- Termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa 27 października 2014r., natomiast termin zgłoszenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa upływa z dniem 7 listopada 2014r – powiedział portalowi faktykaliskie.pl Wojciech Vogt, Komisarz Wyborczy w Kaliszu.
Głos korespondencyjnie może oddać osoba posiadająca orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Taka ma również prawo do głosowania poprzez pełnomocnika. Z pośrednictwa mogą skorzystać z kolei wszyscy, którzy ukończyli 75. rok życia. W obu przypadkach wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.- Wówczas tzw. pakiet wyborczy dostarczany jest do domu. Jeśli natomiast chodzi o głosowanie przez pełnomocnika to akt pełnomocnictwa odbiera w domu wyborcy przedstawiciel gminy – dodaje Vogt (na zdj.).
Najczęściej dzieje się tak w przypadku osób niepełnosprawnych. Muszą jednak pamiętać, żeby wyznaczyć osobę, której udzielą pełnomocnictwa i która odda głos w ich imieniu. Może to być ktoś z rodziny lub znajomy. Wybory samorządowe to jedyne, w których nie można zgłosować poza miejscem swojego stałego zamieszkania.
Katarzyna Krzywda, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze