Skąd bierze się alergiczny ból gardła?
Alergiczny ból gardła, podobnie jak inne objawy uczulenia, powstają w efekcie nadwrażliwości organizmu na konkretny alergen. A tych w dzisiejszym środowisku jest bardzo dużo. Uczulać może niemal wszystko - pyłki roślin, kurz i roztocza, zarodniki grzybów pleśniowych, sierść zwierząt, liczne produkty spożywcze. Normalnie powinny to być czynniki obojętne dla ludzkiego organizmu, jednak życie w sterylnych warunkach przesądziło o tym, że układ immunologiczny zaczął traktować wrogo te nieszkodliwe cząsteczki i aktywować przeciw nim procesy obronne skutkujące katarem, kaszlem, zapaleniem spojówek lub wysypką.
Według danych epidemiologicznych na alergię cierpi co czwarty Polak. Szacuje się, że reakcje uczuleniowe organizmu są jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań dzieci, co zresztą nie powinno dziwić, gdyż alergia jest przypadłością dziedziczną. Niemniej jednak te statystyki mają tendencję wzrostową, co oznacza, że z alergią boryka się coraz więcej osób.
Jakie są objawy alergicznego bólu gardła?
Objawy alergii zazwyczaj utożsamia się z katarem i nieżytem nosa. Jednak skutki kontaktu z alergenem nie ograniczają się wyłącznie do jamy nosowej, ponieważ nie pozwala na to wielkość poszczególnych części górnych dróg oddechowych. Błona śluzowa gardła zajmuje obszar około 50 cm2, a jeden migdał rozciąga się na powierzchni aż 300 cm2, więc strefa, na którą mogą oddziaływać alergeny jest bardzo duża. Według obecnego stanu wiedzy uznaje się, że alergiczne zapalenie gardła jest objawem wtórnym, pojawiającym się w następstwie alergicznego nieżytu nosa. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina podrażnia błonę śluzową, przyczyniając się do powstania bólu.
Objawy alergicznego bólu gardła mogą być różne w zależności od czynnika etiologicznego.
Niemniej jednak badacze dostrzegają pewną analogię między objawami alergicznego zapalenia gardła a tymi, dotyczącymi nieżytu nosa. O ile w pierwszym przypadku przy uczuleniu na roztocza najczęściej pojawia się uczucie zalegania czegoś w przełyku (kluska w gardle), o tyle w tym drugim dominującą oznaką jest blokada nosa. Innym przykładem tej zależności może być alergia na pyłki, która z jednej strony wiąże się ze swędzeniem, drapaniem w gardle i uczuciem spływającej wydzieliny, a z drugiej ,,lejącym”, wodnistym katarem i częstym kichaniem.
Możliwe objawy alergicznego bólu gardła:
- uczucie przeszkody w gardle,
- nadmierna suchość w gardle,
- potrzeba częstego odchrząkiwania,
- potrzeba odkrztuszania gęstej wydzieliny,
- uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
- świąd, swędzenie gardła,
- drapanie, łaskotanie gardła.
Jak diagnozować alergiczne zapalenie gardła?
Przyczyn zapalenia gardła jest wiele. Ból gardła najczęściej, bo w ponad 70%, wywołują wirusy, w następnej kolejności bakterie, a tuż za nimi grzyby i właśnie alergeny. Ponieważ zaczerwienienie i obrzęk śluzówki oraz kaszel, drapanie w gardle mogą być zarówno objawami alergicznego zapalenia gardła, jak i przeziębienia czy też anginy, bardzo ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy, która wpływa przecież na sposób leczenia. Źle rozpoznane schorzenie oznacza nieskuteczną terapię.
Alergiczne zapalenie gardła można stwierdzić na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego, aczkolwiek często zdarza się tak, że obraz kliniczny jest niemiarodajny. Wówczas najlepszą drogą do rozpoznania jest wykonanie odpowiednich testów zleconych przez lekarza alergologa. Wykonanie testów alergicznych ma tę zaletę, że poza postawieniem trafnej diagnozy, wspomaga leczenie, bo wskazując drażniący alergen, umożliwia jego eliminację z otoczenia pacjenta.
Jak prawidłowo leczyć alergiczny ból gardła?
Skuteczne leczenie alergicznego bólu gardła powinno rozpocząć się od unikania kontaktu z alergenem. Niejednokrotnie to bardzo trudne zadanie, zwłaszcza w przypadku alergenów powietrznopochodnych, jednak za każdym razem warto postarać się wyeliminować je maksymalnie.
Oprócz tego do walki z alergicznym zapaleniem gardła stosuje się leki:
- przeciwhistaminowe. Preparaty antyhistaminowe pierwszej generacji, czyli klemastynę, hydroksyzynę i antazolinę, stosuje się w celu zmniejszenia uczucia świądu, a leki antyhistaminowe drugiej generacji: cetyryzynę, loratadynę i feksofenadynę, wykazują silne, aczkolwiek słabsze w porównaniu do tych pierwszych, działanie antyalergiczne;
- sterydy o silnym działaniu przeciwzapalnym;
- leki antyleukotrienowe.
Dodatkowo w leczeniu alergii można wspomóc się preparatami z benzydaminą lub fenylefryną, które lokalnie łagodzą ból i zmniejszają obrzęk śluzówki. Należy przy tym pamiętać, że alergiczny ból gardła zazwyczaj pojawia się w wyniku alergicznego nieżytu nosa, więc do terapii warto stosować farmaceutyki działające miejscowo - wpływające zarówno na błonę śluzową gardła, jak i tę z jam nosa.
Poza tradycyjnym leczeniem farmakologicznym, dobrym sposobem na pokonanie alergii, o którym coraz częściej mówi się w środowisku medycznym, jest immunoterapia alergenowa, zwana potocznie odczulaniem. Chociaż w Polsce ta metoda jest rzadko stosowana, zdaniem ekspertów przynosi bardzo dobre rezultaty. Dzięki szczepieniom można skutecznie pozbyć się alergicznego bólu gardła, jednak jest to sposób nieco wymagający - cała procedura trwa minimum rok, a kolejne szczepionki należy przyjmować w ściśle określonych odstępach czasu. Immunoterapia jest refundowana w całości jedynie w warunkach hospitalizacji. W pozostałych przypadkach pacjent pokrywa pewną część kosztów, mogących oscylować wokół kilkuset złotych. Mimo wielu mankamentów, z którymi łączy się odczulanie, warto się na nie zdecydować, zwłaszcza, gdy objawy alergii są bardzo nasilone, długotrwałe i po prostu nie do zniesienia!
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze