Opracowanie naukowe Edmunda Radziszewskiego jest poświęcone m.in. powstańcom wielkopolskim z gminy Przygodzice w jej dzisiejszych granicach. Autor spróbował kreślić liczbę uczestników zrywu na podstawie miejsca urodzenia, zamieszkania czy pracy. W spisie uwzględnił też powstańców, którzy opuścili swoje rodzinne strony i opisał ich często tragiczne losy. Dodatkowo zadał sobie trud inwentaryzacji zachowanych grobów powstańczych i okolicznych monumentów upamiętniających powstańczy czyn zbrojny.
W trakcie promocji książki dr Krzysztof Morta, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego podkreślił, że regionaliści pełnią ważną rolę, ponieważ potrafią dotrzeć do osób i faktów, do których ktoś siedzący na katedrze historii nigdy nie dotrze. - W naukowych publikacjach jest wiele niedomówień, wiele błędów, które na lokalnym gruncie autor jest w stanie rozstrzygnąć. Takie regionalne badania są cenne, bo one mówią o mikroskali historii. Są też cegiełkami budującymi jej makroskalę - mówił Krzysztof Morta.
Staranność i dociekliwość autora książki chwalił nie tylko naukowiec. Także Wiesława Sapieja-Nowicka, mieszkanka gminy podkreśliła, że wydawnictwa poświęcone regionowi to zawsze gratka dla zainteresowanych historią małej ojczyzny. - Dla laików takich jak ja, informacja zawarta w publikacji zaspokaja potrzebę wiedzy o tym wydarzeniu. Sposób jej podania jest dla mnie imponujący. Młodzież powiedziałaby szacun, ja też mówię szacun panie Mundku, prawie zazdroszcząc panu takiej pozycji.
Setna rocznica wybuchu powstania zmobilizowała historyków do jej wnikliwej analizy. A samorządy i instytucje wielu gmin do ciekawych inicjatyw. - Jako wnuk powstańca, wywodzący się z powstańczej rodziny, cieszę się, że wśród nas są aktywni i płodni pasjonaci lokalnej przeszłości. To dzięki wysiłkowi m.in. Edmunda Radziszewskiego, mogliśmy się tu spotkać w przekonaniu, że wysiłek ten będzie służył zachowaniu pamięci o dokonaniach naszych przodków, której kultywowanie jesteśmy im winni. Myślę, że nasza współpraca powinna się tak dalej rozwijać - zaznaczył Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice.
Edmund Radziszewski urodził się w Wałczu na Pomorzu Zachodnim. Ukończył historię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat zajmuje się historią regionalną, historią dawnych kresów Rzeczpospolitej i genealogią. Publikował m.in. w "Zeszytach Przygodzickich" i "Przygodzickich Wieściach Gminnych".
Wcześniej temat powstania zgłębili w swoich publikacjach: Magdalena Niedziela, Wacław Kieremkampt i Krystian Piasecki.
Spotkanie pilotowała dyr. Biblioteki Publicznej Gminy Przygodzice im. Gustawa Bojanowskiego, Maria Pietrzak.
AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach
Napisz komentarz
Komentarze