niedziela, 29 września 2024 13:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Znaki ochrony przeciwpożarowej

Aby uniknąć zagrożenia zdrowia i życia, a także straty mienia, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie każdego budynku w postaci znaków BHP. Przepisy wymagają, żeby każda instalacja elektryczna oraz gazowa, a także wszelkie przyciski alarmowe, wyłączniki prądu, zawory i inne elementy bezpośrednio związane z ochroną przeciwpożarową zostały należycie oznakowane.
Znaki ochrony przeciwpożarowej

Do tego służą właśnie znaki pożarowe, które pełnią kluczową rolę podczas zaprószenia ognia. Zaledwie w kilka minut z małego płomyka może powstać pożar na ogromną skalę. Dlatego też, tak ważne jest, żeby gaszenie ogania oraz ewentualna akcja ratunkowa rozpoczęły się jak najszybciej, najlepiej jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. Dzięki dobrze oznakowanemu sprzętowi, przebieg akcji pożarowej może być znacznie szybszy i sprawniejszy.

Dlaczego budynki muszą posiadać znaki ochrony przeciwpożarowej?

Odpowiednie oznakowanie pełni kluczową rolę, kiedy pojawia się pożar. Dlatego każdy budynek musi być wyposażony w znaki ppoż. Wszystkie ewentualne drogi pożarowe, sprzęt oraz instalacje gaśnicze powinny być odpowiednio oznaczone, aby podjąć właściwe działania. Jest to szczególnie ważne w budynkach użytku publicznego oraz zakładach przemysłowych oraz fabrykach, ponieważ to właśnie tam przebywa najwięcej osób. Kiedy wystąpi zagrożenie, tego typu znaki mogą często uratować życie. Ze względu na to, każdy większy budynek powinien zostać oznaczony zgodnie ze standardową normą PN-92/N-01256/01 lub nowszą normą PN-EN ISO 7010 na znaki bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Aby mieć pewność, że znaki będą zgodne z obowiązującym polskim prawem, warto znaleźć firmę, która posiada odpowiednie certyfikaty i zaopatrzy w oznaczenia najwyższej jakości.

Jakie znaki przeciwpożarowe muszą się znaleźć w każdym budynku?

Piktogramów ppoż. jest mnóstwo, jednak najbardziej podstawowymi, które powinien posiadać każdy większy obiekt, są oznaczenia miejsca lokalizacji gaśnic i hydrantów, a także rozmieszczenie przycisków alarmowych. Dużą rolę odgrywają również oznaczenia drogi ewakuacyjnej, a także piktogramy uzupełniające, takie jak oznaczenie drzwi przeciwpożarowych oraz tablice rozdzielcze. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu znaków pożarowych, można znacznie usprawnić ewentualną ewakuację oraz akcję gaśniczą. Odpowiednie rozmieszczenie znaków pożarowych jest niezmiernie ważne. Mały płomień może się przerodzić w pożar na ogromną skalę w przeciągu kilkunastu minut. Dlatego piktogramy ppoż. powinny być rozmieszczone w strategicznych punktach w całym obiekcie, nie tylko wewnątrz, ale również i na zewnątrz.

Nowe normy w polskim prawie.

Od 2012 roku obowiązuje norma, PN-EN ISO 7010, która zawiera wymagania dotyczące znaków ochrony przeciwpożarowej oraz lokalizacji najpotrzebniejszego sprzętu. Są to oznaczenia międzynarodowe obowiązujące na terenie całej Unii Europejskiej. Ze względu na to, wiele obiektów użytku publicznego oraz zakładów pracy, zdecydowało się na stopniową wymianę poprzednich znaków, na nowsze piktogramy. Te znaki przeciwpożarowe i ewakuacyjne są intuicyjne, dlatego skutecznie będą się przyczyniać do ratowania zdrowia i życia ludzi. Co więcej, dostępnych jest wiele rozmiarów, dzięki którym łatwiej jest dostosować ich rozmieszczenie do rodzaju budynku. Oczywiście wprowadzenie nowych przepisów, nie jest równoznaczne z obowiązkiem natychmiastowej wymiany wszystkich dotychczasowo używanych oznaczeń. Podczas uzupełniania braków, warto jednak zakupić nowsze piktogramy, według normy z 2012 roku.

Oznaczenia przeciwpożarowe ISO 7010

Znaki ISO posiadają właściwości fotoluminescencyjne. Oznacza to, że nawet w przypadku słabszego oświetlenia lub też zadymienia, będą się świecić po odcięciu źródła światła, nawet do dwóch godzin. Dzięki temu znacznie łatwiej jest odnaleźć potrzebny sprzęt medyczny lub drogę ewakuacyjną. Podczas ewentualnej wymiany oznaczeń, należy pamiętać, że niektóre grafiki mogą mieć nieco inne znaczenie. Na przykład symbol „wyjście ewakuacyjne” z normy ISO, oznaczał dotychczas „drzwi ewakuacyjne”. Dlatego trzeba uważać, żeby nie wprowadzać ludzi w błąd podczas akcji ewakuacyjnej. W nowej normie zostały również usystematyzowane niektórych oznaczeń, takich jak chociażby „pchać-ciągnąć”.

Zobacz najlepsze znaki przeciwpożarowe ppoż sklep.techemznaki.pl/znaki-przeciwpozarowe

Znaki ppoż. jako integralna część budynku.

Każdy budynek powinien być oznaczony zgodnie z normami określonymi przez przepisy prawne obowiązując e w Polsce. Właśnie dlatego, warto jest znaleźć firmę, która posiada doświadczenie w produkcji i dystrybucji oznaczeń BHP typu znaki ppoz. Wykorzystując najnowsze technologie oraz materiały o wysokim współczynniku odporności na blaknięcie oraz zniszczenie można stworzyć piktogramy, które będą służyły przez długie lata.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama