Komisji, Edukacji i Sportu. Senator Łukasz Mikołajczyk kilka lat temu ukończył tu resocjalizację i socjoterapię. Jest przekonany, że nauczyciele to jedna z najlepiej wykształconych grup zawodowych, o którą wciąż dba się za mało. „Trzeba zrobić wszystko, żeby wrócić, albo w pewnym stopniu powrócić, do autorytetu sprzed kilkunastu lat. Ciągle to powtarzam, że jak dostałem od nauczyciela, to bałem się w domu powiedzieć, bo dostałbym drugi raz od ojca” – przyznał szczerze senator. „Dziś ten autorytet jest zdecydowanie słabszy, to też jest kwestia dzisiejszych czasów, ale myślę, że musimy wszystko zrobić, wiele grup społecznych, żeby ten autorytet nauczyciela wzrósł”.

Studium Doskonalenia Menedżerów Oświaty od 2004 roku działa również w Gnieźnie, organizując podyplomowe studia we współpracy z Gnieźnieńską Szkołą Wyższą Milenium. Na uroczystość Absolutoryjną, oprócz senatora, przybyli także kaliscy włodarze.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama