Tańczyli uczniowie z pleszewskich szkół, nauczyciele, dyrektorzy instytucji, przedstawiciele organizacji pozarządowych, seniorzy oraz władze Miasta i Gminy Pleszew. Łącznie ok. 200 osób. Taniec przygotowała i przeprowadziła Lucyna Roszak – szefowa pleszewskiego Centrum Wolontariatu i Fundacji Animacja, której pomagali wolontariusze.
Podczas uroczystości nie zabrakło przemówienia Piotra Hasińskiego, pierwszego w nowym ustroju burmistrza Miasta i Gminy Pleszew. Kilka słów skierował do pleszewian także obecny burmistrz Arkadiusz Ptak.
Zakończeniem happeningu była degustacja wielkiego biało-czerwonego tortu upieczonego przez cukiernię Bronisława, Teresy i Macieja Vogtów.
W ten sposób Pleszew włączył się w inicjatywę Związku Miast Polskich, zachęcającą do wspólnego ogólnopolskiego świętowania 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. Pleszewski Rynek we wtorek w samo południe zrobił się biało-czerwony. Pleszewianie odśpiewali uroczyście Mazurka Dąbrowskiego oraz zatańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.
Uroczystość na pleszewskim Rynku to tylko część akcji pod nazwą „Pleszew świętuje 4 czerwca’89”. W środę 5 czerwca w Kawiarni Obywatelskiej przy kawie będzie można powspominać wydarzenia sprzed 30 lat. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w Restauracji Frascati. Z kolei w czwartek 6 czerwca, także na 17.00 zaprasza Muzeum Regionalne w Pleszewie, gdzie odbędzie się wykład prof. Krzysztofa Podemskiego z Instytutu Socjologii UAM pt. „Polska 1989-2019. Państwo i społeczeństwo”.
Organizatorami wydarzeń są: Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie, Dom Kultury w Pleszewie, Muzeum Regionalne, Centrum Wolontariatu w Pleszewie, Senioralne Centrum Wolontariatu, Fundacja Animacja, CWIO oraz dziennikarka i blogerka Irena Kuczyńska.
AW, Anna Bogacz i Mirosław Hajdasz
Napisz komentarz
Komentarze