Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Naprawa wózków widłowych - najważniejsze informacje i dobre rady!

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, a w Twojej firmie wykorzystuje się wózki widłowe, zapewne zdarza Ci się, zmagać co jakiś czas z awariami lub innymi tego typu problemami dotyczącymi sprzętu. Naprawa wózków widłowych spędza Ci sen z powiek? Zapoznaj się z naszymi rzeczowymi radami i już nigdy nie martw się o to, co zrobić w przypadku awarii sprzętu.
Naprawa wózków widłowych - najważniejsze informacje i dobre rady!

Każdy przedsiębiorca stara się, aby wybierać do swojej firmy urządzenia jak najmniej awaryjne, które nie tylko będą sprawdzały się w codziennej pracy, ale także wykonają ją szybko, sprawnie i wydajnie. Zakup dobrego, solidnego sprzętu stanowi inwestycję w przyszłość, która (nawet w przypadku wyższych cen produktów) pozwala na oszczędności wynikające z uniknięcia kosztownej i czasochłonnej naprawy wózków widłowych.

Jak wybrać dobry i solidny wózek widłowy?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, iż marka sprzętu jest jedynym elementem, który ma wpływ na żywotność wózka. Z pewnością jest ona ważna, ale poza tym wyróżnić można jeszcze kilka innych istotnych kwestii. Jeśli zatem dopiero stajesz przed wyborem dotyczącym zakupu nowego sprzętu, z pewnością warto zapoznać się ze wspomnianymi kwestiami zawczasu i zaoszczędzić na późniejszych nieprzewidzianych naprawach wózków widłowych.

Na co zwracać uwagę kupując wózek widłowy, aby uniknąć niechcianych awarii?

  • jakość wykonania urządzenia;
  • źródło pochodzenia pojazdu;
  • markę sprzętu (renomę firmy z której się wywodzi);
  • czas trwania gwarancji;
  • możliwość serwisowania u autoryzowanych dealerów;
  • możliwość zakupu oraz ceny i dostępność na rynku ewentualnych części zamiennych.

Można się spodziewać, iż wózki widłowe pochodzące od sprawdzonych, popularnych dealerów, wykonane z dbałością i precyzją z dobrych jakościowo materiałów (takie jak wózki elektryczne Cesab, które znajdziesz tutaj) będa bardziej trwałe i mniej awaryjne niż np. wykonane ze słabych, tańszych tworzyw chińskie odpowiedniki. Z kolei łatwy dostęp do autoryzowanego profesjonalnego serwisu wózków widłowych czy tanich oryginalnych części, mimo iż nie zapobiegnie samej awarii, z pewnością pozwoli na szybsze jej usunięcie i zminimalizowanie przestojów.

Kto odpowiada za naprawę wózków widłowych?

Jeśli jesteś już posiadaczem zarejestrowanych w Urzędzie Dozoru Technicznego wózków widłowych z pewnością masz pełną świadomość, iż do Twoich obowiązków należy sprawowanie pieczy nad właściwym stanem i sprawnością pojazdów. Nie oznacza to jednak, iż jestem zobowiązany do tego bezpośrednio i osobiście. 


Za codzienne sprawdzenie stanu technicznego wózka i jego gotowości do pracy odpowiada operator wózka widłowego. Na jego barkach ciąży też obowiązek wymiany butli gazowej w wózkach spalinowych o napędzie LPG, czy proste nieskomplikowane czynności, takie jak uzupełnienie poziomu oleju itp.

Naprawa wózków widłowych wymaga jednak więcej umiejętności, posiadania wiedzy z zakresu mechaniki oraz odpowiedniego sprzętu, dlatego nie wchodzi ona w zakres obowiązków operatorskich. W przypadku awarii wózka widłowego należy powierzyć go w ręce profesjonalnego certyfikowanego konserwatora wózków widłowych. 
Jako przedsiębiorca możesz skorzystać w tym przypadku z kilku rozwiązań:

  • zatrudnić konserwatora sprzętu;
  • podjąć współpracę z konserwatorem, który jednak nie zostanie zatrudniony w pełnym wymiarze godzin;
  • przeszkolić jednego z obecnych pracowników;
  • podjąć współpracę z serwisem wózków widłowych.

Każde z powyższych rozwiązań posiada wymierne wady i zalety, które warto przeanalizować przed podjęciem decyzji. 
Zatrudnienie nowego pracownika na stanowisku konserwatora wózków widłowych z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy flota wózków widłowych w zakładzie jest liczna. Można mieć wtedy pewność, iż dodatkowa osoba nie tylko zajmie się terminowym i rzetelnym przeprowadzaniem stosownym, wymaganych przeglądów ale także codzienną naprawą wózków widłowych. 


Należy jednak zauważyć, iż nie każde przedsiębiorstwo stać na opłacanie dodatkowego pracownika. Nie w każdym zakładzie pracy niezbędna jest także osobna, samodzielna osoba, która zajmie się tylko i wyłącznie kontrolą oraz przeprowadzaniem napraw wózków widłowych. W przypadku przedsiębiorstw, których nie stać na zatrudnienie nowego pracownika lub, które nie dysponują dużym zapleczem sprzętowym, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług samodzielnego konserwatora wózków widłowych i podjęcie z nim stałej współpracy lub przeszkolenie jednego z obecnych pracowników

Obydwa powyższe rozwiązania wydają się dobre, natomiast przeszkolenie osoby, która obecnie wykonuje już w firmie pracę (jest np. operatorem wózka) stanowi z pewnością lepsze wyjście i inwestycję w przyszłość całego przedsiębiorstwa. Minusem w tym przypadku są jednak spore koszty. Sam kurs operatora wózków widłowych to koszt ok. 3 tysięcy złotych. Poza tym należy liczyć się jeszcze z koniecznością zakupu narzędzi, niezbędnych i  umożliwiających naprawę wózków widłowych.

Ostatnią możliwością jest podjęcie współpracy z serwisem wózków widłowych (takim jak np. serwis wózków widłowych Manitou, który znajdziecie tutaj). Powierzając flotę pojazdów opiece autoryzowanego serwisu można mieć pewność, iż kompleksowo zadba on o regularne przeglądy, a w razie usterki, szybko rozwiąże problem lub będzie mieć możliwość zaoferowania sprzętu zastępczego na czas dłuższej naprawy.

Co zrobić w przypadku awarii wózka widłowego?

Zanim jednak przystąpi się do naprawy wózka widłowego warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, zaraz po nastąpieniu awarii

Jeśli awaria nastąpiła w trakcie wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z podnoszeniem ładunku, należy niezwłocznie ale w delikatny sposób opuścić widły z ładunkiem na wysokość transportową, wyłączyć silnik i unieruchomić pojazd, a następnie zgłosić awarię przełożonemu, rezygnując z dalszych czynności transportowych. Natomiast w przypadku utraty stateczności wózka, stanowczo zabronione przepisami jest opuszczanie pojazdu. Według zaleceń należy pozostać na siedzeniu operatora, mocno trzymając oburącz kierownicę.  Wózki widłowe są konstruowane jako wytrzymałe i solidne sprzęty. Wiele z ich awarii wynika w dużej mierze z czynnika ludzkiego i niezastosowania się do obowiązujących przepisów czy instrukcji obsługi - np. przyczyną utraty stateczności może być zarówno przeciążenie wózka, jak i niezachowanie odpowiedniej prędkości jazdy. 


Część awarii bywa też powodowana zaniedbaniami stanu technicznego sprzętu. Nieregularne przeglądy, brak okresowych badań czy niezbędnych czynności konserwacyjnych to droga prowadząca bezpośrednio do awarii pojazdu. W wielu przypadkach kumulacja małych zaniedbań może skutkować bardzo czasochłonną i drogą naprawą wózka widłowego.

Podsumowanie

Podsumowując - w przypadku awarii wózka widłowego należy przede wszystkim zachować zimną krew i zapewnić bezpieczeństwo sobie a także osobom w najbliższym otoczeniu. Każda usterka musi zostać odnotowana i zgłoszona, w celu podjęcia jej usunięcia. 

Naprawa wózków widłowych może być przeprowadzana tylko i wyłącznie przez wykwalifikowane, przeszkolone w tym celu osoby: konserwatorów lub pracowników serwisów wózków widłowych. W celu uniknięcia awarii należy przestrzegać instrukcji obsługi wózków widłowych, dbać o ich właściwy stan techniczny oraz regularne przeglądy, a wtedy nawet w przypadku zakupu wózków używanych (dostępnych np. w ofercie Toyoty: www.toyota-widlowe.pl/wozki-widlowe-uzywane ) będzie można cieszyć się ich dobrym stanem i funkcjonowaniem przez wiele długich lat.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Zastanawiam się, kto wpadł na taki genialny pomysł? Na odnowionym targowisku przy 3-go Maja parking dla klientów na 20 aut. Ma Majkowskiej parkingna 200 aut i dużo więcej miejsca dla sprzedających! Ratuszowi geniusze...Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:00Źródło komentarza: Koniec z handlem przy Majkowskiej! Kupcy wracają na zmodernizowane targowiskoAutor komentarza: JanTreść komentarza: Przepisy tak zmieniają że w przyszłym roku polak raczej już nie wybuduje się ale za to u krainiec już tak.przepisy zmieniają pod deweloperskie u kraińska.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 21:30Źródło komentarza: Będzie bat na cwanych deweloperów. Właśnie uchwalono ZMIANYAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: Prawdziwy kaliszanin wie , że Murowaniec jest rozwidleniu dróg na końcu ulicy Rzymskiej . Tam przez długie lata stała karczma o nazwie Murowaniec i na dziewiętnastowiecznych mapach ta mapa egzystuje. Dziś karczmy nie ma , ale nazwa pozostała.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 19:48Źródło komentarza: Komunikacja miejska z objazdami. Prace drogowe sparaliżują tę część miastaAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Żadnych pośredników którzy nie znają się na niczym szczególnym . Całość zabezpiecza tylko akt notarialny. Żadnych amatorów pośredników .Data dodania komentarza: 25.04.2025, 19:45Źródło komentarza: Będzie bat na cwanych deweloperów. Właśnie uchwalono ZMIANY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama