Wszystko dlatego, że patron parku to postać niezwykła i ceniona w Jarocinie. Major Zbigniew hr. Ostroróg-Gorzeński był niezwykłym człowiekiem, czym zyskiwał sobie uznanie nie tylko powstańców, ale i mieszkańców Ziemi Jarocińskiej. W 1920 r. Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Trzy lata później jego imieniem nazwano ten pierwszy w Jarocinie publiczny park. Jeszcze w okresie zaborów hr. Gorzeński dbał o to, aby polskie dzieci mogły pobierać naukę w polskiej szkole i budowę takiej ufundował w Tarcach. Wspierał działalność Towarzystwa Pomocy Naukowych i Towarzystwa Czytelni Ludowych. Był inicjatorem budowy pomnika poświęconego powstańcom. Musiał być też miłośnikiem sztuki - o czym świadczył wygląd wnętrz pałacu - i miłośnikiem przyrody. Ukończył wydział leśnictwa Uniwersytetu w Berlinie. Zapewne dlatego otoczenie tarzeckiego pałacu stanowiło przepiękny park. - Otwierając park Gorzeńskiego po gruntownej przebudowie, jako miejsce pamięci o udziale jarociniaków w powstaniu wielkopolskim, chcemy wypełniać testament mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego i kontynuować jego dzieło. W tym historycznym miejscu historia przenika się z przyrodą –podkreślił Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.
Po II wojnie światowej park przemianowano najpierw na Bohaterów Stalingradu, a później na Park Zwycięstwa. W ten sposób ze świadomości jarociniaków próbowano wymazać postać mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, a także historyczne związki tego miejsca z powstaniem wielkopolskim i udziałem w nim jarociniaków. Teraz samorządowcy chcą, aby park Gorzeńskiego był przestrzenią do prowadzenia edukacji przyrodniczej, historycznej, ale i estetycznej. Stąd w parku duża bioróżnorodność w nasadzonej roślinności, pojawiły się tablice informacyjne, elementy z opisami historycznymi i tablice przypominające miejsce i daty powstańczych bitew, w których uczestniczyli jarociniacy.
Zieleniec im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego został zrewitalizowany w ramach kompleksowego projektu rozwoju systemu zieleni w Jarocinie, obejmującego parki, skwery i zieleń przyuliczną. Na realizację przedsięwzięcia gmina Jarocin pozyskała ponad 12 mln zł dofinansowania unijnego. - Jest to bardzo dobry przykład współpracy instytucji rządowych z samorządem, który przynosi takie efekty, jak te, które widzimy dookoła – podkreślił podczas uroczystości burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.
Otwarcie odbyło się w asyście 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk, a całości ceremonii dopełnił apel pamięci i salwa honorowa. Po zakończeniu części oficjalnej goście uroczystości zostali zaproszeni do spaceru po parku. Poprzedziło go przedstawienie postaci powstańców, których przedstawiają rzeźby w parku. Prezentacji dokonali członkowie ich rodzin i dyrektor jarocińskiego muzeum.
AW, UMiG w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze