niedziela, 29 września 2024 21:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prąd stały, a prąd zmienny – czym się różnią?

Prąd stały charakteryzuje się stałym zwrotem oraz kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych, natomiast w prądzie zmiennym wartość natężenia zmienia się w czasie w dowolny sposób. Ze względu na swoją charakterystykę oba rodzaje prądu mają swoje zastosowanie we współczesnej energetyce. Pierwszą na szeroką skalę sieć energetyczną prądu stałego uruchomił T. Edison w 1882 r. na Manhattanie. Pięć lat później w 1887 r. N. Tesla opatentował sieć prądu zmiennego jako formę przesyłania energii. Rozpoczęła się walka dwóch wspaniałych wynalazców, o prestiż i wielkie pieniądze. W rezultacie pod koniec XIX wieku, linie prądu zmiennego wyparły linie prądu stałego. O wyborze prądu zmiennego zadecydowały względy techniczne i ekonomiczne, budowy linii przesyłowych oraz urządzeń wykorzystujących ten rodzaj prądu.
Prąd stały, a prąd zmienny – czym się różnią?

Prąd stały we współczesnej energetyce

We współczesnej energetyce prąd stały odgrywa znaczącą rolę w procesie przesyłania prądu na duże odległości - ponad 500 kilometrów liniami napowietrznymi i ponad 50 kilometrów kablami podmorskimi. Przy zastosowaniu technologii HVDC, z zastosowaniem prostownika na wejściu i falownika zmieniającego prąd stały na zmienny u odbiorcy, znacznie ograniczono straty przesyłowe i metoda jest opłacalna. Główne zalety technologii HVDC to: zmniejszenie strat przesyłowych, redukcja kosztów budowy linii, możliwość szybkiej zmiany kierunku przepływu prądu, możliwość połączenia różnych systemów elektroenergetycznych, mniejsze pole elektryczne i magnetyczne wokół linii. Ze względu na charakterystyczne cechy linii przesyłowych prądu stałego stosuje się je głównie między państwami. W Polsce mamy dwie linie przesyłowe HVDC, które sprzęgają nasz system energetyczny ze Szwecją i z Litwą w ramach pierścienia bałtyckiego. W praktyce wykorzystuje się łatwość transformacji prądu stałego na zmienny i odwrotnie. Prąd stały znalazł zastosowanie w urządzeniach medycznych, sprzęcie RTV, elektrotechnice i w silnikach elektrycznych mających zastosowanie głównie w transporcie szynowym.

Więcej ciekawych informacji o prądzie znajdziesz na stronie firmy Po Prostu Energia, która specjalizuje się w sprzedaży prądu i dzięki konkurencyjnym cenom pozwala zaoszczędzić klientom na rachunkach za energię elektryczną: https://poprostuenergia.pl/strefa-newsow/

Prąd zmienny we współczesnej energetyce

Prąd zmienny jest łatwiejszy do wytworzenia i do przesyłania, dlatego jest powszechnie stosowany w energetyce. Można go  łatwo transformować na inne poziomy natężenia prądu lub napięcia. Cecha ta ma zastosowanie w transformatorach, najważniejszych maszynach elektrycznych obecnie stosowanych. Powszechnie stosowanym w przemyśle, źródłem napędu są silniki prądu zmiennego. W praktyce stosuje się kilkanaście typów silników prądu przemiennego o różnych mocach i charakterystykach. Są tańsze w produkcji od silników prądu stałego. Są też prostsze, wydajniejsze i mniej awaryjne od innych typów silników. Prąd zmienny jest stosowany do ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń, przygotowania posiłków i wielu innych niezbędnych czynności życiowych. Dzięki dostępności prądu możemy korzystać z oświetlenia naszych domów i aglomeracji. Prąd jest jednym z największych osiągnięć naszej cywilizacji więc z niego w sposób przemyślany.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama